Říjen přeje Prodané nevěstě na německých jevištích

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Výstava týdne

Der magische Raum / Bühne – Bild – Modell. Vídeň Theatermuseum, Palais Lobkowitz 2, 20. dubna – 12. února 2018. Z jednoho z nejobsáhlejších divadelních fondů na světě vybrali kurátoři Ulrike Dembski a Rudi Risatti obrazový materiál a především modely, které dokumentují divadelní historii od antiky po současnost.

Sbírkový fond rakouského divadelního muzea obsahuje přes tisíc položek modelů k činoherním, baletním, operním, operetním i dalším inscenacím v sedmi hlavních oddílech (antika, středověk, renesance, baroko, romantika, čas změn/revoluce a současnost). Výstava se zabývá nejen tvůrčí představou a její realizací v divadelní inscenaci, ale v druhém plánu také historií divadelních modelů a jejich typologií. V expozici najdeme modely slavných tvůrců, například z okruhu Wiener Werkstätte nebo Bauhausu a také model Františka Tröstera k Shakespearově Juliu Caesarovi pro Národní divadlo v Praze z roku 1936.

William Shakespeare: Julius Caesar – František Tröster a Jiří Frejka (scéna) – Národní divadlo Praha 1936 (zdroj archiv ND Praha)

Expozice obsahuje řadu modelů ke slavným inscenacím, ve výběru samozřejmě převládá středoevropský region, především modely pro rakouská a německá jeviště. Nechybí ale i ukázkové modely z ruské avantgardní scénografie dvacátých let dvacátého století. Divák tak může obdivovat scénografickou důmyslnost mnoha činoherních i hudebně-dramatických titulů inscenovaných v minulosti. Výstavu provází jako obvykle řada doprovodných akcí, besedy se scénickými výtvarníky, přednášky, kurátorské prohlídky, workshop i dětský program.


Operní humor

V pařížské opeře chtěla vystupovat zpěvačka s velmi tenkým hlasem a přes konexe ve vedení divadla si vymohla titulní roli v Bizetově Carmen. Od začátku představení bylo jasné účinkujícím i divákům, že na roli přinejmenším objemem hlasu nestačí. Když se dostala k číslu deset, tedy odpípala Séguidillu a v textu se dostala k frázi „Je ne te parle pas, je chante pour moi-même!“ („S tebou mluvit nechci, jen si tak zpívám pro sebe“), někdo z auditoria zvolal: „Mohla bys taky zazpívat trochu pro nás!“

Georges Bizet: Carmen – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Maksim)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na