Týden s hudbou (182)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Pražská konzervatoř uvede v cyklu pořadů Musica Carolina v pondělí a v úterý v Komorním sále Pálffyovského paláce koncert k výročí Karla IV. nazvaný Dolce melos. Účinkuje Barokní orchestr Pražské konzervatoře a Consortium Conservatorium, dirigentem bude Jakub Kydlíček. Zazní program sestavený ze skladeb Heinricha Schmelzera, Heinricha Ignaze Bibera a Georga Muffata.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse otevře pondělním a úterním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina novou sezonu. Posluchači uslyší dílo Claudia Monteverdiho Vespro della beata Vergine. Mariánské nešpory zazněly v době největší slávy Benátek v bazilice sv. Marka.

Václav Luks (© Collegium 1704 - Petra Hajská)
Václav Luks (foto © Collegium 1704 – Petra Hajská)

Šestnáctý cyklus Barokních podvečerů – koncertů staré hudby zahájí ve středu 26. října v Lichtenštejnském paláci Francouzská ouvertura, na které zazní Bachovy a Telemannovy ouvertury a suity v podání souboru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové (flauto traverso), s koncertní mistryní Lenkou Torgersen.

Collegium Marianum - Jana Semerádová (foto Petra Hajská)
Collegium Marianum – Jana Semerádová (foto Petra Hajská)

Slavnostní vyhlášení a předání nových Výročních cen Opery Plus v kategorii opera se uskuteční v pátek 28. října v 17 hodin v Národním divadle, před představením Smetanovy Libuše. O nejlepších výkonech v loňské sezoně rozhodovali naši čtenáři, kteří vítěze vybírali ze čtrnácti nominovaných pěvkyň a jedenácti pěvců (kompletní nominace najdete zde).

Regiony
Ensemble Opera Diversa v rámci svého site-specific minifestivalu uvede ve středu 26. října v Labyrintu pod Zelným trhem v Brně dvě hry o věčném moři Everyman čili Kdokoli a Leviatan, z dílny Pavla Drábka a Ondřeje Kyase. V sobotu 29. října pak v Moravských elektrotechnických závodech v Židenicích představí premiéru strašidelné operní pohádky stejné autorské dvojice, nazvanou Čaroděj a jeho sluha.

Soubor Barocco sempre giovane vystoupí ve čtvrtek 27. října v Rytířském sále pardubického zámku společně s Emilem Rovnerem (violoncello, zpěv). Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Petra Iljiče Čajkovského.

Emil Rovner (zdroj emilrovner.com)
Emil Rovner (zdroj emilrovner.com)

Festival Lípa Musica nabídne v neděli 30. října v Mariä Himmelfahrt Kirche v německém Schirgiswalde koncert nazvaný Pomozte nám slyšet, na kterém vystoupí Vilém Veverka a Ensemble 18 +, společně provedou díla Vivaldiho, Marcela, Bacha a Telemanna, hobojové koncerty vrcholného baroka.

Temperamentní zakončení připravil Mezinárodní hudební festival F. L. Věka. V neděli 30. října vystoupí v hotelu Beránek v Náchodě slovenské uskupení Cigánski Diabli. Tím bude šestý ročník festivalu definitivně ukončen.

Cigánski Diabli (zdroj ciganskidiabli.sk)
Cigánski Diabli (zdroj ciganskidiabli.sk)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Theater an der Wien ve Vídni uvedl 18. října koncertní provedení Salieriho díla Les Horaces. Účinkoval orchestr Les Talens Lyriques a pěvecký soubor Les Chantres du Centre de musique baroque de Versailles, dirigentem večera byl Christophe Rousset. Naši recenzi najdete zde. Premiéru měl na stejné scéně i Salieriho Falstaff, pod kterým je podepsán režisér Torsten Fischer a dirigent René Jacobs v čele Akademie für Alte Musik Berlin, recenzi jsme přinesli zde.

Opera Slovenského národního divadla v Bratislavě uvedla 21. října premiéru poloscénicky ztvárněné opery Hectora Berlioze Faustovo prokletí v režijním pojetí Mariána Chudovského. Hudebního nastudování se ujal Rastislav Štúr, v hlavních rolích vystoupili Monika Fabianová, Ľudovít Ludha a Daniel Čapkovič. Zde najdete naši recenzi.

Hector Berlioz: Faustovo prekliatie - Monika Fabianová (Marquerite), Andrej Szabo - SND Bratislava 2016 (foto Ctibor Bachratý/SND Bratislava)
Hector Berlioz: Faustovo prekliatie – Monika Fabianová (Marquerite), Andrej Szabo – SND Bratislava 2016 (foto Ctibor Bachratý/SND Bratislava)

David Teie je americký violoncellista, který vytvořil netradiční hudební album – je určené pro kočky. Z nahrávky znějí povědomé zvuky, broukání, mručení či tenké kníkání, typické pro krmení koťat matkou – a to vše je propojené s tóny klasické hudby. Svoji hudební kompozici představil v minulém týdnu hudebník, který hraje v Americkém národním symfonickém orchestru a vyučuje na Marylandské univerzitě, v kočičí kavárně Lady Dinah v módní londýnské čtvrti Shoreditch. Zde najdete celou zprávu.

V neděli večer uvedla Bavorská státní opera premiéru Donizettiho Favoritky s Elīnou Garančou v titulní roli, v hudebním nastudování jejího manžela Karla Marka Chichona. Rozhovor s mezzosopranistkou jsme uveřejnili zde.

 

Praha
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v rámci abonentních koncertů 19. a 20. října spolupracoval s argentinským tenorem Josém Curou. Cura se na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se setkal s absolventy svých únorových mistrovských kurzů, které byly zaměřeny na italský operní repertoár. Zazněly árie z Lazebníka sevillského, Rigoletta, Carmen, duety z Aidy či Bohémy a další (podrobnou zprávu jsme publikovali zde).

Dvě operní jednoaktovky Carla Orffa Chytračka a Měsíc uvedlo ve dvou premiérách ve čtvrtek a v pátek Národní divadlo v Praze. V inscenaci režiséra Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování dirigenta Zbyňka Müllera vystoupil Sbor a Orchestr Národního divadla, jako sólisté se představili Roman Janál, Svatopluk SemOlga Jelínková, Jana Sibera a další. Naši recenzi najdete zde.

Carl Orff: Chytračka - ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký/ND Praha)
Carl Orff: Chytračka – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký/ND Praha)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat