Týden s tancem tentokrát historický

  1. 1
  2. 2

V Novém divadle v Růžové ulici, které Jan August Stöger provozoval jako soukromou scénu, Paolo Rainoldi uvedl pod českými i německými názvy většinu svých starších prací. Byly však stále méně navštěvované a oblíbené, protože nastupovala éra romantických baletů, jejichž interpretace i choreografie vyžadovaly klasickou taneční techniku.

5. ledna se před sto patnácti lety narodil Josef Malec (zemřel 17. června 1987), tanečník a stepař pražských operetních a revuálních divadel, který vystupoval i v inscenacích Osvobozeného divadla. Samostatně vystupoval s manželkou Marií a vytvořili Duo Malec.

Joe Malec s manželkou (zdroj Český taneční slovník)

Jako mnoho tanečníků meziválečné éry používali jako umělecký pseudonym anglická jména, tedy Joe a Mary. V roce 1938 založil Malec stepařskou školu Rytmus.

12. ledna 1923 se narodil další český stepař, Michal Pinke. Byl žákem školy A. Bertollucciho, ve stepu Ferryho Blacka, což byl pseudonym českého stepaře Vojtěcha Navrátila, a Marty Aubrechtové. Měl čistou stepařskou techniku a takzvané lehké údery.

Michal Pinke (zdroj zig-zag.cz)

Působil ve varieté doma i v zahraničí. Společně s Františkem Novotným-Towenem se zúčastnili konkurzu do baletu Německého divadla Deutsches Theater v Praze. Byli přijati a odjeli pracovat v baletním sboru divadla v Breslau, dnešní Wrocławi v Polsku. Po návratu začal Michal Pinke vystupovat s partnerkou Hanou Hanušovou, po roce 1948 byli zatčeni a uvězněni pro podezření z plánování emigrace. Pinke strávil ve vězení šest let a po propuštění začali s Hanou znovu pracovat jako artisté. Byl pedagogem, režisérem a choreografem revuí. Zemřel v roce 2008.

(Zdroje: Česká divadelní encyklopedie, encyklopedie.idu.cz; Taneční studio Zig Zag, zig-zag.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat