Týden s hudbou
Zahraničí
V pondělí 12. listopadu 2018 hraje Česká filharmonie poslední koncert na svém letošním americkém turné. V Davis (Mondavi Center) zahraje koncert z děl Petra Iljiče Čajkovského. Sólový part Klavírního koncertu b moll přednese Kirill Gerstein. Po krátké přestávce bude filharmonie pokračovat ve Vídni (25. listopadu).
Na svém zahraničním turné je i Janáčkova filharmonie Ostrava. Zprávu o plánovaných koncertech v nových koncertních sálech polských měst Kielce, Wroclaw, Gorzów, Koszalin a Szczecin ve dnech 12.-18. listopadu 2018 si můžete přečíst zde.
Praha
V pražském Rudolfinu se v pondělí 12. listopadu koná první koncert rezidenčního umělce letošní sezony Symfonického orchestra Českého rozhlasu Lukáše Vondráčka, vítěze bruselské Soutěže Královny Alžběty z roku 2016. Program nabídne jeho provedení Klavírního koncertu Antonína Dvořáka. Večer pod taktovkou Estonce Arvo Volmera zahájí orchestrální miniatura dirigentova krajana Erkki-Svena Tüüra, jednoho z nejuznávanějších skladatelů současnosti. Její název bychom mohli přeložit jako Váha neprožitých životů. Program doplní nesmírně originální, jednovětá Symfonie č. 7 finského autora Jeana Sibelia.
Týž den začíná v Anežském klášteře koncertní cyklus Hybatelé rezonance. Na prvním z večerů v pondělí 12. listopadu, vystoupí po třech letech v Praze klavírista Tomáš Kačo, který má za sebou nedávný úspěch v newyorské Carnegie Hall, a na koncertě pokřtí své debutové CD. Po rychlém vyprodání lístků pořadatelé zařadili do programu druhý koncert s totožným programem na další den 13. listopadu. Představí skladby z nového alba „My Home”.
V rámci třetího koncertu PKF – Prague filharmonia v úterý 13. listopadu nás v Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé třídě čeká setkání s elektroakustickou hudbou 60. a přelomu 70. let. Zde se setkávají její dva různorodí představitelé: italský skladatel Luigi Nono a český gigant Miloslav Kabeláč. Pro monumentální šestivětou kompozici E fontibus Bohemicis s podtitulem Šest obrazů z českých letopisů, dokončenou v roce 1972, Kabeláč našel inspiraci v českých dějinách (zpracoval v ní mimo jiné zvuk největšího pražského zvonu Zikmund). Z díla Luigiho Nona zazní jedna z jeho nejkontroverznějších kompozic La fabbrica illuminata. Rok 1968 podtrhne skladba Miloslava Ištvana zkomponovaná pod dojmem událostí z 21. srpna. Avete morituri, neboli Buďte pozdraveni vy, kteří jdete na smrt, je parafrází známého výroku římských gladiátorů Ave Caesar, morituri te salutant. Název je adresován okupačním jednotkám. O srpnových událostech a období normalizace je plánována beseda s novinářem a historikem Pavlem Žáčkem, prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek. Sólový part přednese Lucie Silkenová.
Téhož dne (13. listopadu) zazní v rámci cyklu komorní řady FOK v kostele sv. Šimona a Judy recitál Romana Janála a Mariána Lapšanského, na kterém budou uvedeny skladby Láska básníkova op. 48 Roberta Schumanna, výběr písní na texty Heinricha Heineho Clary Schumannové a Intermezza pro klavír Johannesa Brahmse.
Dne 13. listopadu budeme v Rudolfinu svědky konfrontace hudby J. S. Bacha a J. D. Zelenky v podání Collegia 1704. Zelenkova Mše Nejsvětější trojice z roku 1736 stojí na počátku Zelenkovy vrcholné tvůrčí etapy a předjímá již všechny důležité rysy jeho pozdních mší. Bachova Mše A dur, patřící ke čtveřici tzv. Luteránských mší, pochází přibližně ze stejné doby jako Zelenkova mše. Bachovo dílo však se Zelenkovou okázalou hudbou kontrastuje svou neobyčejnou intimitou a prostotou výrazu.
V předvečer českého svátku 17. listopadu a jen několik dní po polském Svátku nezávislosti vítáme ve Smetanově síni Poznaňské filharmoniky. Zatímco FOK přijel do Poznaně s českou hudbu, Poznaňští nám představí to nejlepší ze své země. Chopina a Wieniawského netřeba představovat, skvosty Pendereckého a Kurpińského lze slyšet k naší škodě v českých luzích a hájích jen vzácně. Stejně jako vytříbené sólisty – jihokorejskou houslistku Bomsori Kim a ruskou klavíristku Yuliannu Avdeevu. Jejich přítomnost na stejném pódiu se známým polským dirigentem Łukaszem Borowiczem samozřejmě není náhodná, obě zabodovaly na dvou nejdůležitějších polských hudebních soutěžích.
Ve čtvrtek 15. listopadu zahájí sopranistka Anna Netrebko v Praze turné, v němž bude poté pokračovat do Lyrické opery v Chicagu (2. 12.) a do newyorské Carnegie Hall (9. 12). V písňovém repertoáru slavných ruských skladatelů umělkyni doprovodí klavírista Malcolm Martineau. Koncert, pořádaný agenturou Nachtigall Artists, se uskuteční v Obecním domě od 19:30 hodin.
Dne 18. listopadu se koná v kostele sv. Šimona a Judy koncert pro Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové. Vystoupí klavírista Tomáš Kačo a PKF – Prague filharmonia pod taktovkou Petra Louženského. Na programu mají Brittenovu Simple symphony op. 4, Rapsodie-Koncert pro violu a orchestr H 337 Bohuslava Martinů a světovou premiéru orchestrální verze kompozice Tomáše Kača Song of Grace.
Brno
Dne 17. listopadu uvede opera Národního divadla Brno premiéru nové inscenace Janáčkovy opery Liška Bystrouška. Půjde o první inscenaci po rekonstrukci Janáčkova divadlata, pod taktovkou Marka Ivanoviče a v režii Jiřího Heřmana. V hlavních rolích účinkují: Bystrouška: Jana Kačírková-Šrejma, Michaela Kušteková. Malá Bystrouška: Lucie Šebestová. Zlatohřbítek: Václava Krejčí Housková, Jana Hrochová. Revírník: Svatopluk Sem, Jiří Sulženko. Rechtor/Komár: Petr Levíček, Ondřej Koplík. Farář/Jezevec: Jan Šťáva, David Nykl. Revírníková/Sova: Daniela Straková-Šedrlová, Martina Králíková. Pásek: Petr Karas, Kornel Mikecz. Pásková/Datel: Jitka Zerhauová, Hana Kopřivová. Pepík: Zdislava Bočková, Barbora Šancová. Frantík: Eva Štěrbová, Eva Daňhelová. Harašta: Roman Hoza, Igor Loškár.
Český filharmonický sbor Brno v čele s uměleckým ředitelem a hlavní sbormistrem Petrem Fialou uvedou v rámci 13. ročníku cyklu abonentních koncertů duchovní moteta Antona Brucknera, Dies irae Petra Řezníčka, Gratia Musa tibi Petra Fialy a Otčenáš Leoše Janáčka v Besedním domě 18. listopadu 2018.
Zlín
V neděli 18. listopadu 2018 v 15.00 hodin bude Velký sál Kongresového centra Zlín patřit dětem. Filharmonie Bohuslava Martinů pořádá koncert Otec příroda a synové. Toto vyprávění je doprovázeno skladbami známých skladatelů, jako například L. van Beethovena, B. Smetany. G. Rossiniho a obrázky, které vytvořila Eva Marková. Vystoupí Rostislav Marek, herec Městského divadla Zlín, houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská a další členové Filharmonie Bohuslava Martinů. Jako Synové se představí Filip Komínek, Jakub Josef Koller a David Josef Koller. Filharmonii Bohuslava Martinů bude řídit dirigent Michael Roháč.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]