Prodaná nevěsta v Erfurtu, video v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 12. do 18. prosince 2016. Operní kukátko (72). Prodaná nevěsta v Erfurtu. Císař Atlantidy v Kammeroper Wien. Simon Keenlyside v Praze. Jste žárliví – pak právě pro vás je určena světová nahrávací premiéra Salieriho opery Škola žárlivců. Edita Gruberová slaví na ČT art.


Prodaná nevěsta v Erfurtu
V čase předvánočním zazněla v premiéře 17. prosince 2016 Smetanova opera Prodaná nevěsta v Theater Erfurt tradičně v německé verzi jako Die verkaufte Braut v překladu Winfrieda Hönsche a Carla Rihy. Inscenátorský tým tentokráte odolal často rozšířené myšlence zbavit tento titul etnografického (folklórního) charakteru a vytvořil krásné obrazy se zdařilými kostýmy, které vycházejí ze středoevropských krojů (Mila van Daag, která také vytvořila tradiční, ale vzdušnou a barevně vhodnou scénografii s dominantním akcentem na velký světelný kruh na horizontu).

Bedřich Smetana: Die verkaufte Braut – Theater Erfurt 2016 (foto Theater Erfurt)

Samozřejmě je třeba z našeho pohledu trochu přimhouřit oko nad některými drobnými nepřesnostmi kostýmů a krajově ne zcela sourodou směs, ale jde o velmi zdařilou stylizaci, která v celkovém dojmu ladí oku a vytváří optimistickou atmosféru celého díla. Ani režisér Markus Weckesser se nepouští do žádných experimentů a poctivě režíruje tento Sabinův scénický žert se smyslem pro detail i gagy komických postav. Světoznámé tance ze Smetanovy národní opery nejsou provedeny jako baletní číslo, ale jsou jen doprovázeny mimickou akcí. Dirigent Zoi Tsokanou řídí celou partituru temperamentně a s přehledem a společně s režisérem si dovolil menší žertík, když zařadili také úryvek ze Smetanovy Vltavy do druhého aktu. Vtípek jistě bude oceněn německým poučenějším divákem, v českých zemích by asi neprošel tak snadno.

Kritiky chválí především pár interpretů Jeníka a Mařenky (tedy Hanse a Marie) v podání rakouského tenoristy Thomase Paula a německé sopranistky Margrethe Fredheim. Opera zazní ještě na druhý svátek vánoční a dvakrát v lednu 2017, kdy bude pokračovat až do konce sezony každý měsíc.


Císař Atlantidy v Kammeroper Wien

Der Kaiser von Atlantis oder die Tod-Verweigerung (Císař Atlantidy aneb Odepření smrti) jednoaktová opera skladatele Viktora Ullmanna, kterou komponoval na text Petra Kiena v Terezíně, je právě ve fázi zkoušek na vídeňské scéně Kammeroper (dnes součást Theater an der Wien).

Dílo vzniklo v roce 1943 v terezínském ghettu a bylo zde i zkoušeno (mezi sólisty byl i Karel Berman v roli Smrti), ale jevištní premiéry dosáhlo až roku 1975 v Amsterdamu v rekonstruované verzi. Dílo dnes existuje ve třech prováděcích verzích. První verze je dílem dirigenta Kerryho Woodwarda, který dokončení partitury konzultoval také poněkud kuriózně s předním světovým médiem Rosemary Brown, která opakovaně prohlásila, že má schopnost spojit se s mrtvými skladateli. V této verzi, zřejmě dosti vzdálené původním autorským záměrům, byla opera provedena při novodobé premiéře a na několika dalších scénách. Muzikologové Michael Graubart a Nicholas Till připravili jinou verzi partitury pro vydání, na základě jejich rekonstrukce bylo dílo provedeno mimo jiné v Londýně v roce 1981 a 1985. Třetí jevištní verzi připravil Ingo Schultz v letech 1992–1993 po četných konzultacích i s Karlem Bermanem. V současnosti je tato verze nejrozšířenější. Jednoaktová opera na libreto všestranně nadaného malíře a literáta Petra Kiena, který zahynul v Osvětimi v roce 1944 (kde byl také 17. října téhož roku zavražděn skladatel Viktor Ullmann) vychází z antroposofických ideí, k nimž se skladatel ve třicátých letech dvacátého století hluboce lidsky i umělecky přimkl. Osou symbolického námětu je odmítnutí Smrti vraždit lidi, jak nakazuje tyranský Císař Atlantidy. Jak tento námět musel rezonovat v terezínském ghettu…

Vídeňské provedení bude dílem Juliena Vanhoutteho a režii vede Rainer Vierlinger, který je jako režisér spjat především s operními soubory v Grazu, festivalem v Bregenzu a právě s Theater an der Wien. Inscenaci doplní projekce Susanne Boehm. Šest sólistických úkolů je obsazeno interprety ze souboru mladých operních zpěváků studiového projektu Theater an der Wien. Po premiéře 11. ledna 2017 bude následovat dalších sedm repríz a k představení je připraven také speciální edukační program.


Simon Keenlyside v Praze

Simon Keenlyside (foto Uwe Arens)

Na 10. ledna 2017 je ve Smetanově síni pražského Obecního domu ohlášen koncert barytonisty Simona Keenlysida pod názvem Blue Skies (Modrá nebe). Na programu jsou písně tak trochu nespravedlivě označovaného „lehčího“ žánru, v tomto případě klasické písně Irvinga Berlina, Colea Portera, Jeroma Kerna, George Gershwina a dalších mistrů broadwayského muzikálu a zábavy dvacátých až padesátých let dvacátého století. V zajímavém výběru pak nechybí ani dvě ukázky z pozdější „charlestonové“ operety Emmericha Kálmána Die Herzogin von Chicago (Vévodkyně z Chicaga) z roku 1928, díla, které v poslední dekádě zažívá scénickou i nahrávací renesanci, nebo další německá árie z hudební komedie Happy End Kurta Weilla, jež bude ovšem provedena v anglickém překladu. Originální pozdní americká tvorba emigranta Kurta Weilla je pak ještě zastoupena ukázkou z opery Street Scene (Scény z ulice, 1946), díla formálně i motivisticky silně ovlivněného americkým muzikálem, ale s naplněnými ambicemi vážného až tragického příběhu.

Program je převážně vybrán tak, aby ilustroval všestrannost americké písňové a muzikálové tvorby, takže tu neschází ani píseň Lízina nápadníka Freddyho Eynsford-Hilla z veleúspěšného muzikálu My Fair Lady autorů Fredericka Loewa a Alana Jaye Lernera z roku 1956 nebo v USA nesmírně populární píseň The Girl Next Door (Dívka odvedle) z klasického amerického muzikálu Meet Me in St. Louis (v češtině zpravidla pod názvem Sejdeme se v Saint Louise z roku 1944, známého také z filmové verze s Judy Garland). Slavného zpěváka, jehož v posledním období provázely zdravotní problémy, které zkrátily i jeho minulý koncert v Praze, bude doprovázet komorní uskupení pěti hráčů (klavír, pozoun, dřevěné dechy, bubny, kontrabas).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat