Týden s tancem

Dnešní taneční týdeník bude především konferenční. Pozveme na workshop spolku Ostružina, který je zaměřen na komunikaci, konferenci v DOXu o politickém marketingu, který spolupořádá Farma v jeskyni nebo na první ročník projektu Women in Art v Brně. Novinku chystá i Tantehorse s Miřenkou Čechovou a Markétou Vacovskou a turné po českých městech chystá Nela H. Kornetová.

Workshop o respektu, inkluzi a partnerství

Jak se dělá respekt, neposuzování, partnerství, inkluze a nastavení podmínek pracovního prostředí? Třídenní workshop Moje – tvoje – naše komunikace zážitkového, praktického učení s Rivcou Rubin a Charlesem Lauderem probíhající ve dnech 18. – 20. května v Prostoru 39 v Praze, bude zaměřen na teorii, praxi, a hlavně kvalitu komunikace.

Workshop bude zaměřen na vytváření prostředí pro práci, učení a život. Kvalitu komunikace v tvůrčích procesech. Upwording. Zásadní kritické rozhovory – konverzace se studenty, kolegy, partnery, když se setkávají různé preference, názory, přesvědčení, požadavky a potřeby. Generování nápadů a hledání řešení. Na to jak společně vytvářet změny v systému řízení v organizační, profesní, rodinné a společenské sféře.

“Před několika lety jsme v jedné pracovní skupině odpovídali na otázku: Jak se dělá  respekt, neposuzování, inkluze? Nastavení a rozvíjení podmínek pracovního prostředí? Jak navazovat partnerský vztah a  pracovat s odlišností?  Jaké jsou konkrétní  příklady, postupy, techniky?. Přestože jsme je všichni zřejmě v praxi používali, skupina obtížně pojmenovávala praxi toho, co konkrétně dělat?” přibližuje zrod myšlenky tanečnice, choreografka a lektorující umělkyně Zden Brungot Svíteková.

Rivca Rubin je behaviorální vědkyně specializující se na psychologii a sociologii lingvistiky s dlouholetou mezinárodní praxí v oblasti facilitace, mediace a vzdělávání jednotlivců i týmů, z oblasti kultury, vzdělávání a péče. Je také iniciátorka Upwording-u; praxe zaměřené na to, jak prostřednictvím každodenního používání jazyka můžeme rozvíjet myšlení.

Charles Laudere je zkušený konzultant v oblasti organizačního rozvoje, kouč a facilitátor s jedinečnou kombinací dovedností a odborných znalostí v oblasti rovnosti, rozmanitosti a inkluze, organizačních změn a komunikačních dovedností.

Workshop, jenž produkuje spolek Ostružina, je určen pro všechny, kteří pracují s lidmi. Se zvláštním zaměřením na profesionály z oblasti kultury a vzdělávání: umělce, tvůrce, lektory, učitele, manažery, produkční, kritiky, studenty, administrativní pracovníky a pracovníky v oblasti PR.


Farma v jeskyni zkoumá marketingové praktiky

Soubor Farma v jeskyni organizuje 18. a 19. května v Centru současného umění DOX konferenci s názvem Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás mohou kampaně „svést“? otevírající veřejnou diskuzi o citové vazbě mezi politiky a voliči i o vlivu politických kampaní a dezinformací na naše osobní životy.

Zajímá nás, co se skrývá pod řetězovými maily, algoritmy, trolími farmami či ruskou propagandou, které diskuzím o dezinformacích dominují. Chceme odkrývat příběhy skutečných lidí, jejich motivace, přesvědčení a sny. Hledáme tak možné způsoby přemostění zákopů rozdělujících naši společnost, které někteří politici ve vlastní prospěch prohlubují,“ uvedla za soubor Markéta Hrehorová, výzkumnice a koordinátorka konference.

Na konferenci vystoupí šéf marketingu předvolební kampaně prezidenta Petra Pavla Martin Klčo, psycholog Dalibor Špok, politoložka Anna Shavit, spoluzakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová, expert na dezinformace Jaroslav Valůch, odbornice na propagandu v Severní Koreji Nina Špitálníková, novinář a zakladatel projektu Hlidacipes.org Ondřej Neumann, socioložka Marie Heřmanová, psychoterapeut Adam Táborský, umělec Epos 257, autorka profilu @Jsemvobraze Johana Bázlerová, zástupci projektů Fakescape a FAKT? a další.

Konference je součástí projektu zahrnujícího uměleckou a edukační linii. V umělecké části vznikne multimediální inscenace a výstavní instalace. V edukační pak konference, workshopy a další programy. Vrcholem projektu budezmíněná inscenace s premiérou v prosinci tohoto roku. Dílo sleduje, jak se novinářka a letošní laureátka Ceny Ferdinanda Peroutky Ivana Svobodová „propadla“ do příběhu „prvního českého teroristy“, který v důsledku dezinformační kampaně téměř vykolejil dva vlaky. Soubor v připravovaném představení pracuje s prvky pohybového divadla, živé hudby a video-artu.

Ivana Svobodová se vydává do nekomfortních situací – do válečné zóny na Ukrajině nebo do přímé konfrontace s populisty a dezinformátory. Není však typickou novinářkou. Hledá hodnoty na místech a u lidí, kde je obtížné je hledat, přesto neztrácí zájem o názor druhých, jakkoli je odlišný. Nepovyšuje se, ale naslouchá. Tento přístup, založený na empatii a dialogu, může být ,cestou‘, jak přestat rozeštvávat a jak hledat vzájemný respekt v naší značně polarizované společnosti,“ uvedl režisér a umělecký ředitel Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský, který během konference prozradí více nejen o nové inscenaci.

Vstupenky na konferenci jsou k zakoupení na www.farminthecave.com/onlinehero.


Studenti HAMU v KD Mlejn

Studenti KT HAMU (zdroj KT HAMU)

Studenti Katedry tance a Katedry nonverbálního divadla na HAMU připravují dva večery v pražském KD Mlejn. V pátek 19. 5. v 19.30 představí své choreografie studentky druhého a čtvrtého ročníku katedry tance Ester Trčková, Gabriela Galiová a Šárka Říhová, v neděli 21. 5. v 19.30 studentky katedry tance a katedry nonverbálního divadla Michaela Dzurovčínová, Jolana Šturmová a Natálie Podešvová.

„Letošní večery ročníkových prací ve Mlejně jsou výjimečné svou pestrostí, ale spojuje je nadšený drive mladých umělkyň. Na scéně se vždy během jednoho večera představí jak čerstvé prvotiny choreografek z druhého ročníku, tak rozpracované či finální výsledky uměleckého výzkumu magisterských projektů. Poprvé se zde profesionálně zapojují i historicky první posluchačky oboru taneční produkce HAMU, s výpomocí studentů hudební produkce JAMU. Jedná se tedy o skvělou praxi a společnou prezentaci nastupujících profesionálů, jejichž talent a vášeň vás nakazí,“ zve k návštěvě Mlejna Lucie Hayashi, vedoucí katedry tance HAMU.  

Na pátečním představení budou uvedeny tři choreografie. Ester Trčková, studentka 4. ročníku, choreografií ENTROPIE ČÁST I. zkoumá stárnutí a neúprosné směřování času ke konci. Staří lidé jsou pro nás nejvíc ze všeho viditelným a stále přítomným znamením, že vše jednou pomine. Toho se bojíme, lekáme, s tím si nevíme rady.

Gabriela Galiová, studentka 2. ročníku, projektem REM II. otevírá citlivé téma spánkové paralýzy, kterou až 45% populace prožívá opakovaně, ačkoliv se mnozí o ní  obávají mluvit. Choreografií současného tance komunikuje přes výraz, projev a reálné emoce, kterými si diagnostikovaní procházejí.

Studentka 2. ročníku Šárka Říhová se také svým tématem pohybuje na jistém rozhraní. Choreografie Šlus? sleduje vyrovnávání s těžkou nemocí z pohledu umírajícího, ale také odlišný rytmus prožívání jejich blízkých.

Tři choreografie budou uvedeny také na nedělním představení. Studentka 4. ročníku Michaela Dzurovčínová uvede tanečně-hudební improvizované představení Out of Comfort, které je o naprostém propojení a přijetí nedokonalosti jako nového ideálu. Hudebníci a tanečníci fungují jako jedno ucelené těleso, skupina, která společně vytváří jedinečný neopakovatelný okamžik.

Jolana Šturmová, studentka 2. ročníku katedry tance, nám představí inscenaci inspirovanou motivy Vodníka z básnické sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena s názvem Mr. Hydrophilus.

Na závěr večera a celého projektu bude k vidění absolventské magisterské dílo Natálie Podešvové, studentky 5. ročníku katedry nonverbálního divadla. Na pozadí fyzického divadla a současného tance skrze své tělo zakouší různé formy bytí, ve kterém se snaží nejen nalézt sama sebe, ale také se prožít, a především přijmout se.


Piece of Pleasure Miřenky Čechové a Markéty Vacovské

Piece of Pleasure, vizuál (zdroj Divadlo Ponec)

Soubor Tantehorse uvede 22. května v premiéře novinku Piece of Pleasure v PONCI – divadle pro tanec. Generační výpověď o stavu bytí, kde krize jako status quo nehledá řešení ani překonání, je inspirována postaktivismem myslitele Baya Akomolafa, ex-buddhistickou mniškou Kairou Jewel Lingo a obrazy umělecké dvojice Muntean a Rosenblum.

Tantehorse pravidelně otevírá otázky současnosti skrze specifickou tělesnost, která počítá s riskem a odevzdáním se. Vyžaduje diváka s otevřenou myslí a imaginací . Tvůrci se ptají: Jak bychom identifikovali krizi, kdyby měla lidskou podobu? Jak by vypadala, přemýšlela, komunikovala? Společně se sedmi performery obnažujeme její tělesnost, noříme se hluboko do ran svědčících o našich naplněných životech. Oddáváme se prožitku. Setkáváme se tváří v tvář s krizí v uzavřené místnosti, vyčkáváme, hrajeme si, nikde nemusíme za hodinu být. Objímáme se. Spíme spolu, nad ránem kouříme. Setrváváme, jsme, odevzdáváme se zjizvenému tělu v naději, že se “něco” stane. Praktikujeme víru v ono “něco”, stejně jako víru, že i “nic” může být výsledkem.

Autorkami konceptu a choreografie jsou Miřenka Čechová a Markéta Vacovská, které inscenaci Piece of Pleasure také režírovaly. Spolutvůrci jsou sami performeři: Aneta Bočková, Tereza Holubová, Kateřina Jabůrková, Daniela Kolková, Andrej Lyga, Eduard Adam Orszulik a Vi Tran. „K dramaturgické spolupráci jsme přizvali italského choreografa, dramaturga a inspirátora Mirka Guida, který má za sebou úspěšnou kariéru v Cullberg Ballet, Dansens Hus Stockholm, Work Space Brussels, PACT Zollverein, Summer Studios Rosas ad.,“ doplňují k aktuální novince Miřenka Čechová a Markéta Vacovská a upřesňují, co diváky na Piece of Pleasure čeká: „Sedm mladých performerů zabývajících se možnostmi alternativní existence v současném světě, živá hudba Vi Huyen Tran, monstrózní obrazy plné nedosažitelného potěšení, posvěcené rány, které uctíváme.“


Podpora žen v umění – konference kulturního centra CO.LABS

V brněnském centru nezávislého umění CO.LABS proběhne 23. května první ročník konference w♀men in art věnované podpoře žen v umění. Jedním z jejích cílů je upozornit na nepoměr v zastoupení žen a mužů v kulturních institucích a rovněž na nerovné pracovní podmínky a možnosti.

Ve znamení podpory žen v umění se nese koncept celé stávající sezóny kulturního centra, a právě konference bude jejím vrcholem. W♀men in art si klade za cíl propojení českých a zahraničních umělkyň a odbornic s odbornou veřejností, dále také propojení umělců a umělkyň z nezávislé i zřizované sféry navzájem. Nabídne svým hostkám prostor pro prezentaci své tvorby, ale také pro sdílení zkušeností, potřeb.

Tématem prvního konferenčního ročníku je “Nepoměr”. Ambicí je otevřít otázky zabývající se problémy a fenomény týkajícími se žen v umění. Program konference bude pracovat s tématy jako např. ženy a leadership, mateřství a výkon povolání, status umělkyně/umělce, pay gap, ženy v kolektivech, umělecké vzdělávací instituce a následný nástup do praxe.

“Ženy v umělecké sféře a napříč různými profesemi se potýkají se stereotypizací na základě genderu, diskriminací, často musí řešit, že umělecké prostředí není připravené na to, že ženy umělkyně jsou zároveň matky a mají děti. O genderových rozdílech v odměnách za odvedenou práci ani nemluvě. Chceme všechny problematické body, se kterými se ženy v umění potýkají nahlas pojmenovat a začít o nich veřejně diskutovat. Cílem je rovněž zapojit do této diskuse kulturní instituce—zřizované i ty nezřizované, které by měly společně s umělkyněmi ve společné diskusi začít hledat cesty jak tyto problémy řešit, či hledat mechanismy, jak výše nastíněným jevům předcházet,” říká o konferenci režisérka a jedna z organizátorek konference Alexandra Bolfová.

V hlavní konferenční části bude předneseno devět příspěvků – hostka PhDr. Lenka Simerská hlavní gestorka systémového projektu “Rovná odměna“ z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR se bude věnovat tématu pay gapu, ředitelka organizace Aperio PhDr. Eliška Kodyšová, Ph.D. představí neviditelné paradoxy mateřství, společně s režisérkou a matkou Julií Rázusovou, ředitelka networkové platformy Nová síť Adris Světlíková se bude věnovat tématu žen a leadershipu ze své perspektivy odbornice z praxečlenky kolektivu SdruŽeny, Olga Wawracz a Hana Drštičková, společněpředstaví téma ženských aktivistických a uměleckých kolektivů a jejich vzájemné prostupování se; zakladatelka hnutí Čtvrtá vlna, vizuální umělkyně a pedagožka Marie Lukáčová se bude věnovat problematice uměleckých vzdělávacích institucí, členka Slovenské akademie věda pedagožka na Pedagogické fakultě UK v Bratislavě Veronika Valkovičová představí koncept tzv. institucionální zrady;nezávislá expertka v oblasti kulturní politiky a managementu kulturních a kreativních odvětví Mgr. Blanka Marková, Ph.D; představí koncept připravovaného návrhu statusu umělkyně/umělce v ČR, tanečnice a choreografka Mgr. Barbora Hřebačková představí výsledky svého výzkumu, kde skoumá genderizaci trhu práce a romantizaci práce v kulturním sektoru; filozofka, matematička, pedagožka a proděkanka pro vědecko výzkumnou činnost na pražské DAMU Doc. Alice Koubová PhD. PhD. se bude věnovat diferenciaci umění na tzv. mužské a ženské.

Konference je určena jak pro odbornou, tak širokou veřejnost, podmínkou účasti je registrace prostřednictvím registračního formuláře z důvodů omezené kapacity.

Součástí programu bude i networková platforma Open Mic, v rámci které odprezentuje svoji tvorbu několik umělkyň a uměleckých kolektivů z České a Slovenské republiky. Diváci a divačky se mohou dále v rámci konference těšit na uvedení dvou inscenačních projektů, které vznikly v koprodukci kulturního centra CO.LABS s platformou Averze_—katalyzátor_stability tematizující regulaci interrupcí na Slovensku a v ČR, dále na inscenaci IF zabývající se tématem mechanismů moci a manipulace v uměleckém prostředí. Následovat bude také diskuse s tvůrci a tvůrkyněmi inscenací.


Nela H. Kornetová vyráží na turné

Nela H. Kornetová, Badman (foto Hans Petter Eliassen)

Performerka Nela H. Kornetová, oceněná mimojiné Cenou Thálie 2022 v kategorii Alternativní divadlo, vyrazí v průběhu května na české turné. Během něj představí svou performanci Badman, a to v Pardubicích, Ostravě, Plzni a Praze.

Nela H. Kornetová v současnosti působí převážně v Norsku mimo jiné jako členka uměleckého kolektivu T.I.T.S. a její sólová performance Badman vznikla právě v Norsku v době pandemie. Díky podpoře bilaterálního fondu EHP a Norska se v květnu 2023 uskuteční české turné, které je jedinečnou příležitostí pro seznámení se s tvorbou této výrazné autorky.

Badman je sólová audiovizuální performance o toxické maskulinitě, síle a agresivitě, kterou na jevišti tlumočí jediná ženská performerka. Nela H. Kornetová využívá videoprojekce, moderní technologie, zvuk, vizuální objekty i přímou interakci s diváky, které vtahuje do svého niterného světa. Ten reflektuje zmar lidstva poháněného destruktivními silami, nenávistí a touhou po moci. Abstraktní obrazy střídají konkrétní odkazy na dnešní i historické osobnosti, které nezvratně změnily svět k horšímu. Kornetová je ve svém projevu autenticky angažovaná a místo pasivního přijetí volí nekompromisní vzdor.

V Pardubicích proběhne představení 16. kvtna v Divadlo 29, 18. května naváže ostravské Studio G, 25. května Moving Station v Plzni a o den později, 29. května zakončí turné Praha ve Studiu Alta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments