Letní Salcburk 2018: program zveřejněn

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Ruská opera, která se v posledních ročnících pravidelně objevuje alespoň v koncertních provedeních, bude letos zastoupena scénickou produkcí Čajkovského opery Piková dáma v hudebním nastudování Marisse Jansonse a v režii Hanse Neuefelse (šest představení na scéně Grosses Festspielhaus). Obsazení je převážně slovanské (Vladislav Sulimsky jako Tomskij, Igor Golovatentko jako Kníže Jeleckij, Oksana Volkova jako Polina, Evgenia Muraveva jako Líza). Evgenia Muraveva velmi kvalitně zaskočila v titulní roli Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu právě v loňské salcburské festivalové inscenaci. V roli Heřmana vystoupí americký tenorista Brandon Jovanovich a jako Hraběnka „veteránka“ světové opery, německá mezzosopranistka Hanna Schwarz, která během inscenace oslaví pětasedmdesáté narozeniny.

Temperamentní dirigent narozený na Korsice Jean-Christophe Spinosi uvede inscenaci Rossiniho komické opery Italka v Alžíru. Produkce převzatá ze salcburského jarního festivalu bude režírovaná Moshem Leiserem a orchestrem se stane Spinoziho těleso Ensemble Matheus. Hvězdou představení bude samozřejmě Cecilia Bartoli a jejími partnery ve vtipném příběhu o potížích cizinky v Orientě se stanou Ildar Abdrazakov jako Mustafa, Edgardo Rocha jako Lindoro a Alessandro Corbelli jako Taddeo. Celkem pět představení na scéně Haus für Mozart.

Haus für Mozart Salcburk (zdroj commons.wikimedia.org/Hvplux)

Po úspěchu poloscénické produkce Monteverediho Korunovace Poppey se tento titul vrátí tentokráte na jeviště Haus für Mozart v plně scénickém uvedení Williama Christieho a jeho souboru Les Arts Florrisants (šest představení). V inscenaci vystoupí renomovaný taneční soubor Bodhi Project a bude ho režírovat belgický choreograf, režisér a také výtvarník (i scénograf inscenace) Jan Lauwers. Do titulní role intrikánské krásky Poppey je snad trochu překvapivě obsazena Sonya Yoncheva a po boku jí budou stát dvě velké mezzosopránové osobnosti současné operní scény – Kate Lindsey jako Nerone a Stéphanie d’Oustrac jako Ottavia. Rozsah rolí bulharské sopranistky Sonyi Yonchevy je pozoruhodný, v posledních letech zpívala například Händelovu Alcinu, Mozartovu Donnu Elviru, ale také Belliniho Normu, Verdiho Violettu a veristické party jako Pucciniho Mimi a Tosku, Mascagniho Iris nebo Giordanovu Stephanu v Siberii. V závěru sezony 2017/2018, tedy před salcburským festivalem, by měla vystoupit v náročné koloraturní roli Imogene v Belliniho Pirátovi v Teatro alla Scala v Miláně. Mimo to se můžeme těšit na zábavné kreace kontratenoristy Dominiqua Visseho a tenoristy Marcela Beekmana v rolích dvou komických chův.

Poslední scénickou premiérou na festivalu bude opera Hanse Wernera Henzeho The Bassarids (Bassaridky) podle Euripidových Bakchantek. Premiéra opery se na počátku srpna 1966 konala právě na salcburském letním festivalu, který byl společně s Deutsche Oper Berlín spoluobjednavatelem díla. Dílo zde bylo provedeno pod taktovkou Christopha von Dohnányiho a rychle se zařadilo k nemnoha dílům poválečné opery, která se objevují pravidelně na repertoáru světových operních scén. Velký úspěch mělo například nastudování v Bayerische Staatsoper v Mnichově roku 2008 s dirigentem Marcem Albrechtem a v režii Christofa Loye. Salcburská inscenace bude mít stejně oslnivý tým tvůrců, hudebně dílo nastuduje Kent Nagano a režie se ujme Krzysztof Warlikowski. Režisér tradičně bude spolupracovat s výtvarnicí Małgorzatou Szczęśniak (scénografie a kostýmy). Ve velkém mezinárodním obsazení najdeme také skvělou německou altistku Tanju Ariane Baumgartner (Agave a Venuše), Willarda Whitea (Cadmus) nebo rakouského tenoristu Nikolaie Schukoffa, který hlavní roli Dionisa z mnichovské inscenace vyměnil za dvojroli Tiresia a Calliopa. Čtyři srpnová představení odehrají ve Felsenreitschule hudebníci z Wiener Philharmoniker.

Felsenreitschule Salcburk (zdroj commons.wikimedia.org/Hvplux)

Sté výročí narození rakouského skladatele (narozeného ovšem v Bernu do rodiny rakouského atašé) Gottfrieda von Einema uctí koncertní provedení jeho opery Proces podle slavné prózy Franze Kafky. I toto dílo zažilo premiéru na salcburském festivalu v srpnu 1953, což implikuje další výročí – pětašedesát let od světové premiéry díla. Dílo poznal i český divák ve výborné inscenaci Státní opery v Praze roku 1994, kdy na premiéru přijel i sám skladatel s manželkou. V jediném koncertním večeru se díla ujme přední rakouský specialista na moderní hudbu, Rakušan HK Gruber, který dílo uvede s orchestrem ORF Radio-Symphonieorchester Wien a souborem převážně německých a rakouských zpěváků. Výročí Gottfrieda von Einema je v rakouských operních divadlech věnována mimořádná pozornost a i dvě vídeňské scény (Dantonova smrt ve Wiener Staatsoper a Návštěva staré dámy v Theater an der Wien) chystají při příležitosti této události po jedné premiéře jeho oper.

Plácido Domingo, který salcburský festival miluje, tentokráte účinkuje ve dvou koncertních provedeních Bizetových Lovců perel pod taktovkou předního znalce francouzské opery devatenáctého století Patricka Fournilliera s Mozarteumorchester Salzburg. Vystoupí ve vděčném barytonovém partu Zurgy a jeho partnery v cejlonském příběhu lásky a přátelství budou nová hvězda Wiener Staatsoper, sopranistka narozená v Kazani Aida Garifullina a mexický tenorista Javier Camarena jako Nadir.

Tradičně budou připraveny i verze některých operních děl pro děti (Kouzelná flétna a další) i další edukační programy pro studenty. Z mnoha dalších koncertů zatím jen letmo zmíníme provedení barokního oratoria San Giovanni Battista Alessandra Stradelly se souborem Collegium 1704 a jeho vedoucím Václavem Luksem, písňové recitály tenoristů Jonase Kaufmanna, Rolanda Villazóna, barytonistů Matthiase Goerneho a Floriana Boesche i sopranistky Christiane Karg. Kontratenorista Philippe Jaroussky a sopranistka Emőke Baráth pak uvedou večer árií duetů z oper Georga Friedricha Händela se souborem staré hudby Ensemble Artaserse.

Program na nadcházející festivalový ročník je opravdu lákavý, výběr snad jen trochu psychologicky brzdí opět zvýšené ceny vstupného, kdy nejdražší vstupenky stojí 430 eur.

Reklama
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fandorin

Domingo si prostě nedá pokoj. Management festivalů a operních divadel by měl mít rozum a přestat ho obsazovat do rolí, v kterých by měli dostat příležitost mladí a skuteční barytonisté.