Jiří Rajniš: Zkoušení s operními hvězdami je vždy pohoda

Pucciniho Bohéma se v drážďanské Semperoper hraje již neuvěřitelných 35 let a je tak v režii Christine Mielitz nejstarší inscenací v repertoáru tohoto operního domu. V současnosti můžeme v roli Schaunarda vidět a slyšet českého barytonistu Jiřího Rajniše.
G. Puccini: La Boheme (zdroj Semperoper Dresden)

Jiří Rajniš působí zejména na německých operních scénách od roku 2013, kdy se stal po studiích v USA „nejmladším českým Donem Giovannim na zahraniční scéně“ (Semperoper Dresden, Sommer Oper Bamberg) a posléze i „nejmladším pěvcem ve stálém zahraničním angažmá“ v Landestheater Coburg, kde strávil čtyři sezóny.

V Semperově opeře jsem druhou sezónu (v Junges Ensemble) a role Schaunarda v Bohémě je dokonce mojí třetí produkcí. První byla v režii legendární komorní pěvkyně Brigitte Fassbeander v Coburgu v roce 2015, druhá v Libereckém divadle roku 2017 a třetí právě v Semperoper,“ řekl Opeře Plus Rajniš.

Po 35 letech inscenace je samozřejmě znát hlavně na kulisách, že výprava poněkud stárne. Přesto je pro mě nádherné být ve zcela klasické produkci, která diváka vždy dojme hudbou, příběhem, vztahy, láskou a emocemi. Pro mě je to samozřejmě obrovská čest, být začleněn v těchto světových obsazeních a zpívat Schaunarda, jednu z hlavních a komicky výrazných rolí. Je to radost, protože je to o mladých lidech. Roli mám zažitou, ale zároveň pořád má svůj vývoj, což je pro umělce velmi podstatné.“

Ze zákulisí drážďanské Semperoper (foto Jiří Rajniš)

Na otázku, jak se pracuje s operními hvězdami na prknech Semperoper, Rajniš uvádí: „Zkoušení s operními hvězdami je vždy pohoda, protože každý dělá svoji roli minimálně 10 let, někdy i více, jako například paní Gheorghiu. Je to vidět v naší pohodě a radosti na zkoušení, protože vlastně není co zkoušet a každý jde na jistotu. Občas ve velkém provozu kolikrát člověk nevidí ani dirigenta až do představení, ale všichni vědí, že každý dělá svoji roli v mnoha produkcích.

Konkrétně primadona Angela Gheorghiu je opravdu hvězda všech hvězd a klade si na zkoušení vlastní podmínky. Sotva přišla, odmítla umírat na pianu jak bylo v původní režii, ale vymínila si, aby pro ni operní tým připravil postel.“

V současné době se Jiří Rajniš soustředí na hostování v Národním divadle v Praze, kde hostuje již třetí sezónu. Momentálně zpívá hlavni roli v Křenkově opeře Johnny spielt auf. Letos ztvární v Šaldově divadle v Liberci hraběte Lunu ve Verdiho Trubadúrovi a Haraštu v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky se souborem Welsh Narional Opera pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a pokud vše vyjde, brzy vystoupí i na prknech Wiener Staatsoper jako Schaunard.

Mohlo by vás zajímat