Týden s hudbou (184)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Premiér Bohuslav Sobotka ve Stockholmu převzal část pozůstalosti Hildy Schueler, která obsahuje korespondenci české operní pěvkyně Emy Destinnové. Předal mu ji vnuk dotyčné Kaj Schueler. Vzácné předměty poputují do sbírek Českého muzea hudby v Praze. Kromě korespondence, kterou spolu přítelkyně Ema Destinnová a paní Schueler vedly, předal Kaj Schueler také gramofonové desky a výstřižky z dobového tisku. Sochařce Schueler, která jako Židovka uprchla z nacistického Německa, se podařilo předměty upomínající na českou operní pěvkyni zachránit a dostat do Švédska, kde se usadila. Zde jsme informovali podrobněji.

Slovenská filharmonie se 3. a 4. listopadu představila pod taktovkou dirigenta Vladimira Fedosejeva. V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě provedli při koncertě nazvaném Hudba troch storočí Haydnovu Symfonii č. 91 Es dur a Šostakovičovu Symfonii č. 15 A dur. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

V pátek 4. listopadu 2016 se v Rudolfinu uskutečnil mimořádný koncert ke Dni nezávislosti Polské republiky, při kterém vystoupil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením polského dirigenta Michała Nesterowicze. Sólistou večera byl český klavírista Lukáš Vondráček, čerstvý vítěz mezinárodní Soutěže královny Alžběty v Bruselu 2016. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

SOČR, Lukáš Vondráček, dirigent Michał Nesterowicz - 4. 11. 2016 (foto Petr Horník)
SOČR, Lukáš Vondráček, dirigent Michał Nesterowicz – 4. 11. 2016 (foto Petr Horník)

Po dlouhé nemoci zemřel v neděli ve věku čtyřiašedesáti let uznávaný maďarský klavírista, skladatel a dirigent Zoltán Kocsis. V roce 1970 zažil svůj mezinárodní debut a v následujícím čtvrstoletí hrál s mnoha slavnými orchestry, jako byly například Chicago Symphony Orchestra, Sächsische Staatskapelle Dresden, San Francisco Symphony, New York Philharmonic Orchestra, Philharmonia či Wiener Philharmoniker, opakovaně navštěvoval i Prahu. Zprávu o umělcově úmrtí jsme přinesli zde.

 

Praha
Český spolek pro komorní hudbu uvedl v pondělí ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k osmdesátým pátým narozeninám basisty Richarda Nováka. Jubilanta doprovodil klavírista Jaroslav Šaroun, program byl složený z písní, které vznikly ještě před první světovou válkou. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

ČSKH - Richard Novák - Praha 31.10.2016 (foto © Zdeněk Chrapek)
ČSKH – Richard Novák – Praha 31. 10. 2016 (foto © Zdeněk Chrapek)

Orchestr Berg vystoupil při pondělním koncertě v Anežském klášteře. Pod dirigentským vedením Petera Vrábela bylo v programu nazvaném Loomine představeno dílo tří osobností estonské, ale také litevské a české současné vážné hudby. Recenzi jsme zveřejnili zde.

Choreografka Lenka Vagnerová společně s dramaturgem, kterým je činoherec Vladimír Javorský, vytvořila taneční představení nazvané Lešanské jesličky. Zobrazují příběh, v němž básník František Hrubín vystavěl současnou paralelu k biblickému motivu. Hudbu složil Ivan Acher, dílo provedl soubor Lenka Vagnerová & Company. Premiéra se odehrála 2. listopadu v La Fabrice, zde si můžete přečíst naši recenzi.

Lenka Vagnerová & Company - Lešanské jesličky - La Fabrika 2016 (foto Michal Hančovský)
Lenka Vagnerová & Company – Lešanské jesličky – La Fabrika 2016 (foto Michal Hančovský)

Ředitelé státních kulturních institucí ocenili v otevřeném dopise ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) za jeho postoje při událostech následujících po jeho přijetí dalajlámy. Dopis podporující Hermana podepsalo dvacet čtyři z devětadvaceti ředitelů divadel, galerií či muzeí, které ministerstvo zřizuje, a podléhají tedy přímo Hermanovi. Zde jsme informovali více.

České baletní soubory podpoří ze svých vánočních a novoročních představení Nadační fond pro taneční kariéru. Fond vznikl v minulém roce s úmyslem pomáhat tanečníkům po skončení aktivní kariéry. Soubory nabídnou divákům vstupenku za zvýšenou cenu a toto navýšení věnují fondu. Zapojí se Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K. Tyla Plzeň. V minulém týdnu to sdělila Judita Hoffmanová z nadačního fondu.

Ministerstvo kultury by mělo příští rok hospodařit s rozpočtem asi o 870 milionů korun vyšším než letos. Utratit by mělo celkem zhruba 12,6 miliardy korun. Svým příspěvkovým organizacím hodlá ministerstvo poslat 5,9 miliardy korun, meziročně asi o 900 milionů víc. Návrh v minulém týdnu podpořil sněmovní kulturní výbor beze změn.

 

Regiony
Prvního listopadového dne se Pucciniho Edgar rozloučil s plzeňským jevištěm. Derniéra představení v provedení Opery Divadla J. K. Tyla v Plzni se odehrála v obsazení Rafael Alvarez (Edgar), Lívia Obručník Vénosová (Fidelia), Alžběta Vomáčková (Tigrana), Jiří Kubík (Frank), Pavel Horáček (Gualtiero), pod taktovkou Jakuba Zichy a v přítomnosti režiséra Martina Otavy. Více o uvedení tohoto titulu jsme informovali zde.

Giacomo Puccini: Edgar - Alžběta Vomáčková (Tigrana), Rafael Alvarez (Edgar) - DJKT Plzeň 2015 (foto Pavel Křivánek)
Giacomo Puccini: Edgar – Alžběta Vomáčková (Tigrana), Rafael Alvarez (Edgar) – DJKT Plzeň 2015 (foto Pavel Křivánek)

Moravské divadlo v Olomouci představilo v pátek 4. listopadu první baletní premiéru této sezony, legendárního hrdinu Dona Quijota. Divadlo uvedením titulu připomíná letošní výročí čtyř set let od úmrtí autora románu, španělského básníka a spisovatele Miguela de Cervantese. Soubor si pro ztvárnění inscenace zvolil klasický balet Ludwiga Minkuse a Maria Petipy. Režie a choreografie se ujala Hana Vláčilová. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Národní památkový ústav připravuje dva velké projekty na opravu zámku a Panského domu v Litomyšli. Projekt nazvaný Božský zámek zahrnuje také vytvoření návštěvnického centra, obnovu Sloupového sálu v přízemí a vytvoření zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ve třetím nadzemním podlaží je plánováno vytvoření menšího koncertního sálu v prostoru starého zámeckého divadla. Významnou součástí bude i nová expozice, zaměřená na dochované zámecké divadlo a prezentaci kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla druhé poloviny osmnáctého století. V minulém týdnu to sdělila mluvčí Národního památkového ústavu.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat