Týden s hudbou (184)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Pražská konzervatoř uvede v úterý 8. listopadu v kostele Panny Marie před Týnem koncert ze skladeb Josefa Segera, na kterém se představí posluchači varhanního oddělení, smíšený sbor Notre Dame a instrumentální soubor, řídí Eva Filipová.

Chrám matky Boží před Týnem (foto Soňa Vrabcová)
Chrám Matky Boží před Týnem (foto Soňa Vrabcová)

V paláci Žofín se ve středu 9. listopadu odehraje Concerto Bohemia 2016 – koncert laureátů rozhlasové soutěže. Účinkuje barokní soubor a smyčcový orchestr Pražské konzervatoře a další. Ve čtvrtek 10. listopadu v koncertním sále Pražské konzervatoře zazní koncert smyčcového a barokního orchestru Pražské konzervatoře, dirigovat bude Chuhei Iwasaki a Jakub Kydlíček. Na programu budou skladby Händela, Zelenky, Mendelssohna či Brittena. Jedenáctý ročník soutěžní přehlídky mladých klavíristů Mladý klavír se uskuteční v sobotu 12. listopadu, taktéž v koncertním sále Pražské konzervatoře.

České muzeum hudby bude v pondělí 7. listopadu dějištěm koncertu komorního cyklu, nazvaného Dámy PKF – Prague Philharmonia. Představí se členky souboru Hana Dostálová Roušarová (housle), Dagmar Mašková (viola), Silvie Jablonská (violoncello) a Lenka Řeřichová (flétna). V komponovaném programu představí komorní hudební dialog napříč staletími.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 9. a ve čtvrtek 10. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu uvádět program ruských klasiků. V podání Ivo Kahánka zazní Pátý klavírní koncert Sergeje Prokofjeva, od jehož narození letos uplynulo sto dvacet pět let, orchestr pod taktovkou Andreje Borejka zahraje suitu z Čajkovského Šípkové Růženky. Večery otevře symfonická báseň Kikimora Anatolije Ljadova.

Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)
Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)

Původní premiéru baletu Malá mořská víla uvede ve čtvrtek 10. a v pátek 11. listopadu Národní divadlo. Na motivy známé Andersenovy pohádky vznikla inscenace nového baletu na hudbu Zbyňka Matějů, v choreografii Jana Kodeta a v režii známého režijního tandemu SKUTR – Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Orchestr Národního divadla řídí Andreas Sebastian Weiser. Zde jsme informovali o plánovaném obsazení.

Z. Matějů: Malá mořská víla - Louise Corpechot - foto ze zkoušek - ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)
Z. Matějů: Malá mořská víla – Louise Corpechot – foto ze zkoušek – ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)

 

Regiony
Má to smysl!, tak zní název koncertu, ve kterém se v úterý 8. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě společně představí žáci Základní umělecké školy Česká Lípa, Dan Bárta (zpěv) a hudební uskupení Jazzová farma. Na čtvrtek je ve Společenském sále kulturního domu v Liberci naplánován večer nazvaný Česká filharmonie po 45 letech v Liberci, s Českou filharmonií pod taktovkou Semjona Byčkova vystoupí americký klavírista Kirill Gerstein. Zazní Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23 (v urtextové verzi) a Symfonie Manfred Petra Iljiče Čajkovského. Kirill Gerstein nahradí původně ohlášené sesterské duo Labèque, které z důvodu zranění ruky Katii Labèque nevystoupí.

Kirill Gerstein (zdroj lipamusica.cz)
Kirill Gerstein (zdroj lipamusica.cz)

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede v úterý 8. a v neděli 13. listopadu Pucciniho Toscu v režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Ondreje Olose. V hlavní roli vystoupí sopranistka s tuniskými kořeny, Maida Hundeling. Jejím partnerem bude dánský tenorista Magnus Vigilius, který si publikum podmanil již ve svém debutu v Kátě Kabanové v roli Borise. V roli Kostelníka mohou diváci vidět čerstvého jubilanta Richarda Nováka. Zde jsme informovali podrobněji.

Maida Hundeling (foto SofiG.cz/Tamara Černá)
Maida Hundeling (foto SofiG.cz/Tamara Černá)

První premiérou nové sezony souboru Baletu Národního divadla Brno bude ve čtvrtek 10. listopadu v Janáčkově divadle nové autorské představení Petra Zusky nazvané Chvění. Dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska si pro svou choreografii vybral úvodní větu 3. symfonie Henryka Góreckého a Chvění Jiřího Pavlici, nahrávky v interpretaci Hradišťanu, Filharmonie Brno, Altai Kai a Jumping Drums. Zde najdete naši podrobnější zprávu.

Abonentní cyklus koncertů Barocco sempre giovane nabídne ve čtvrtek 10. listopadu v Rytířském sále pardubického zámku večer, na kterém se jako sólistka představí mezzosopranistka Martina Kociánová. Na programu jsou instrumentální a duchovní díla Wolfganga Amadea Mozarta, provázené texty Františka Vladislava Heka, Josefa Kutiny, Jaroslava Seiferta a Františka Němečka v podání Alfreda Strejčka.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V severoněmeckém Hamburku byla po letech průtahů slavnostně ukončena stavba Labské filharmonie, která se má stát novou dominantou tohoto přístavního města a podle očekávání radnice i magnetem pro turisty. Slavnostní otevření koncertní síně je naplánováno na leden příštího roku. Stavební firma v minulém týdnu devět a půl roku po poklepání na základní kámen slavnostně předala klíče od hotové budovy Labské filharmonie zástupcům města. Zde najdete rozhovor ze zahraničního tisku s architektem stavby Jacquesem Herzogem a zde další informace o předání stavby.

Elbphilharmonie Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org/Henry Kellner)
Elbphilharmonie Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org/Henry Kellner)

Premiér Bohuslav Sobotka ve Stockholmu převzal část pozůstalosti Hildy Schueler, která obsahuje korespondenci české operní pěvkyně Emy Destinnové. Předal mu ji vnuk dotyčné Kaj Schueler. Vzácné předměty poputují do sbírek Českého muzea hudby v Praze. Kromě korespondence, kterou spolu přítelkyně Ema Destinnová a paní Schueler vedly, předal Kaj Schueler také gramofonové desky a výstřižky z dobového tisku. Sochařce Schueler, která jako Židovka uprchla z nacistického Německa, se podařilo předměty upomínající na českou operní pěvkyni zachránit a dostat do Švédska, kde se usadila. Zde jsme informovali podrobněji.

Slovenská filharmonie se 3. a 4. listopadu představila pod taktovkou dirigenta Vladimira Fedosejeva. V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě provedli při koncertě nazvaném Hudba troch storočí Haydnovu Symfonii č. 91 Es dur a Šostakovičovu Symfonii č. 15 A dur. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat