Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 9. do 15. října 2017 - vydání číslo 232. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Vybíráme z událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Poslední festivalový týden Bratislavských hudebních slavností otevře v pondělí 9. října v koncertní síni Slovenské filharmonie operní recitál amerického tenoristy Lawrence Brownleeho. V belcantových áriích ho doprovodí Slovenská filharmonie vedená italskou dirigentkou Speranzou Scappucci; recenzi najdete následující den na našich stránkách. Ve čtvrtek 12. října se na stejném pódiu představí komorní orchestr Kremerata Baltica, založený Gidonem Kremerem, s klavíristou Lucasem Debarguem. Ti přivážejí do Bratislavy svůj program z děl Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Bély Bartóka a Dmitrije Šostakoviče. 53. ročník festivalu vyvrcholí v neděli 15. října francouzsko-ruským programem (Debussyho Ibéria a Fantazie pro klavír a orchestr a Prokofjevova kantáta Alexandr Něvský). Slovenskou filharmonii a Slovenský filharmonický sbor bude řídit Juraj Valčuha. Recenzi festivalového vystoupení Junge Deutsche Philharmonie z minulého týdne si můžete přečíst zde.

Lawrence Brownlee (zdroj myscena.org / foto David White)

Koncertem ve městě Tchaj-pej v úterý 10. října završí Česká filharmonie své asijské turné, na které se vydala koncem září. Zavítala při něm do Jižní Koreje, Japonska a na Tchaj-wan, kde absolvovala celkem deset koncertů spolu s dirigentem Petrem Altrichterem, violoncellisty Isangem Endersem a Jean-Guihenem Queyrasem a klavíristkou Alice Sarou Ott.

 

Praha
V rámci Festivalu hudebního divadla Opera bude tento týden v Praze se svým nastudováním Händelovy opery Alcina hostovat Státní divadlo Košice. Na scéně Stavovského divadla se v pondělí 9. října v hlavní roli kouzelnice Alciny představí sopranistka Michaela Várady v režijním pojetí Lindy Keprtové. Sbor a orchestr košického divadla povede Marek Štryncl. I z tohoto festivalového představení chystáme recenzi, ohlasy na tituly minulého týdne také najdete na našich stránkách (Juro Jánošík, Medea, Thaïs).

G. F. Händel: Alcina – Michaela Várady (Alcina) – ŠD Košice (foto Joseph Marčinský)

PKF – Prague Philharmonia má na programu tohoto týdne dva zahajovací koncerty svých tradičních cyklů. Podtitul Nekonečné obzory 21. století nese letošní, 13. sezona cyklu soudobé hudby Krása dneška, jejíž večery si uchovávají neformální charakter ve formátu beseda-koncert. Cyklus zahájí autorský večer Zdenka Merty v úterý 10. října v Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici. Host pořadu, hudební skladatel a klavírista Zdenek Merta si ke spolupráci pro tento večer přizval zpěvačku Kristýnu Daňhelovou, klavíristku Lenku Říhovou a klavírní trio Quasi trio. V sobotu 14. října dopoledne ožijí ve Dvořákově síni Rudolfina opět skřítci Šíma a Lupi, kteří interaktivní a zábavnou formou seznámí dětské návštěvníky koncertu s hudbou jako nositelkou různých nálad.

Průzračné hlasy členů belgického vokálního ansámblu Huelgas budou moci obdivovat posluchači, kteří zavítají v úterý 10. října do kostela sv. Šimona a Judy. Belgický soubor specializující se na středověkou a renesanční hudbu Huelgas Ensemble se svým uměleckým vedoucím Paulem van Nevelem se po deseti letech vrací do cyklu Stará hudba, který pořádá Koncertní jednatelství Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Předvede zde mimo jiné Messa da Cappella Claudia Monteverdiho a díla několika jeho progresivních předchůdců.

Huelgas Ensemble (foto © Luk Van Eeckhout)

Ve své řadě abonentních koncertů v Sále Martinů Hudební fakulty AMU pokračuje také v říjnu Sukův komorní orchestr bez dirigenta. Pátý koncert letošního cyklu, který je ohlášen na úterý 10. října, bude patřit srovnání dvou zhudebnění Čtvero ročních období (Antonio Vivaldi versus Ástor Piazzolla).

V úterý 10. a ve středu 11. října bude Dvořákova síň Rudolfina patřit mezzosopranistce Magdaleně Kožené, která si přiveze do Prahy dva hosty. Španělský flamenkový soubor Antonio El Pipa a instrumentální ansámbl Private Musicke s uměleckým vedoucím Pierrem Pitzlem. Program, který nese název Láska: mezi nebem a peklem, je koncipován jako pocta flamenku. Druhý z obou večerů je donátorským galavečerem ve prospěch nadačního fondu Magdaleny Kožené, který si klade za cíl podporu systému uměleckého vzdělávání poskytovaného základními uměleckými školami.

Magdalena Kožená a Antonio El Pipa – Budapešť 17. 9. 2017 (foto Posztós János)

Ve čtvrtek 12. října vystřídá na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina Magdalenu Koženou světoznámý peruánský tenorista Juan Diego Flórez. Ten zavítá do Prahy tentokrát s italským pianistou Vincentem Scalerou, se kterým bude interpretovat písně a árie Wolfganga Amadea Mozarta, Giacoma Pucciniho či Giuseppe Verdiho. Recenzi připravujeme.

 

Regiony
Druhá část festivalu soudobé hudby a hudby mezních žánrů MusicOlomouc nabídne kromě dvou workshopů také dva koncerty. V pondělí 9. října zazní v Kapli Božího Těla Uměleckého centra Univerzity Palackého v podání rakouského ansámblu nové hudby Phace Ensemble skladby pro klarinet, housle, violoncello a klavír. Nejrozsáhlejší akcí a očekávaným vrcholem festivalu bude závěrečný koncert v neděli 15. října v Atriu Uměleckého centra Univerzity Palackého, na němž se v české premiéře představí unikátní nástroj Airmachine 2, který vytvořil český skladatel a dirigent působící v zahraničí Ondřej Adámek. Jedná se o automatizovaný vzduchový systém rytmicky pracující se zvukem nejrůznějších připojených dechových nástrojů, nafukovacích předmětů, vysavačů, hadic a trubek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat