Vědci zkoumají evoluci melodií chorálů

Zda jsou melodie gregoriánských chorálů opravdu původní, zjišťují vědci pomocí výpočetních algoritmů vytvořených pro bioinformatiku –nový mezinárodní výzkum vede Jan Hajič z Masarykova ústavu a Archivu AV. Jeho tým analyzuje evoluci melodií gregoriánského chorálu a snaží se mimo jiné zodpovědět, jak vznikaly chorální melodie nebo jestli jde rozeznat starší melodie od novějších.
Ilustrační foto (zdroj Gregorian)
Ilustrační foto (zdroj Gregorian)

„Domníváme se, že melodie by se mohly přizpůsobovat svému sociálnímu a kulturnímu prostředí podobně, jako se svému přirozenému prostředí přizpůsobují zvířata nebo rostliny,“ řekl Jan Hajič. Ve studii proto vědci zužitkují výpočetní metody, které se používají ve vědě o živé přírodě.

Odborníkům podle Hajiče pomůže databáze Cantus Index pro digitální choralistiku, jež eviduje přes 13 000 zpěvních melodií v digitální podobě. Dané melodie byly podle Akademie věd zaznamenány ve více než 600 evropských liturgických knihách v období mezi 11. a 16. stoletím.

Gregoriánský chorál je podle vědců neodmyslitelnou součástí středověké Evropy, kdy se jeho melodie zpívaly v katedrálách, kostelech i klášterech. Chorál tak vyjadřoval středověký náboženský život, uvedla akademie. Pojmenovány jsou po papeži Řehoři Velikém, který žil na přelomu 6. a 7. století a nechal zpěvy sbírat a třídit.

Ačkoli císař Karel Veliký po roce 800 ukotvil pravidla bohoslužeb ve své říši, čímž z chorálu učinil posvátnou tradici, zpěv původních melodií se ve staletích měnil. „Dokonce se rozvětvil natolik, že v polovině 16. století církev rozhodla, že gregoriánský chorál má být opět přísně standardizován,“ řekl Hajič.

Vedle Hajiče se na projektu s názvem Genome of Melody podílí i Klára Hedvika Mühlová z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Čeští vědci spolupracují s Katedrou antropologie na Durham University ve Velké Británii. Jejich studii zaštiťuje Templetonova nadace a podporu získali také od Cultural Evolution Society.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments