Norman Lebrecht: Požehnání Seiji Ozawovi
V mnoha ohledech byl Seiji Ozawa prvním i posledním dirigentem svého druhu. Žádný dirigent z Číny nebo Japonska před ním neřídil světové orchestry – a žádný z…
V mnoha ohledech byl Seiji Ozawa prvním i posledním dirigentem svého druhu. Žádný dirigent z Číny nebo Japonska před ním neřídil světové orchestry – a žádný z…
Že už nic nebude jako dřív, si vídeňští pejskaři uvědomili jen pár dní před premiérou Beethovenovy Deváté symfonie. Když jejich psíci očichávali koncertní plakát, dozvěděli…
Třetí listopadový týden se nese především ve jménu přetlaku premiér našich baletních souborů. Novinky si připravila Ostrava, České Budějovice, Liberec i Plzeň. Vedle toho se…
Globálně nejznámější hudební kritik Norman Lebrecht je známý svým odstupem k dílu Igora Stravinského. Svůj kritický postoj vysvětluje v nové eseji o odkazu a stinných…
Pražské jaro nabídlo 23. května 2021 koncert pod názvem "Pohlceni Stravinským", kde jsme mohli slyšet sólisty z PKF - Prague Philharmonia pod taktovkou Mariána Lejavy.…
Britský publicista Norman Lebrecht si svojí břitkostí a příkrými posudky hudebního dění vysloužil pověst nejobávanějšího hudebního kritika současnosti. Jeho názory často vyvolávají rozruch po celém…
Igor Stravinskij čněl nad tehdejší hudební kulturou tak výrazně, že když před necelými 50 lety zemřel, jeho vydavatel prohlásil, že hudba po Stravinském bude jako…
Říká se, že popisovat či vykládat hudbu, pokud nejste muzikolog nebo interpret a nepíšete o ní odborné pojednání, je velmi těžké, ne-li nemožné. Přesto se…
Koncerty klasické hudby, které vyvolaly skandál, nejsou nic výjimečného; i hudba vyvolává čas do času skandály, podobně jako literatura, výtvarné umění či film. Jeden z…
O skandály není ve světě vážné hudby nouze. V našem seznamu se dozvíte, kteří slavní skladatelé byli za svou svéráznost, ať už osobní, hudební či…
Sondy do soukromých životů slavných hudebníků a skladatelů (10): Igor Fjodorovič Stravinskij (15. června 1882, Oranienbaum – 6. dubna 1943, New York)
Texty Ivana Medka (114) Zveřejňujeme poslední část rozhlasových úvah Ivana Medka a Ilji Hurníka z roku 1968 nad tématem, jak vlastně vzniká umělecké dílo. Co je…
Cleveland Institute of Music Jak se studuje na hudební univerzitě v USA (3) Tentokrát trochu více ze života. Jsou to něco přes dva měsíce od mého…
Texty Ivana Medka (111) Když spolu Ivan Medek a Ilja Hurník v roce 1968 hovořili o vzniku uměleckého díla, byla řeč o různých velkých tvůrčích…
Texty Ivana Medka (107) Má být pro interpreta závazné, jak svoji hudbu pojímal její tvůrce? Zvlášť máme-li dochované nahrávky skladeb přímo v autorském podání? To byla…
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině listopadu 2015. Chcete zlepšit svoji hru na klavír? Nejstarší dirigent na pódiu.…
Někdy se zdá, že nekonečný svět hudby, divadla a literatury je vlastně docela malý. Jako by se všichni skladatelé, divadelníci a básníci navzájem znali, jako…
Významné orchestrální symfonické dílo Pohřební píseň slavného ruského skladatele Igora Fjodoroviče Stravinského, považované více než sto let za ztracené, se šťastnou náhodou našlo v knihovně…
Texty Ivana Medka (30) Pro Divadlo hudby napsal Ivan Medek v roce 1965 pořad o Igoru Stravinském, jehož druhou část uveřejňujeme. Text nesl název „Stravinskij méně…
Texty Ivana Medka (29) Pro Divadlo hudby napsal Ivan Medek v roce 1965 pořad o Igoru Stravinském, který zveřejňujeme ve dvou částech. Jde vlastně opět „jenom“…