Čeští a slovenští zpěváci na zahraničních operních jevištích

 1. 1
 2. 2
 3. 3
Operní kukátko (128). Týden od 15. do 21. ledna 2018. V dnešním vydání najdete: Domácí pěvci na zahraničních pódiích - výběr. Franco Zeffirelli obviněn ze sexuálního obtěžování. Roussetova nová nahrávka Lullyho Alceste. Operní humor.


Domácí pěvci na zahraničních pódiích
V minulém vydání Operního kukátka (zde) jsme se zaměřili na plánovaná vystoupení světových pěvců v roce 2018. Zmiňme ale také některá vystoupení českých a slovenských zpěváků na významných zahraničních scénách.

Koloraturní sopranistka Simona Šaturová v březnu a dubnu ztvární postavu Konstanze v produkci Mozartovy opery Únos ze serailu v Aalto Theater v Essenu pod taktovkou českého dirigenta Tomáše Netopila, který je zde hudebním ředitelem opery i místní filharmonie.

Wolfgang Amadeus Mozart: Die Entführung aus dem Serail – Simona Šaturová – Aalto Theater Essen 2018 (zdroj theater-essen.de / foto Ben van Duin)

V produkci se Simona Šaturová střídá s britskou sopranistkou Annou Rajah. Magdalena Kožená se spíše soustředí na koncertní vystupování, stejně jako mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Tenorista Richard Samek v lednu zopakoval svého Jeníka v Prodané nevěstě v inscenaci nastudované Tomášem Netopilem právě v Essenu (rozhovor se zpěvákem nejen o této produkci jsme přinesli zde) a bude pokračovat ve velmi úspěšném vystupování ve Staatsoperette Dresden, kde je vedle operetního repertoáru uváděna i řada operních představení. Richard Samek zde vystupuje v roli Careviče Gvidona v opeře Rimského-Korsakova Pohádka o caru Saltánovi a v dubnu a červnu 2018 přidá i Alfreda ze Straussova Netopýra. V nové inscenaci Bernsteinova Candida se bude střídat s tenoristou Markusem Franckem v titulní roli. A také pokračuje v sérii představení Straussovy operety Noc v Benátkách v Landestheater Linz s prosincovou premiérou v roce 2017, kde zpívá Caramella.

Johann Strauss: Eine Nacht in Venedig – Landestheater Linz 2017 (zdroj landestheater-linz.at/ foto © Sakher Almonem)

Další velmi úspěšný český tenorista Aleš Briscein bude zpívat od konce března v sérii představení Čajkovského opery Evžen Oněgin v Komische Oper v Berlíně v zajímavé inscenaci režírované Barrie Koskym. V roli Lenského alternuje s australským tenoristou Adrianem Strooperem. Vedle mladého basbarytonisty Borise Prýgla, který vystoupí v drobnějších partech v řadě inscenací v Bayerische Staatsoper v Mnichově (ale také v roli Diktátora v tragické grotesce Ernsta Křeneka Der Diktator v Cuvilliés Theatre s dubnovou premiérou), bude Aleš Briscein hájit české barvy v nové a velmi prestižní inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu, kterou hudebně studuje Simone Young a režie je svěřena Frankovi Castrofovi. Oba čeští umělci by měli svoje party – Filka Morozov (Aleš Briscein) a Kuchař (Boris Prýgl) – zopakovat i na letní operní mnichovské přehlídce.

Pavel Černoch v lednu a únoru zpívá Cavaradossiho v Pucciniho Tosce v Řecké národní opeře v Aténách, jeho partnerkou v titulní roli je rumunská sopranistka Cellia Costea. Pavel Černoch zde part alternuje s řeckým tenoristou Dimitrisem Paksoglouem. Slovenský tenorista Štefan Margita se po velmi očekávaném vystoupení v roli Kapitána Vereho v těchto dnech na prknech pražského Národního divadla vrátí ke svým nejžádanějším rolím.

Benjamin Britten: Billy Budd – Štefan Margita (Vere) – foto ze zkoušky – ND Praha 2018 (zdroj FB ND)

Filku Morozova z Janáčkovy opery Z mrtvého domu zpívá v londýnské inscenaci v Covent Garden v režii Krzysztofa Warlikowskiho (premiéra v březnu 2018). Logeho z Wagnerova Zlata Rýna zopakuje v San Francisco Opera (tři představení v červnu 2018).

V nové londýnské inscenaci Janáčkovy poslední opery je ohlášen jako Skuratov i tenorista Ladislav Elgr, který v jarních měsících vytvoří dvě zásadní role z ruského repertoáru. V pěti představeních Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu ztvární Sergeje na pódiu neapolského Teatro di San Carlo v inscenaci slovenského dirigenta Juraje Valčuhy a světově proslulého režiséra Martina Kušeje. Jde o převzatou amsterdamskou inscenaci. Druhou jeho ruskojazyčnou rolí bude rozervaný Alexej v Prokofjevově Hráči v nové inscenaci, kterou uvidí v květnu až červenci Gent, Antverpy a Amsterdam. Dirigentem Prokofjevovy opery je Dmitri Jurowski.

A další z velmi úspěšných slovenských tenorů Pavol Breslik v lednu zpívá Nemorina z Donizettiho Nápoje lásky v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, v únoru pak ztělesní tutéž roli i v mnichovské Bayerische Staatsoper.

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore – Pavol Breslik (Nemorino) – Gran Teatre del Liceu Barcelona 2018 (zdroj liceubarcelona.cat / foto © Bofill)

Vedle Diany Damrau vystoupí poté na jaře v sérii představení Donizettiho opery Maria Stuarda v Curychu. Tři představení na pomezí května a června 2018 ho čekají ve Wiener Staatsoper, kde se stane Alfredem ve Verdiho La traviatě. Skvělými partnery mu budou sopranistka Irina Lungu jako kurtizána Violetta Valéry a Plácido Domingo jako Otec Germont. Výtečné obsazení v čele s polským barytonistou Mariuszem Kwiecieńem má i londýnské nastudování Mozartova Dona Giovanniho v Covent Garden. Šest představení na konci června a na počátku července diriguje Marc Minkowski a Pavol Breslik zpívá samozřejmě Ottavia. Na mnichovské operní přehlídce v červenci 2018 má slovenský tenorista zopakovat svého Rinuccia z poslední části Pucciniho Triptychu, kterého zpíval ještě začátkem tohoto roku ve zcela nové inscenaci.

Ze zahraničních angažmá Aleše Jenise připomeňme účast na výše uvedené londýnské inscenaci Z mrtvého domu v trojroli Vězně Kedrila / Dona Juana / Brahmína. Jeho staršího bratra, barytonistu Dalibora Jenise, pak čekají velké úkoly v Deutsche Oper Berlin, kde alternuje v titulní roli Verdiho Nabucca a zpívá i Tonia a Alfia (v Komediantech v nejčastějším spojení se Sedlákem kavalírem), v Teatro alla Scala v Miláně (Paolo Albiani ve Verdiho Simone Boccanegrovi), ve Wiener Staatsoper (Jago ve Verdiho Otellovi).

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (7) “Čeští a slovenští zpěváci na zahraničních operních jevištích

 1. Ešte snáď, Štefan Kocán:

  Don Giovanni [NI] Il Commendatore Teatro Comunale di Bologna (D:Mariotti, R:Sivadier)
  Parsifal de Gurnemanz Opera Vlaanderen, Antwerpen (D:Meister, R:Gürbaca)
  Opera Antwerpen
  Il trovatore Ferrando The Metropolitan Opera, New York (D:Armiliato, R:McVicar)

  1. Nemusíte sa ospravedlňovať, tieto epizodne úlohy
   p. Kocán spieva v r. 2018.

   1. Áno ale nie v tomto týždni, ktorého sa „kukátko“ týka 🙂
    Mimochodom, ten Gurnemanz ani nie je celkom epizódna rola…

    1. Prosím Vás, prečítajte si pozorne úvod článku pána Chaloupku.
     Teraz niečo iné. Určite sa chystáte ne premiéru Sadka a ak ste zvedavá aká bude réžia, tak si to pozrite na youtube inscenáciu v Gente/ zadajte Zurab Zurabishvili sings Sadko/

     1. Na premiéru Sadka sa chystám a už od Matiné som pripravená na najhoršie…. 🙂 Veľmi pekne ďakujem , pozrela som na youtube, je to sila.

 2. Dobrý den, jen bych si dovolil vaši informaci rozšířit.Česká mezzosporanistka
  Michaela Zajmi vystoupí v únoru v Teatro Regio Torino v opeře R. Strausse
  Salomé.Režii má R. Carsen,diriguje G.Noseda

Komentáře jsou uzavřeny.