Soutěž Pražského jara letos v oborech lesní roh a violoncello. Přišlo přes 200 přihlášek z celého světa

Letošní 70. ročník hudební soutěže Pražské jaro, která se koná v rámci mezinárodního festivalu, přivítá v oborech lesní roh a violoncello 118 mladých hudebníků z 27 zemí. Rozhodl o tom poslech zaslaných nahrávek ve výběrovém kole.
Rudolfinum (zdroj commons.wikimedia.org / foto Eli Berckovitz)

Finále violoncellistů se uskuteční v Rudolfinu 13. května, finále hornistů na stejném místě o den později. Laureáti převezmou ceny 15. května v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice.

Jak informoval mluvčí Pražského jara Pavel Trojan, violoncellistů se přihlásilo 106 z 28 států. V oboru lesní roh se hlásilo 94 mladých talentů z 26 zemí. Komise vybrala 59 hornistů a stejný počet violoncellistů. Předsedou poroty violoncellistů bude Michal Kaňka, v čele poroty hornistů zasedne Radovan Vlatković z Rakouska.

Členy soutěžní komise jsou renomovaní violoncellisté jako vítěz pražské soutěže z roku 2006 Tomáš Jamník, Petr Nouzovský, Miroslav Petráš či Mikael Ericsson. Zaslané nahrávky mladých hornistů vedle Ondřeje Vrabce hodnotili děkan hudební fakulty JAMU Jindřich Petráš, Zdeněk Divoký a laureátka soutěže Pražského jara 2013 a členka České filharmonie Kateřina Javůrková.

Finále violoncellistů se uskuteční v Rudolfinu 13. května za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízeného Jiřím Rožněm a zazní Dvořákův violoncellový koncert. Své mistrovství budou muset finalisté prokázat i sólově ve suitě Johanna Sebastiana Bacha.

Hornisté budou mít finále také v Rudolfinu. Polovinu koncertu bude tvořit komorní vystoupení finalistů se členy Wihanova kvarteta a ve druhé polovině zazní Koncert pro lesní roh č. 2 Richarda Strausse za doprovodu PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Markem Šedivým.

„Také tentokrát se rozšíří sbírka skladeb napsaných speciálně pro naši soutěž. Premiérově zazní Pírka ptáka Ohniváka pro sólové violoncello od Ivana Kurze a Virtuosino pro lesní roh a klavír od Jiřího Gemrota,“ uvedl mluvčí Pavel Trojan.

Držitelé prvních cen se představí v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly. Vítězkami 69. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonova.

Soutěž Pražské jaro byla založena roku 1947 Rafaelem Kubelíkem, který rok předtím inicioval vznik stejnojmenného festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat