Hudební kurýr (24)

Letmý pohled na události ze světa hudby z druhé poloviny srpna 2016. Monstrózní operní dům v Dubaji se otevírá. Houslová soutěž Isaaca Sterna v Šanghaji zná šest finalistů. Kompletní dílo Wolfganga Amadea Mozarta váží 12 kilogramů a obsahuje 200 CD. Nový koncertní Bösendorfer 280VC představen na BBC Proms. Zemřel Franco Buitoni. Dirigent Hartmut Haenchen provede v Bayreuthu Parsifala také v roce 2017. Třicet let Festivalu Schleswig-Holstein. Brucknerhaus udělí čestný prsten Jiřímu Bělohlávkovi. Itálie dává každému, kdo dosáhl osmnácti let, 500 euro na kulturu.

Monstrózní operní dům v Dubaji se otevírá
Tisíc devět set jedna návštěvníků mohlo 31. srpna sledovat nejen vystoupení Plácida Dominga, ale také obdivovat krásu nové operní scény. Nachází se v centru města ve stínu mrakodrapu Burj Khalifa.

Dubai Opera - (zdroj en.wikipedia.org)
Dubai Opera – (zdroj en.wikipedia.org)

Multifunkční budova má rozlohu 5.798 metrů čtverečních, jednadvacet šaten, hlavní lustr váží 5.000 kilogramů. Hlediště o dvou tisících místech je variabilní, může se využívat jako divadlo, koncertní sál či prostor pro bankety a další příležitosti. Úvodním operním představením je Rossiniho opera Lazebník sevillský v podání italských umělců z Trieste.
Na první snímky interiéru se podívejte zde , Opera Plus o nové budově informovala před nedávnem zde.


Houslová soutěž Isaaca Sterna v Šanghaji zná šest finalistů

O hlavní cenu ve výši 100.000 $ budou soutěžit následující uchazeči:
Mayu Kishima (Japonsko)
Sergei Dogadin (Ruská federace)
Stefan Tarara (Německo)
Ming Liu (Čína)
Richard Lin (USA)
Sirena Huang (USA)

Shanghai Isaac Stern International Violin Competition 2016 - finalisté (foto FB Shanghai Isaac Stern International Violin Competition)
Shanghai Isaac Stern International Violin Competition 2016 – finalisté (foto FB Shanghai Isaac Stern International Violin Competition)

Stále obvyklejším nezdravým jevem je, že polovina finalistů jsou žáky členů poroty. Mayu Kishima a Stefan Tarara jsou studenty zkompromitovaného Zakhara Brona. Stefan Tarara pracuje jako asistent profesora Zakhara Brona ve švýcarském Interlakenu, Sergej Dogadin je studentem Borise Kuschnira a již vyhrál soutěž Josepha Joachima, kde byl jeho učitel rovněž členem poroty. Je nemožné si představit, že posuzování by mohlo být objektivní. Členy poroty jsou mimo jiné i Maxim Vengerov a syn Isaaca Sterna – dirigent David Stern.

Více o soutěži, včetně možnosti sledovat live přenos můžete zde .


Kompletní dílo Wolfganga Amadea Mozarta váží 12 kilogramů a obsahuje 200 CD

V roce 1991 vydal Philips kompletní edici Mozartových skladeb, která zahrnovala 180 CD. V říjnu tohoto roku uvede na trh Decca a Deutsche Grammophon ve spolupráci s Internationale Stiftung Mozarteum Salcburk box u příležitosti 225. výročí skladatelova úmrtí.

Box s kompletním dílem Wolfganga Amadea Mozarta (foto archiv autora)
Box s kompletním dílem Wolfganga Amadea Mozarta (foto archiv autora)

Kolekce nahrávek, na kterých se podílelo šedesát orchestrů a šest set sólistů obsahuje dvě stě čtyřicet hodin hudby a bude stát 300 GBP (cca 9.600 korun). Představí rovněž řadu nových nahrávek a několik světových premiér, včetně objevů a kuriozit prováděných na Mozartových nástrojích. Součástí boxu je pět tisků, 70 procent nahrávek je odlišných od předchozího vydání a podíleli se na nich mimo jiné umělci jako například Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Cecilia Bartoli, Carl Böhm, Alfred Brendel, Frans Brüggen, Diana Damrau, Joyce DiDonato, John Eliot Gardiner, Christopher Hogwood, Charles Mackerras, Neville Marriner, Anne-Sophie Mutter, Yannick Nézet-Séguin, Trevor Pinnock, Maria João Pires, András Schiff, Georg Solti, Bryn Terfel, Mitsuko Uchida, Rolando Villazón nebo Fritz Wunderlich.
více zde


Nový koncertní Bösendorfer 280VC představen na BBC Proms

Sir András Schiff je znám tím, že si na koncerty vozí svůj nástroj a že upřednostňuje jemný zvuk vídeňského výrobce koncertních nástrojů Bösendorfer. Na jeho letošním vystoupení v Royal Albert Hall představila firma nový koncertní nástroj, na jehož vývoji pracovala více než pět let.

András Schiff v Royal Albert Hall v Londýně (foto archiv autora)
András Schiff v Royal Albert Hall v Londýně (foto archiv autora)

Jeho širokou dynamickou škálu ukázal András Schiff při provedení Beethovenova Klavírního koncertu č. 5 za doprovodu Gewandhausorchester Leipzig. Na nástroj stejné značky provedl Schiff v letošním roce řadu recitálů ve Wigmore Hall.
více zde


Zemřel Franco Buitoni

V Perugii zemřel ve věku dvaaosmdesáti let Franco Buitoni. Jeho rod je úzce spjat s hudebním životem nejen v Itálii.

Franco Buitoni (zdroj perugiatoday.it)
Franco Buitoni (zdroj perugiatoday.it)

Ve svém dlouhém životě byl prezidentem Spolku přátel hudby v Perugii, členem představenstva Fondazione Perugia Musica Classica a působil také ve funkci ředitele CIDIM (italský národní hudební výbor) od roku 1990 do roku 2009. V roce 2002 spolu se svou ženou Ilarií Borletti Buitoni založil Borletti-Buitoni Trust. Tato britská charitativní organizace podporuje mladé hudební talenty.


Dirigent Hartmut Haenchen provede v Bayreuthu Parsifala také v roce 2017

Hartmut Haenchen (foto archiv autora)
Hartmut Haenchen (foto archiv autora)

Třiasedmdesátiletý dirigent Hartmut Haenchen, který na festivalu v Bayreuthu narychlo zastoupil Andrise Nelsonse, bude za dirigentským pultem i v příštím roce. „Je to díky velkému úspěchu, který měl tento rok,” odůvodnila rozhodnutí ředitelka festivalu Katharina Wagner. Andris Nelsons (37) měl Wagnerovu operu dirigovat v roce 2016 a 2017. Přesný důvod dirigentova odchodu zůstal nejasný. Kdo bude řídit operu v roce 2018, Katharina Wagner nesdělila.


Třicet let Festivalu Schleswig-Holstein

Letošní mimořádně úspěšný festival se konal ve znamení Josepha Haydna a byl rovněž portrétem klavíristy sira Andráse Schiffa, který zde uskutečnil deset koncertů. Hrál a moderoval Bachovy Goldbergovské variace, vystoupil na klavírním recitálu, spolupracoval v komorních skladbách s Jerusalem kvartetem, představil se v triovém repertoáru společně se svojí manželkou Yūko Shiokawa a Miklósem Perényi, provedl Haydnův a Mozartův koncert na večeru se svým orchestrem Cappella Andrea Barca (čti Capella András Schiff-loď). Ke členům jeho orchestru již řadu let patří členové Panochova kvarteta.

Letošní ročník festivalu navštívilo 151.000 posluchačů (obsazenost 84 procent) a nejedná se o návštěvnický rekord, nebylo možné očekávat dosažení počtu 154.000 návštěvníků jako v letech 2014 a 2015. Řada komorních koncertů se konala ve vyprodaných, avšak menších sálech. Velkolepé představení oratoria Josepha Haydna Stvoření zaznělo v neděli 28. srpna v Kielu. Zde vystoupil sir Roger Norrington u pultu orchestru NDR Elbphilharmonie. Sto sedmdesát osm koncertů se konalo v sedmapadesáti městech v kostelích, sídlech, jezdeckých arénách, v bývalé slévárně železa a také v areálu Státního zahradního výstaviště v Eutinu (Ostholstein).

Schleswig-Holstein Musik Festival (foto archiv autora)
Schleswig-Holstein Musik Festival (foto archiv autora)

Příští ročník festivalu bude poctou pro skladatele Maurice Ravela a uskuteční se ve dnech 1. července – 27. srpna 2017. Program bude oznámen v únoru 2017.
více zde


Brucknerhaus udělí čestný prsten Jiřímu Bělohlávkovi

Český dirigent Jiří Bělohlávek obdrží v Linci 3. října 2016 při koncertu České filharmonie mimořádné ocenění. Prsten se uděluje od roku 2001 osobám, které jsou zvláštním způsobem spojeny s koncertním sálem pojmenovaným po Antonu Brucknerovi.

Prsten jako mimořádné ocenění (foto archiv autora)
Prsten jako mimořádné ocenění (foto archiv autora)

Jiří Bělohlávek tam debutoval v roce 1979. Na Brucknerově festivalu v roce 2016 zde vystoupí již popáté. „Jiří Bělohlávek je pravděpodobně jedním z největších dirigentů naší doby,” řekl ředitel umělecké rady Hans-Joachim Frey. Mezinárodní Brucknerův festival bude probíhat od 13. září do 29. října 2016.


Itálie dává každému, kdo dosáhl osmnácti let, 500 € na kulturu

V programu, který začíná 15. září, obdrží každý, kdo se v Itálii narodil v roce 1998, „kulturní bonus”, který lze použít na nákup knih, vstupenek na koncerty, do divadel, do kin, ale také na návštěvy muzeí a dokonce i na výlety do národních parků v Itálii.

Bonus na kulturu pro osoby, které dosáhly věku 18 let - Itálie (foto archiv autora)
Bonus na kulturu pro osoby, které dosáhly věku 18 let – Itálie (foto archiv autora)

Z akce bude těžit 575 tisíc teenagerů a italskou vládu bude stát 290 milionů €. Vláda tvrdí, že peníze budou dobře využity.

Mladí lidé, kterým je letos osmnáct, se budou moci registrovat on-line a pak utrácet peníze pomocí speciální aplikace, takzvané 18app.it, kterou lze stáhnout na chytrý telefon, tablet nebo počítač.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments