Čeští umělci na významných zahraničních pódiích

Hudební kurýr - vydání číslo 60. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo ve druhé polovině února 2018: Čeští umělci na významných pódiích – Josef Špaček, Škampovo kvarteto, Pavel Haas Quartet, Jakub Hrůša, Bennewitzovo kvarteto, sopranistka Zuzana Marková. Píšťaly pro Svatovítské varhany. Londýnská Queen Elizabeth Hall a Purcell Room se znovu otevře v dubnu. Valerij Gergiev zůstává v Mnichově. Cena Drážďanského hudebního festivalu 2018 byla udělena. Polský skladatel Krzysztof Penderecki bude oceněn v Krakově. Orchestry z Lipska a Bostonu uzavřely spolupráci. András Schiff se stal docentem v Barenboim-Said Akademii v Berlíně.


Čeští umělci na významných pódiích

Josef Špaček
Josef Špaček provedl Dvořákův koncert nejen s Českou filharmonií v Leedsu, ale též 15. února v Toulouse s Orchestre national du Capitole de Toulouse s dirigentem Thomasem Søndergårdem. Představí se rovněž v březnu na třech koncertech se Scottish Chamber Orchestra. V dubnu zasedne koncertní mistr České filharmonie v porotě Menuhinovy soutěže v Ženevě, mimo jiné společně s Maximem Vengerovem, Iljou Gringoldsem, Joji Hattorim a Pamelou Frank.
více zde

Josef Špaček (zdroj josefspacek.com)

Škampovo kvarteto
V únoru soubor opětovně vystoupil v Oxfordu a londýnské Wigmore Hall.
více zde

Škampovo kvarteto (zdroj skampaquartet.cz)

Pražákovo kvarteto
Soubor je stále doma především ve francouzském teritoriu. Koncertní publikum slyšelo kvartet v minulých dnech v Paříži, Toulonu a Ženevě.
více zde

Pražákovo kvarteto (zdroj prazakquartet.com)

Pavel Haas Quartet
Velká centra jako Berlín, Londýn, Kodaň, Hamburk byly koncertními zastávkami tohoto souboru v únoru 2018. Březnové termíny zahrnují vystoupení v Grazu, Vídni, Bruselu, Eindhovenu, Nijmengenu, Amsterdamu, Haagu a Duisburgu. Spoluúčinkujícími jsou například Christopher Park nebo Boris Giltburg, se kterým zahrají jak Klavírní kvintet f moll Johannese Brahmse, tak také Klavírní trio č. 2 e moll, op. 67 a Klavírní kvintet g moll, op. 57 Dimitrije Šostakoviče.
více zde

Pavel Haas Quartet (zdroj pavelhaasquartet.com / foto Marco Borggreve)

Jakub Hrůša
Nastudoval a opakovaně provedl v Royal Opera House Bizetovu operu Carmen, provedl s Bamberskými symfoniky díla Richarda Wagnera, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka v domovském sídle v Kongresové hale v Bambergu. Ve stejném měsíci také vystoupil ve Velké Británii s Philharmonia Orchestra s Mahlerovou Symfonií č. 5 a Klavírním koncertem č. 1 Ludwiga van Beethovena se sólistou Piotrem Anderszewskim.
více zde

Jakub Hrůša (zdroj jakubhrusa.com)

Bennewitzovo kvarteto
Absolvovalo po dvou koncertech v USA (Yellow Springs a Rocky River) vystoupení v hamburské Elbphilharmonii společně s Belfiato Quintet a Lukášem Vondráčkem.
více zde

Bennewitzovo kvarteto (zdroj bennewitzquartet.com / foto © Kamil Ghais)

Sopranistka Zuzana Marková
Po debutu v Curyšské opeře jako Elvíra v opeře I puritani a vystoupení v moskevském Velkém divadle a Teatro Massimo v Palermu, ztvární na začátku března roli Manon v Oper Köln (více zde ).

Jules Massenet: Manon – Wolfgang Stefan Schwaiger (Lescaut), Zuzana Marková (Manon Lescaut) – Oper Köln 2018 (zdroj oper.koeln / foto © Bernd Uhlig)

Její Violettu Valery uslyší v příští sezoně posluchači v Opera di Firenze (dirigent Fabio Luisi) a v Atlanta Opera. Teatro di San Carlo připravuje na květen operu Nino Roty z roku 1945 Il cappello di paglia di Firenze, kde vystoupí v roli Eleny.


Píšťaly pro Svatovítské varhany

Ve španělské dílně, kde sídlí varhanářská firma Gerharda Grenzinga, se začaly vyrábět píšťaly pro pražskou katedrálu. Exkluzivní snímky z varhanářské dílny jsou k vidění na stránkách projektu.
více zde

Svatovítské varhany (zdroj FB Svatovítské varhany)


Londýnská Queen Elizabeth Hall a Purcell Room se znovu otevře v dubnu

Slavné londýnské koncertní sály Queen Elizabeth Hall a Purcell Room se 9. dubna 2018 po dvouleté rekonstrukci opět otevřou milovníkům hudby. Southbank Centre, které se poprvé otevřelo v roce 1967, obnovilo auditorium, foyer a umělecké zázemí. Programová náplň vzdá hold věhlasným umělcům a bude s dvaatřiceti premiérami soudobých skladatelů hledět do budoucnosti. Cyklus Ligeti v říši divů, organizovaný rezidenčním umělcem Pierrem-Laurentem Aimardem, bude prvním hudebním festivalem v renovovaném Queen Elizabeth Hall.
více zde

Queen Elizabeth Hall a Purcell Room Londýn (zdroj geograph.org.uk)


Valerij Gergiev zůstává v Mnichově

Městská rada v Mnichově schválila prodloužení smlouvy s ruským hvězdným dirigentem Valerijem Gergievem na postu šéfdirigenta Mnichovských filharmoniků. Kulturní referent Hans-Georg Küppers doporučil, aby městská rada prodloužila smlouvu do roku 2025. Gergiev je ředitelem renomovaného orchestru od roku 2015.
více zde

Valerij Gergiev (zdroj commons.wikimedia.org / foto David Shankbone)


Cena Drážďanského hudebního festivalu 2018 byla udělena

Ocenění v hodnotě 25.000 eur obdrží americká mezzosopranistka Joyce DiDonato za mimořádné zásluhy v oblasti hudební výchovy. Zpěvačka je angažovanou zastánkyní sociálních projektů, včetně práce s mládeží nebo koncerty mezi vězni v americkém vězení Sing Sing. Slavnostní předání ceny se uskuteční koncem května v rámci konání jednačtyřicátého Drážďanského hudebního festivalu v Paláci kultury.
více zde

Joyce DiDonato (zdroj joycedidonato.com / foto Pari Dukovic)


Polský skladatel Krzysztof Penderecki bude oceněn v Krakově
Skladatel, který tento rok oslaví pětaosmdesát let, bude oceněn ve městě, ke kterému má v průběhu své kariéry těsné vazby. Městská rada Krakova, krakovský festival a Sinfonietta Cracovia představily program zvláštních akcí, kterými skladatele uctí.

Krzysztof Penderecki (zdroj commons.wikimedia.org/Akumiszcza)

Mezi nejdůležitější patří čtyři koncerty představující výběr jeho hlavních děl interpretovaných předními polskými a zahraničními orchestry a sólisty. Dne 18. července vystoupí Montrealský symfonický orchestr s Kentem Naganem a provede Pendereckého skladbu Lukášovy pašije. Zvláštní akce jsou také naplánovány na Krakovské hudební akademii, která letos oslavuje stotřicáté výročí a doufá, že Penderecki, její bývalý rektor, napíše pro tuto příležitost novou skladbu.
více zde


Orchestry z Lipska a Bostonu uzavřely spolupráci

Lipský Gewandhausorchester a Boston Symphony Orchestra podepsaly uměleckou spolupráci s mottem Dva světy – jedna hudba. Lotyšský dirigent Andris Nelsons, který 23. února převzal umělecké vedení Gewandhausu, je od roku 2014 do roku 2020 také hudebním ředitelem v Bostonu. Byl tím, kdo stimuloval spolupráci obou orchestrů.

Andris Nelsons (zdroj andrisnelsons.com / foto © Marco Borggreve)

Zahrnuje mimo jiné společné premiéry nových děl a vzájemnou výměnu hudebníků, stejně jako Bostonský týden nebo Lipský týden v koncertní sezoně příslušného partnerského orchestru. Spolupráce obou orchestrů přináší divákům nádherné rozšíření programové nabídky a je pro hudebníky uměleckým stimulačním impulsem. Tyto dva soubory mají dlouhou společnou historii. Prvním dirigentem Boston Symphony Orchestra byl od roku 1881 Georg Henschel, který měl vztahy také k Lipsku.
více zde


András Schiff se stal docentem v Barenboim-Said Akademii v Berlíně

Klavírista a dirigent András Schiff zde bude vyučovat klavír a komorní hudbu. V roce 2008 zahrál klavírní recitál pro nadaci Barenboim Said Stiftung v Ramalláhu a jeho loňské přednáškové koncerty v sále Pierra Bouleze byly nadšeně přijaty jak studenty, tak posluchači.

András Schiff (zdroj commons.wikimedia.org/Steve Bowbrick)

Akademie má v současné době deset profesorů a asi třicet lektorů. Mezi nejznámější profesory patří Jörg Widmann (kompozice), Frans Helmerson (violoncello), Mihaela Martin (housle) a také hornista Radek Baborák.
více zde

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat