Soutěž Pražského jara letos v oborech lesní roh a violoncello. Přišlo přes 200 přihlášek z celého světa

Letošní 70. ročník hudební soutěže Pražské jaro, která se koná v rámci mezinárodního festivalu, přivítá v oborech lesní roh a violoncello 118 mladých hudebníků z 27 zemí. Rozhodl o tom poslech zaslaných nahrávek ve výběrovém kole.
Rudolfinum (zdroj commons.wikimedia.org / foto Eli Berckovitz)

Finále violoncellistů se uskuteční v Rudolfinu 13. května, finále hornistů na stejném místě o den později. Laureáti převezmou ceny 15. května v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice.

Jak informoval mluvčí Pražského jara Pavel Trojan, violoncellistů se přihlásilo 106 z 28 států. V oboru lesní roh se hlásilo 94 mladých talentů z 26 zemí. Komise vybrala 59 hornistů a stejný počet violoncellistů. Předsedou poroty violoncellistů bude Michal Kaňka, v čele poroty hornistů zasedne Radovan Vlatković z Rakouska.

Členy soutěžní komise jsou renomovaní violoncellisté jako vítěz pražské soutěže z roku 2006 Tomáš Jamník, Petr Nouzovský, Miroslav Petráš či Mikael Ericsson. Zaslané nahrávky mladých hornistů vedle Ondřeje Vrabce hodnotili děkan hudební fakulty JAMU Jindřich Petráš, Zdeněk Divoký a laureátka soutěže Pražského jara 2013 a členka České filharmonie Kateřina Javůrková.

Finále violoncellistů se uskuteční v Rudolfinu 13. května za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízeného Jiřím Rožněm a zazní Dvořákův violoncellový koncert. Své mistrovství budou muset finalisté prokázat i sólově ve suitě Johanna Sebastiana Bacha.

Hornisté budou mít finále také v Rudolfinu. Polovinu koncertu bude tvořit komorní vystoupení finalistů se členy Wihanova kvarteta a ve druhé polovině zazní Koncert pro lesní roh č. 2 Richarda Strausse za doprovodu PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Markem Šedivým.

„Také tentokrát se rozšíří sbírka skladeb napsaných speciálně pro naši soutěž. Premiérově zazní Pírka ptáka Ohniváka pro sólové violoncello od Ivana Kurze a Virtuosino pro lesní roh a klavír od Jiřího Gemrota,“ uvedl mluvčí Pavel Trojan.

Držitelé prvních cen se představí v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly. Vítězkami 69. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonova.

Soutěž Pražské jaro byla založena roku 1947 Rafaelem Kubelíkem, který rok předtím inicioval vznik stejnojmenného festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat