Zpola (?) zapomenuté opery: Pietro Mascagni

  1. 1
  2. 2
Člověk je tvor zvědavý a zvídavý, to je známá věc. Čte knihy, poslouchá hudbu, chodí do divadla a do kina (nebo aspoň „virtuálně“), pořád chce poznávat něco nového, a mezi tím novým často také to staré, na co se v průběhu času tak nějak zapomnělo, co bylo různými řízeními dějin (které jsou také lidským dílem) vyřazeno, odstraněno, dáno pod zámek nebo se prostě omrzelo. Hnutí autentické historické interpretace, rehabilitace umlčených autorů i náhodné objevy badatelů přicházejí s tím, co kdesi dlouho leželo. Rekonstruuje se, analyzuje, oživuje.
Ilustrační foto – hlediště londýnské Královské opery 5. března 1856 během požáru (zdroj flickr.com)

Každá doba měla své módy, své oblíbence, své hity. Historické operní publikum žádalo neustále novinky, to dnešní se drží spíš osvědčených titulů a porovnává jednotlivé výkony a inscenace. Operní repertoár se v minulosti měnil rychle, a pokud v něm nějaké dílo zůstalo natrvalo, muselo obsahovat něco výjimečného, nebo se s ním něco výjimečného dostalo do spojení. Některé opery měly životnost prskavky, světlo jiných nezhaslo dodnes. Říká se, že historie je spravedlivá a co jejím sítem projde, má pravou hodnotu. Avšak množství „vykopávek“, k nimž sáhla divadla v posledních desetiletích, staví někdy soud historie na hlavu. Rozhodně nehodláme fušovat divadlům do dramaturgie, jen se v několika sondách poohlédnout po dílech, která dlouhá léta nezazněla nebo zaznívají jen sporadicky, a po jejich osudech.

Pietro Mascagni (zdroj commons.wikimedia.org/Gavo Studio)
Pietro Mascagni způsobil roku 1890 senzaci svou prvotinou Cavalleria rusticana. Žádná z jeho dalších oper už takový úspěch nezaznamenala – L’amico Fritz, Rantzau, Guglielmo Ratcliff, Silvano, Zanetto a jedenáct dalších jevištních děl zůstalo v pozadí. „Legenda drammatica“ Isabeau inspirovaná legendou o Lady Godivě měla premiéru roku 1911 v Buenos Aires v provedení italských umělců – celkem se na zájezd údajně vypravilo sto devadesát osob. Zkoušelo se v Teatro Carlo Felice v Janově a novináři nastudování bedlivě sledovali: „Mascagni se zde k moderní škole zcela obrátil zády. Opera je plná čistě italské melodiky ve staré formě. Až marnotratné množství duet, árií, pochodů, intermezz je vloženo do partitury plné mladistvé inspirace a dramatické fantazie.“ Po americkém turné se Isabeau hrála v řadě italských měst a roku 1913 ji v němčině uvedla Vídeňská Volksoper. Mascagniho nová opera se tak objevila ve Vídni po dvacetileté přestávce (roku 1893 uvedla Dvorní opera Rantzaua): „Tehdy byla Macagniho nová opera vždycky událost, protože ještě existovala naděje, že po šťastné kartě Cavalleria rusticana (1883) padne další taková. Během dvaceti let, které od té doby uběhly, jsme čekání na další Mascagniho úspěch vzdali. Stále lhostejněji jsme přijímali zprávy o jeho nových operách, stále víc se nám stával cizím. […] Šířila se sláva jemného a poetického hudebníka Pucciniho. […] Proti jeho úspěchům nemá Mascagni co postavit. […] Isabeau chce být velkou operou s přepychem a masovým účinkem, ale pro velkou operu schází Mascagnimu velký styl hudby. Lpí na ní cosi trýznivého, projevuje se to už neustálými změnami taktu a harmonickými zvraty. […] Velký díl viny nese text, který anglickou legendu o Lady Godivě zpracovává velmi neobratně.“ „Tragedia lirica“ Parisina, příběh lásky a nevěry, končící dvojnásobnou smrtí, vznikla na libreto Gabriele d’Annunzia. Příběh vztahu manželky markýze d’Este Laury Malatesty k nevlastnímu synovi literárně zpracoval Lord Byron, drama napsal Antonio Somma, Felice Romani podle něj vytvořil libreto pro Gaetana Donizettiho (1833). Premiéru Mascagniho opery roku 1913 v milánské Scale provázely rozporuplné ohlasy: „D’Annunzio se zbavil své slabosti předvádět přepych a bohatou obraznost jazyka a vytvořil poutavé drama s postavami z masa a krve,“ Mascagnimu se podařil „přechod od opery k hudebnímu dramatu“ a učinil „obrovský pokrok, když melodii zdůraznil instrumentální polyfonií v orchestru. Použil také systém opakovaných návratů motivů, zjemnil výraz,“ zněl jeden úsudek. Jinde se psalo jen o vlažném přijetí díla, kterému například při uvedení v Římě nepomohly ani veškeré snahy Mascagniho přívrženců, a je škoda, že se „skladatel nechal svést slavným jménem d’Annunzio a zhudebnil libreto, které se zhudebnění vzpírá, a pustil se do nezvládnutelného úkolu. Avšak i když pomineme tyto obtíže, je patrné, že Mascagniho invence je ve všech operách, které napsal po Cavalleria rusticana (snad s výjimkou Iris), chabá.“

Pietro Mascagni (zdroj francemusique.fr)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat