Týden s hudbou (184)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Pražská konzervatoř uvede v úterý 8. listopadu v kostele Panny Marie před Týnem koncert ze skladeb Josefa Segera, na kterém se představí posluchači varhanního oddělení, smíšený sbor Notre Dame a instrumentální soubor, řídí Eva Filipová.

Chrám matky Boží před Týnem (foto Soňa Vrabcová)
Chrám Matky Boží před Týnem (foto Soňa Vrabcová)

V paláci Žofín se ve středu 9. listopadu odehraje Concerto Bohemia 2016 – koncert laureátů rozhlasové soutěže. Účinkuje barokní soubor a smyčcový orchestr Pražské konzervatoře a další. Ve čtvrtek 10. listopadu v koncertním sále Pražské konzervatoře zazní koncert smyčcového a barokního orchestru Pražské konzervatoře, dirigovat bude Chuhei Iwasaki a Jakub Kydlíček. Na programu budou skladby Händela, Zelenky, Mendelssohna či Brittena. Jedenáctý ročník soutěžní přehlídky mladých klavíristů Mladý klavír se uskuteční v sobotu 12. listopadu, taktéž v koncertním sále Pražské konzervatoře.

České muzeum hudby bude v pondělí 7. listopadu dějištěm koncertu komorního cyklu, nazvaného Dámy PKF – Prague Philharmonia. Představí se členky souboru Hana Dostálová Roušarová (housle), Dagmar Mašková (viola), Silvie Jablonská (violoncello) a Lenka Řeřichová (flétna). V komponovaném programu představí komorní hudební dialog napříč staletími.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 9. a ve čtvrtek 10. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu uvádět program ruských klasiků. V podání Ivo Kahánka zazní Pátý klavírní koncert Sergeje Prokofjeva, od jehož narození letos uplynulo sto dvacet pět let, orchestr pod taktovkou Andreje Borejka zahraje suitu z Čajkovského Šípkové Růženky. Večery otevře symfonická báseň Kikimora Anatolije Ljadova.

Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)
Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)

Původní premiéru baletu Malá mořská víla uvede ve čtvrtek 10. a v pátek 11. listopadu Národní divadlo. Na motivy známé Andersenovy pohádky vznikla inscenace nového baletu na hudbu Zbyňka Matějů, v choreografii Jana Kodeta a v režii známého režijního tandemu SKUTR – Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Orchestr Národního divadla řídí Andreas Sebastian Weiser. Zde jsme informovali o plánovaném obsazení.

Z. Matějů: Malá mořská víla - Louise Corpechot - foto ze zkoušek - ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)
Z. Matějů: Malá mořská víla – Louise Corpechot – foto ze zkoušek – ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)

 

Regiony
Má to smysl!, tak zní název koncertu, ve kterém se v úterý 8. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě společně představí žáci Základní umělecké školy Česká Lípa, Dan Bárta (zpěv) a hudební uskupení Jazzová farma. Na čtvrtek je ve Společenském sále kulturního domu v Liberci naplánován večer nazvaný Česká filharmonie po 45 letech v Liberci, s Českou filharmonií pod taktovkou Semjona Byčkova vystoupí americký klavírista Kirill Gerstein. Zazní Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23 (v urtextové verzi) a Symfonie Manfred Petra Iljiče Čajkovského. Kirill Gerstein nahradí původně ohlášené sesterské duo Labèque, které z důvodu zranění ruky Katii Labèque nevystoupí.

Kirill Gerstein (zdroj lipamusica.cz)
Kirill Gerstein (zdroj lipamusica.cz)

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede v úterý 8. a v neděli 13. listopadu Pucciniho Toscu v režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Ondreje Olose. V hlavní roli vystoupí sopranistka s tuniskými kořeny, Maida Hundeling. Jejím partnerem bude dánský tenorista Magnus Vigilius, který si publikum podmanil již ve svém debutu v Kátě Kabanové v roli Borise. V roli Kostelníka mohou diváci vidět čerstvého jubilanta Richarda Nováka. Zde jsme informovali podrobněji.

Maida Hundeling (foto SofiG.cz/Tamara Černá)
Maida Hundeling (foto SofiG.cz/Tamara Černá)

První premiérou nové sezony souboru Baletu Národního divadla Brno bude ve čtvrtek 10. listopadu v Janáčkově divadle nové autorské představení Petra Zusky nazvané Chvění. Dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska si pro svou choreografii vybral úvodní větu 3. symfonie Henryka Góreckého a Chvění Jiřího Pavlici, nahrávky v interpretaci Hradišťanu, Filharmonie Brno, Altai Kai a Jumping Drums. Zde najdete naši podrobnější zprávu.

Abonentní cyklus koncertů Barocco sempre giovane nabídne ve čtvrtek 10. listopadu v Rytířském sále pardubického zámku večer, na kterém se jako sólistka představí mezzosopranistka Martina Kociánová. Na programu jsou instrumentální a duchovní díla Wolfganga Amadea Mozarta, provázené texty Františka Vladislava Heka, Josefa Kutiny, Jaroslava Seiferta a Františka Němečka v podání Alfreda Strejčka.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V severoněmeckém Hamburku byla po letech průtahů slavnostně ukončena stavba Labské filharmonie, která se má stát novou dominantou tohoto přístavního města a podle očekávání radnice i magnetem pro turisty. Slavnostní otevření koncertní síně je naplánováno na leden příštího roku. Stavební firma v minulém týdnu devět a půl roku po poklepání na základní kámen slavnostně předala klíče od hotové budovy Labské filharmonie zástupcům města. Zde najdete rozhovor ze zahraničního tisku s architektem stavby Jacquesem Herzogem a zde další informace o předání stavby.

Elbphilharmonie Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org/Henry Kellner)
Elbphilharmonie Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org/Henry Kellner)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat