Vznikla první databáze gregoriánských chorálů. Čítá přes 6000 hodin hudby

Italské neziskové vydavatelství Odradek Records dokončilo obří projekt, během něhož v uplynulých třech letech nechalo nazpívat a zaznamenat veškeré známé gregoriánské chorály v rámci projektu Neumz. Úctyhodných 6752 hodin hudby přístupné na internetu by se vešlo na zhruba 7000 kompaktních disků.

Ilustrační foto (zdroj Neumz)
Ilustrační foto (zdroj Neumz)

Díky projektu, který je pojmenovaný podle neumů, grafických značek staré hudební notace, vznikl komplet zhruba 10 000 zpěvů, z nichž 600 bylo pravděpodobně nahráno poprvé. Za projektem stojí americký klavírista a muzikolog John Anderson, který vydavatelství Odradek Records založil v roce 2012 jako platformu pro klasickou hudbu, jazz a world music.

K nazpívání chorálů bylo přizváno pětačtyřicet benediktinek z kláštera Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques na jihu Francie. V jejich kostele bylo rozmístěno osm mikrofonů a sestry ve věku dvaadvaceti až devadesáti let v průběhu církevního roku každý den reprodukovaly intonace chorálů, které pocházejí převážně z 8. století.

Řádové sestry, klášter Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques, Francie (zdroj Neumz)
Řádové sestry, klášter Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques, Francie (zdroj Neumz)

Více než tři roky byly každý večer zpěvy ukládány do paměťových nosičů. Zvukové soubory čítají dohromady 34 TB dat a jsou kompletně přístupné na internetu. Chorál, který se hodí k aktuálnímu dni církevního roku, si lze poslechnout zdarma. Kromě toho se uživatel služby může začíst do příslušné partitury a textu. Pro přístup ke kompletní digitální knihovně je třeba se zaregistrovat (poplatek činí 8,99 eura měsíčně). Dvě třetiny zisku se vrací jeptiškám z jihofrancouzského kláštera.

Gregoriánské chorály jsou jednohlasé latinské zpěvy bez doprovodu nástrojů, užívané při obřadech římskokatolické církve. Pojmenované jsou podle papeže Řehoře Velkého (přelom 6. a 7. století), který nechal zpěvy sbírat a třídit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments