Vznikla první databáze gregoriánských chorálů. Čítá přes 6000 hodin hudby
Díky projektu, který je pojmenovaný podle neumů, grafických značek staré hudební notace, vznikl komplet zhruba 10 000 zpěvů, z nichž 600 bylo pravděpodobně nahráno poprvé. Za projektem stojí americký klavírista a muzikolog John Anderson, který vydavatelství Odradek Records založil v roce 2012 jako platformu pro klasickou hudbu, jazz a world music.
K nazpívání chorálů bylo přizváno pětačtyřicet benediktinek z kláštera Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques na jihu Francie. V jejich kostele bylo rozmístěno osm mikrofonů a sestry ve věku dvaadvaceti až devadesáti let v průběhu církevního roku každý den reprodukovaly intonace chorálů, které pocházejí převážně z 8. století.
Více než tři roky byly každý večer zpěvy ukládány do paměťových nosičů. Zvukové soubory čítají dohromady 34 TB dat a jsou kompletně přístupné na internetu. Chorál, který se hodí k aktuálnímu dni církevního roku, si lze poslechnout zdarma. Kromě toho se uživatel služby může začíst do příslušné partitury a textu. Pro přístup ke kompletní digitální knihovně je třeba se zaregistrovat (poplatek činí 8,99 eura měsíčně). Dvě třetiny zisku se vrací jeptiškám z jihofrancouzského kláštera.
Gregoriánské chorály jsou jednohlasé latinské zpěvy bez doprovodu nástrojů, užívané při obřadech římskokatolické církve. Pojmenované jsou podle papeže Řehoře Velkého (přelom 6. a 7. století), který nechal zpěvy sbírat a třídit.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]