List Kanady: Roy Thomson Hall Toronto

Je to pár týdnů, co mě mé pracovní povinnosti opět přivedly do Toronta. Ačkoli znám toto největší a už více než čtvrt století hospodářsky a politicky nejvýznamnější kanadské město poměrně dobře, skoro tak dobře jako Montreal, kde jsem doma,skoro pokaždé i tady může člověk objevit něco nového. Tak tomu bylo i při mé zmíněné nedávné pracovní návštěvě Toronta: Vůbec poprvé jsem tam jednoho večera zavítal na koncert do skvostu moderní architektury – Roy Thomson Hall.


Tento moderní koncertní sál, zvenku připomínající veliký včelín nebo také obrovský kovový příklop, který se dává v lepších restauracích na jídlo aby nevystydlo, se nachází na rozhraní ulic Simcoe, King a Wellington, přímo v ekonomickém srdci Toronta. V sousedství sídlí všechny významné kanadské i cizí banky, kanceláře mezinárodních firem, turistická atrakce Toronta číslo 1 – CN Tower, známé hotelové řetězce a také hlavní nádraží, nedaleko je historicky důležitý přístav na jezeru Ontario. Bežné rezidenční domy najdete v této oblasti jen zřídka, a proto je tato lokalita – třeba na rozdíl od podobných míst v Montrealu – večer dost vylidněna.


Domov Torontského symfonického orchestru (TSO) a Mendelssohnova sboru byl otevřen 13.září 1982. Teprve krátce předtím byl pojmenován po jednom z členů rodiny Thomson (známé především ze světa knih a multimédií), která na projekt darovala čtyři a půl miliónu dolarů. V roce 1977, za vlády a podpory tehdejšího ministerského předsedy Pierra Elliota Trudea, se podařilo shromáždit potřebných 57 miliónů dolarů, a tak zrod stavby mohl být o rok později odstartován. Původní architektura pochází z ateliéru torontské firmy Arthur Erickson, Mathers a Haldenby a vznikla ve spolupráci s newyorským odborníkem na akustiku Theodorem J. Schultzem z firmy Bolt, Beranek a Newman. Na designu je patrná inspirace z Japonska a také světem původních obyvatel Kanady.

Dvakrát měř, jednou řež – to je ideální jednoduché řešení. V případě optimální akustiky koncertního sálu nebo operního domu to ale vůbec není snadné. V roce 1989 byli konečně vyslyšeni hudebníci i patroni, neustále si stěžující na „chladnou akustiku“ a také „příliš strohou architekturu“. Postupně během následujících let se proto dalo dohromady 24 milionů dolarů, Roy Thomson Hall byla v roce 2002 na půl roku uzavřena a výsledkem je to, co vidíme dnes – skoro nová hala. Torontští architekti Kuwabara, Payne, McKenna a Blumberg i specialisté na akustiku Artec Consultants z New Yorku zmenšili kapacitu o necelých 200 míst na dnešních 2.630, krom toho rozšířili pódium, zvukově sál zcela odizolovali a také přistavěli nové prostory pro recepce. Dřevo kanadského javoru velmi vydatně posloužilo jako architektonický i akustický prvek. Váš první dojem proto je, že usedáte do jakéhosi velkého dřevěného srubu.



V nejnižším podlaží, které ovšem suterén v evropském pojetí nepřipomíná, jsou další prostory – zkušebny, šatny „green room“ pro účinkující, kanceláře, archiv s knihovnou a také nahrávací studio. Ani na fotografiích nemůžete přehlédnout obrovské varhany, které už pro původní halu vytvořil Gabriel Kney.


Z pozůstalosti předčasně zesnulého kanadského pianisty Glenn Goulda (1932-1982) získala Roy Thomson Hall jeho koncertní pianino Yamaha CF-2.

Nelze nezdůraznit skutečnost, že Roy Thomson Hall nedostává od kanadského státu ani od provincie Ontario či od města Toronta absolutně žádné finanční subvence. I přesto jako soukromá instituce funguje zcela úspěšně. Určitě i to je jeden z důvodů, proč je tam možné vidět všechny možné festivaly, jazzové či filmové nevyjímaje, obchodní výstavy, ale i významné oslavy a společenské rauty – to vše pochopitelně vedle pravidelných koncertů Toronto Symphony Orchestra a Mendelssohn Choir. Možná, že i čtenáře Opery Plus bude zajímat, že tu před několika lety vystupoval před zcela vyprodaným sálem i Karel Gott.

Vzhledem k výše řečenému je proto zcela jasné, že pro Roy Thomson Hall je životně důležitá spolupráce se sponzory, ať už z řad velkých korporací nebo soukromých osob. Téměř všude mimo samotný koncertní sál si tak lze všimnout diskrétně umístěných nápisů, sdělujících kdo na co přispěl. Sponzory i z řad solventních jednotlivců si tu pochopitelně velmi hýčkají, například tím, že American Express tady provozuje soukromý salonek, kde se držitelům karet Centurion a Platinum i jejich hostům nabízí zdarma před představením a také o přestávkách kvalitní občerstvení.

Další informace i aktuální program najdete na webových stránkách Roy Thomson Hall.

www.roythomson.com

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments