Týden s tancem

V tomto týdnu se podíváme na připravovanou premiéru Městských divadel pražských ve spolupráci s Lenkou Vagnerovou, taneční filmy Or to Be a Resistanz, na nadcházející ročník už rovněž pomalu pozve Letní Letná. K tomu tentokráte i něco málo ze zahraničního online světa, slavné Nederlands Dans Theater na týden zveřejnilo delikatesy ze svého bohatého archivu.

Premiéra video instalace Or to Be

Studio ALTA zve na premiéru tanečního filmu Or to Be, jež proběhne 17. prosince od 19.30 hodin. Or to Be přivádí na scénu tři charaktery chycené v trojúhelníku prázdnoty, strachu a opuštěnosti. Je karikaturou míjení, naléhavou výpovědí o neschopnosti vystoupit ze zažitého stereotypu, o neschopnosti polevit v hysterii a aspoň trochu se k sobě přiblížit.

Taneční film režisérky Stéphanie N’´Duhirahe vznikly na základě stejnojmenné inscenace české performerky Markéty Stránské a francouzského tanečníka a choreografa Jeana Gaudina. Dílo tvoří v důsledku tři „sóla“, tři postavy, které o sobě nevědí a které spojuje dohromady až divák, který je vidí společně. Publikum se stává svědkem tohoto ne-setkání a může si představovat, co by se odehrálo, kdyby se postavy uviděly. Film je svébytným až komickým pojetím tísnivé prázdnoty, kterou současný svět zažívá za hutného doprovodu neustálé komunikace a nekonečného vršení zážitků.

Pracuje s pojmem prázdnoty a s ambivalentními pocity, které zažíváme uvnitř i okolo sebe, když se cítíme opuštěni či nedostatečně vytíženi. Tvůrci nabízí tři úhly pohledu, tři odlišné charaktery, které hledají vlastní cestu, jak se s neodbytným prostorem vyrovnat. Zda ho nutkavě zaplňovat vším, co je k dispozici, nebo ho přijmout a ocenit jako neoddělitelnou součást každého okamžiku.

Ocenění Tance Praha v rámci Perform Europe

Nová šance, jak vrátit umělcům možnost cestovat, s důrazem na ekologii, inkluzi, udržitelnost a inovativní využívání technologií, to je program Perform Europe s výraznou podporou EU, programu Kreativní Evropa. Z celkového počtu 1 327 projektů bylo nakonec podpořeno 19 z nich. Mezinárodní festival Tanec Praha uspěl hned ve dvou projektech, které získaly podporu.

Dlouhodobě je oceňována pečlivá práce Tance Praha s partnery v regionech po celé ČR. Doveze-li např. umělce z Brazílie, jako je tomu v případě site-specific projektu Woods autorek Clarice Lima (BR), Catarina Saraiva (PT) a Nina Fajdiga (SI), realizuje sérii performancí na několika lokacích, zapojí místní zájemce a dokáže překvapit veřejnost na neobvyklých místech nejen ve městech, ale i venkovských oblastech.

Tam směřuje i druhý projekt Aerowaves – Springback Ringside. Na mnoha místech ČR nejsou technicky vybavené sály vhodné k uvedení představení současného tance. Existují však technologie, které dokáží divákům přiblížit umělecké zážitky v 3D virtuální realitě. Díky speciální kameře, kterou jsou představení natočena (mnohá z nich v době Covidu přímo v divadle Ponec) a vybavení head-sety, budou mít diváci šanci neobvyklého zážitku, jako by seděli v 1. řadě divadla a měli umělce na dotek. Tyto projekce budou provázeny interaktivními diskusemi s umělci online.

„Jakkoli víme, že živé umění žádná technologie nenahradí, daří se touto formou zpřístupnit současné umění i v místech, kde by diváci neměli jinak šanci nebo museli dojíždět do metropole, říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha z.ú.

Slavná tango operita se poprvé představí českému publiku

Maria de Buenos Aires (foto archiv Městských divadel pražských)

Poprvé se českému publiku představí celosvětově známá „tango operita“ María de Buenos Aires, premiéru bude mít 29. prosince v divadle ABC. Inscenace na pomezí činohry, opery a současného tance vzniká v koprodukci s Lenka Vagnerová & Company. V režii a choreografii Lenky Vagnerové se představí členové jejího tanečního souboru a herci Městských divadel pražských.

Autorem díla je hudební skladatel a virtuózní hráč na bandoneon (klávesový akordeon) Ástor Piazzolla. „Když v roce 1967 slyšel Piazzolla uruguayského básníka Horacia Ferrera, který se celoživotně zabýval tangem, recitovat své verše z antologie Romancero canyengue doprovázené kytaristou Augustínem Carlevarem, vyzval ho, aby spolu něco vytvořili. Tak vznikla María de Buenos Aires, velmi rozbujelý básnický mýtus o zrození Maríi, jako symbolu města a jeho tanečního výrazu, tangu. Symbióza Piazzollovy hudby a Ferrerovy poezie je tak určující, že jsme se rozhodli ponechat příběh v originále. Jen v některých partech do něj vložíme český překlad. Jsme přesvědčení, že tím neztratí příběh své autentické gesto a současně jej zpřístupníme přirozeněji, než kdybychom se ho snažili vmáčknout na titulkovací plátno, což by se nám stejně nepovedlo,“ doplňuje dramaturgyně inscenace Kristina Žantovská.

Roli Maríi budou alternovat Kateřina Marie FialováNina Horáková. V hlavní mužské roli diváci uvidí hostujícího zpěváka a tanečníka argentinského tanga Gustava Ariela Colmenareja. Mezinárodní obsazení inscenace doplňuje špičková hráčka na bandoneon Carmela Delgado a tanečník Javier Antar. V inscenaci se také představí Kryštof Krhovják, Sára Affašová, Aleš Bílík, Renáta Matějíčková a tanečníci Lenka Vagnerová & Company Fanny Barrouquére, Monika Částková, Michaela Kadlčíková, Patrik Čermák, Adam Sojka a Šimon Klus.

První pozvánka na Letní Letnou 2022

Cirkus Cirkör, Knitting Peace (foto Mats Bäcker)

Na Letní Letnou se po devíti letech vrátí jedna z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších show Cirkusu Cirkör. Švédští akrobaté diváky na Letenské pláni i v roce 2022 potěší inscenací Knitting Peace – originálně pojatým aktuálním poselstvím míru. Představení pro nové uvedení na Letní Letné navíc speciálně upraví. Cirkus Cirkör je první oznámenou zahraniční hvězdou 19. ročníku, který uskuteční od 11. do 31. srpna 2022. Festival tak už nyní poodkrývá lákavý program, jímž příští léto opět přesvědčí, že neztrácí niť toho, co se děje v současném novém cirkuse.

Pozvání na Letní Letnou přijal Cirkus Cirkör už počtvrté. V roce 2013 poprvé uvedl představení Knitting Peace, s remakem cirkus do Prahy v roce 2022 zavítá během světového turné. „Umělecká šéfka Tilde Björfors představení pro Letní Letnou speciálně obleče do nového kabátu,“ slibuje ředitel festivalu Letní Letná Jiří Turek.

Cirkus Cirkör chtějí v Knitting Peace ukázat, že to, co nás spojuje, je mnohem silnější než to, co nás odděluje. Mír může skutečně začít u jediného člověka, ale pouze společným úsilím můžeme skutečně změnit svět,“ tlumočí poselství inscenace manažerka festivalu Ivana Pěkná Vrbíková.

Odhalením prvního velkého jména 19. ročníku Letní Letné se zároveň spouští předprodej lístků na rok 2022. Přípravy jsou už v plném proudu, Letní Letná sestavuje program plný zahraničních i domácích hvězd, aby od 11. do 31. srpna 2022 opět mohla návštěvníky potěšit tím nejlepším z nového cirkusu a divadla.

Taneční film Resistanz v rámci Push Dance festivalu

Konzervatoř Duncan centre – studenti zkoušejí choreografii Skrz (foto Adéla Horelicová)

V rámci festivalu Push Dance proběhlo 13. prosince v Kině pilotů promítání tanečního filmu Resistanz choreografa Jiřího Bartovance. Snímek uměleckými prostředky zkoumá vznik odporu v polarizovaných společnostech ohrožených rozdělením a vyzývá diváky k zamyšlení nad jejich vlastní sociální rolí. Výsledkem je dílo, ve kterém choreograf Jiří Bartovanec a skladatel Lutz Glandien intenzivně zkoumají podstatu odboje. Hudebně nás Glandien zavede na vnitřní i vnější místa odporu.

Festival bude pokračovat 17.12. 2021 v 19:00 v prostorách Konzervatoře Duncan centre, kde proběhne repríza inscenace Skrz choreografa a absolventa školy Jiřího Bartovance v podání studentů 4. ročníku. 

Hlavním projektem, který festival nabídne bude představení Rapture 19. a 20.12. 2021 v 19:00, společné dílo Jiřího Bartovance a Nicoly Mascii. Oba tanečníci proslulého německého souboru Sasha Waltz and Guests.

Losers Cirque Company a jejich hosté premiérově uvedou Miniatury

Losers Cirque Company, 2PíEr (foto Frame Productions s.r.o.)

Nezastavitelní akrobaté Losers Cirque Company na sklonek roku 2021 naplánovali ještě jednu premiéru. Po úspěšných startech celovečerních inscenací KonkurzGrandiózní v prosinci představí své Miniatury, tedy souvislé pásmo samostatných kratších představení v podání Lůzrů a jejich hostů Alžběty Tiché a Aleše Hrdličky. Jedinečný večerní program plný toho nejlepšího z nového cirkusu se uskuteční 22. prosince od 19.00 hod v Divadle BRAVO!

Miniatury jsou naše nová srdcovka. Těsně před Vánoci uvedeme poprvé a speciálně pro tento večer vytvořené pásmo krátkých vystoupení Losers Cirque Company a našich přátel. Podobnou sérii, ale už v jiném složení, zopakujeme na naší domovské v scéně v Divadlo Bravo! v únoru. A doufáme, že z tohoto formátu uděláme v budoucnu pravidelnou sérii, a to tak, aby každý večer byl neopakovatelný a divákům mohli neustále nabízet něco nového a svěžího,“ přibližuje nový formát principál Losers Cirque Company Petr Horníček.

ŽeRuPiKo – tak Lůzři při trénincích zkracují název svého nového půlhodinového představení Žena, růže, píseň, kost. Čtyři tanečnice, akrobatky a báječné umělkyně provedou diváky světem silných ženských osobností a jejich osobních vzorů. Inspiracemi pro toto vystoupení nabité ženskou energií se staly slavné osobnosti jako Frida Kahlo a Madonna, ale i trenérka gymnastiky nebo babička, která se vypořádala s ranami osudu po svém. Choreografie se ujal Jindřich Panský, dlouholetý člen Losers Cirque Company. Na jevišti bude zářit Martina Illichová, Kristýna Stránská, a jejich kolegyně z „Baby Losers” Ivona Szantová a Šárka Tětěruková.

Tanečnice, akrobatka a žonglérka Alžbeta Tichá do Miniatur přispěje vystoupením Stav, pro které je ústřední myšlenka konstantní proměna fyzické a psychické stránky člověka. „Vystoupení vzniklo pro diváky, kteří touží překračovat hranice své představivosti, i pro ty, kteří vnímají samotnou obrazovost,“ tvrdí autorka představení. Umělkyně uhrane svou náročnou závěsnou akrobacií na laně, při které se inspirovala i pohybovými vzorci zvířat.

Zavřená divadla a rušení kulturních akcí zasáhlo bez výjimky všechny performery. „Lůzerská dvojice” Martina Illichová a Lukáš Macháček v sobě během nucené pauzy odhalili netušený potenciál a začali experimentovat se závěsným kruhem nazvaným Aerial Cyr Wheel. V současné době jsou jediní v Česku a jedni z mála na světě, kteří společně trénují velmi náročné a efektní triky vysoko nad zemí. Tuhle lahůdku představí i v rámci Miniatur.

Na počátku bylo slovo – a v závěru večera přijde na řadu excentrický performer, žonglér, kouzelník a umělec z novocirkusové branže. Aleš Hrdlička předvede svou show na motivy stvoření světa nazvanou Omen. Jde o absurdní magické vystoupení, ve kterém ukáže nepopsatelné a nevysvětlitelné triky se světelnými kruhy symbolizujícími nekonečno a první buňky, které se dále složitě dělí a vyprávějí úžasný příběh.

Lukáš Macháček a Jindřich Panský završí Miniatury vystoupením nazvaným 2PíEr. Inspirovali se legendou Fausta, který na zem kolem sebe nakreslil posvěcenou křídou kruh, který ho měl ochránit před nadzemskými bytostmi. V bezpečí kruhu pak omílá magické formule, které víří tanec běsů a démonů. V cyklické repetici se potkávají dvě artistické disciplíny Cyr Wheel a Strapsy a vytváří originální a uhrančivou fúzi dvou rotací – pozemní a vzdušné. Večerem diváky provede nová tvář souboru Losers Cirque Company, osobitý Lukáš Borik, kterého si pravidelní návštěvníci mohou pamatovat z představení Konkurz.

Archiv NDT ke zhlédnutí díky Cinedans

NDT, Silent Cries (foto Jan Joris Bos)

Slavný soubor NDT (Nederlands Dans Theater) se spojil s webovou platformou festivalu Cinedans, kde až do 19. prosince nabízí zdarma ke zhlédnutí taneční filmy ze svého bohatého archivu včetně Silent Cries Jiřího Kyliána.

Cílem spolupráce je představit počátky záznamů tanečních děl, tance pro kameru a raných filmových experimentů. Ke zhlédnutí budou dva filmy z první dekády existence souboru, díla Kain en Abel (1961) a Mouvement de la Hollande (1959) od Hanse van Manena, respektive Rudiho van Dantziga.

Mouvement de la Hollande, dílo zaměřující se na nizozemskou společnost a její obnovu po 2. světové válce, režíroval Leen Timps a filmový záznam vznikl ještě před oficiálním založením NDT. Manenův Kain en Abel inspirovaný biblickým příběhem o bratrech Kainu a Abelovi se zaměřuje na bratrský souboj o ženu a interprety jsou zde jedni z prvních členů NDT – Jaap Flier, Gérard Lemaître a Hanny van Leeuwen.

Silent Cries Jiřího Kyliána na preludium Faunovo odpoledne Clauda Debussyho byly vytvořeny v roce 1986, filmově zaznamenány o rok později. V centru pozornosti stojí Kyliánova múza, jedinečná Sabine Kupferberg.

Ke zhlédnutí je rovněž sedmdesátiminutové A – Z NDT, film, který vznikl k jeho 60. výročí a ukazuje díla J. Kyliána, Williama Forsytha, Ohada Naharina, Meryl Tankard, Jeroma Robbinse nebo Edwarda Cluga a Johana Ingera.

Vše výše zmíněné můžete zhlédnout do neděle 19. 12. 2021 zde.

Streamy The Royal Ballet

The Royal Ballet, The Dante Project (foto Andrej Uspensky)

Londýnský The Royal Ballet aktuálně nabízí ke zhlédnutí záznam romantického baletu Giselle v inscenaci Petera Wrighta s Yasmine Naghdi v titulní roli, Matthew Ballem coby Albertem a Marianelou Núñez jako Myrthou. Na webu bude za poplatek k vidění až do 2. ledna 2022.

V pondělí 20. prosince bude poté odvysílán odložený stream podzimní světové premiéry The Dante Project Wayna McGregora s Edwardem Watsonem v roli Danteho (recenze zde). Ke zhlédnutí bude až do 19. ledna 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments