Kdo povede Laternu magiku? Národní divadlo pro ni hledá uměleckého šéfa, Zdeněk Prokeš končí

Národní divadlo v Praze vypsalo konkurz na pozici uměleckého šéfa Laterny magiky. Má zodpovídat za provoz a uměleckou úroveň inscenací, produkčně zajišťovat přípravu a vznik inscenací a organizovat zahraniční aktivity souboru. Bude zodpovědný i za rozpočet střediska a dodržování plánu tržeb. Přihlášky do konkursu musí zájemci zaslat do 31. března, s nástupem do funkce se počítá k 1. září tohoto roku, oznámil dnes mluvčí české první scény Tomáš Staněk.

“Současně jsme při příležitosti šedesátého výročí vzniku Laterny magiky vypsali ideovou soutěž na novou inscenaci. Premiéra projektu je plánována na prosinec 2018 na Nové scéně Národního divadla,” dodal Staněk. Projekty vyhodnotí umělecká rada Laterny magiky do 30. června 2017.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)

Dosavadní umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš odchází v červnu do důchodu. I nadále však bude podle Staňka působit v nadačním fondu Druhá kariéra, jediné organizaci v České republice, která aktivně podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry a přípravy na ni. Buduje systém, který tanečníkům zajistí adekvátní podmínky v období profesní změny. Nadační fond založily profesní organizace Vize tance a Taneční sdružení.

Nejbližší novinkou Laterny magiky bude 23. března premiéra představení Cube, jehož hlavní inspirací byly původní inscenace této scény charakteristické úzkým propojením filmového obrazu a živé akce. Tentokrát s využitím současného videomapingu z několika různě umístněných projektorů. Její výtvarná kompozice vychází z motivu kostky – “cube” – ve všech možných variantách. Díky své struktuře a možnosti 3D vizualizace bude jedním z hlavních motivů Rubikova kostka. Inscenace Pavla Knolleho, Štěpána Pechara a Davida Stránského bude sledem obrazů, z nichž každý spojuje prostor, obraz a pohyb jiným způsobem, hrou s perspektivou a s iluzí prostoru.

Historie Laterny magiky začala v roce 1958, kdy režisér Alfréd Radok se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro čs. pavilon na Světové výstavě v Bruselu představení nazvané Laterna magika. Toto jméno pak dostalo divadlo v Praze, kde byl program po bruselském úspěchu uváděn. Další etapu v životě Laterny magiky představuje její účast na světových výstavách v Montrealu v roce 1967 a Ósace v roce 1970. S programy pro tyto příležitosti soubor procestoval celý svět. V polovině sedmdesátých let se Laterna magika stala součástí Národního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat