Hudební kurýr (4)
Chcete zlepšit svoji hru na klavír?
Vyzkoušejte aplikaci nazvanou Piano Techniques, kterou ve spolupráci se Steinway Hall v Londýně připravil časopis Pianist. Najdete zde písemné rady, tipy, výukové video a také celou řadu klavírních skladeb. Aplikace je určená jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Zvukové ukázky nahrála klavíristka Chenyin Li. Dozvíte se třeba, jak trénovat paměť, jak hrát akordy nebo jaké volit prstoklady.
více zde

Nejstarší dirigent na pódiu
Nejstarší činný polsko-americký dirigent Stanisław Skrowaczewski (narozen 1923) byl jmenován „čestným dirigentem“ německého rozhlasového orchestru Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern.

V roce 1946 se stal dirigentem Wroclavské filharmonie a následně působil jednak u Katowické, jednak u Varšavské filharmonie. V letech 1946–1949 studoval kompozici u Nadi Boulanger v Paříži. Po vítězství v soutěži Santa Cecilia v roce 1956 působil jako šéfdirigent u Minneapolis Symphony Orchestra a Hallé Orchestra a jeho skladby provedly přední světové orchestry. Spolupráce s rozhlasovým orchestrem v Saarbrückenu se datuje od roku 1978. S tímto tělesem pořídil řadu nahrávek cyklických děl Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Antona Brucknera a Roberta Schumanna.
více zde
Průzkum potvrdil sluchové problémy, kterým čelí hudebníci
Průzkum provedený Help Musicians UK ve Velké Británii upozornil na ztrátu sluchu mezi hudebníky všech věkových skupin. Výsledky byly zveřejněny v souvislosti se zahájením kampaně #HearForMusicians, která má za cíl zvýšit povědomí o poruchách sluchu a dává návod, jak jim předcházet.
Výzkumu se účastnilo šest set devadesát dva hudebníků ve věku 18–75 let. Padesát procent vyjádřilo znepokojení nad hladinou hluku při práci a 75 % dotázaných odpovědělo, že má šelest, zvonění, hučení nebo pískání v uchu. Výsledky průzkumu byly také analyzovány Univerzitou v Leedsu a budou publikovány v odborném tisku.
Svůj sluch můžete testovat zde .
Stránky charitativní organizace Help Musicians UK najdete zde .
Program Salcburských festivalů zveřejněn
Svatodušní festival (13.–16. května 2016) nabídne posluchačům West Side Story se Simón Bolívar Symphony Orchestra of Venezuela pod vedením Gustava Dudamela a s Cecilií Bartolli v roli Marie.

V Salcburku vystoupí také Stuttgartský balet a The Tallis Scholars a v houslovém recitálu Julie Fischer zazní díla Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Petra Iljiče Čajkovského a Pabla de Sarasate. Galakoncert Wiener Symphoniker pod taktovkou Ádáma Fischera přivede na pódium Angelu Gheorghiu, Juana Diega Flóreze a Benjamina Bernheima.
více zde
Letní Salcburský festival se koná ve dnech 23. července – 31. srpna 2016
Čtyři světová náboženství – judaismus, buddhismus, islám a hinduismus – byly v posledních čtyřech letech hlavním těžištěm programu. V letošním roce je kladen důraz na duchovní hudbu východních křesťanských církví. Jako protiváha zazní hudba komponovaná pro západní církve. Program tvoří tři oratoria – Stvoření Josepha Haydna, Händelovo dílo Belshazzar a festivalem objednaná skladba Petera Eötvöse Halleluja – Oratorio balbulum. Zajímavým počinem bude rovněž provedení mše Missa Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze von Biber v Salcburském dómu.

U dirigentského pultu Wiener Philharmoniker se představí Daniel Harding, Zubin Mehta, Riccardo Muti a Mariss Jansons. Orchestrálními hosty budou Royal Concertgebouw Orchestra a Filarmonica della Scala se svými novými šéfdirigenty Danielem Gattim a Riccardem Chaillym. Mimo ORF Radio-Symphonie-Orchester Wien vystoupí ještě Cleveland Orchestra s Franzem Welser-Möst a Leipzig Gewandhaus s Herbertem Blomstedtem.
Hvězdná jména – Christian Gerhaher, Bejun Mehta, Matthias Goerne, Thomas Hampson, Anu Komsi, Mauro Peter a Rolando Villazón – nalezneme u písňových recitálů. Z instrumentalistů se v Salzburgu představí mimo jiné Isabelle Faust, Rudolf Buchbinder, András Schiff, Grigory Sokolov, Arcadi Volodos a Maurizio Pollini. Komorní hudba zazní v podání souboru Camerata Salzburg, Jerusalem Quartet či Quatuor Ébène.
více zde
Nejdražší smyčec na světě byl vydražen za 288.960 USD
Aukční dům Beares vydražil ze stříbra a ebenu vytvořený houslový smyčec francouzského mistra Françoise Xaviera Tourtea za rekordní cenu 288.960 USD. Tento smyčec z roku 1825 zřejmě patřil houslistovi Bronisławu Hubermanovi, jehož iniciály jsou vyryty na žabce. Smyčec byl zakoupen neznámým houslistou. Za zmínku stojí, že nyní na již dvakrát ztracené Hubermanovy „stradivárky“ Gibson hraje houslista Joshua Bell.

Martha Argerich získala zlatou medaili Royal Philharmonic Society
Medaile Royal Philharmonic Society byla poprvé udělena v roce 1870 a Argerich je sto prvním oceněným umělcem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky