Taneční novinky z jihu Čech, Brna, Prahy, ale i Mnichova, který dobývají DekkaDancers

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V hlavních rolích se vystřídají všichni sólisté Baletu Národního divadla Brno. Jako Mária se představí Emilia Vuorio, Taela Williams a Eriko Wakizono, jako Tony vystoupí Arthur Abram, Uladzimir Ivanou a Dillon Perry, Bernarda tančí Petr Hos, Martin Segeťa a Martin Svobodník, Riffa Michal Pimek a Ivan Popov, Anitu Markéta Pimek Habalová, Ivona Jeličová a Andrea Popov Smejkalová.


Festival Nové generace

Projekt Nová generace, pod jehož hlavičkou prezentují své práce studenti HAMU, má i letos svou festivalovou část. V Divadle Disk už v listopadu proběhla premiéra projektu Částečné znejistění, v intenzivnější třídenní podobě nyní uvidíme výsledky dalších prací. V pátek 24. listopadu se program uskuteční přímo na HAMU, půjde o prezentaci workshopu Eryka Makohona, který studenty seznámil s polskou současnou technikou, site specific studentů prvního ročníku, kteří oživí historická zákoutí HAMU včetně galerie AMU. V divadle Inspirace bude program pokračovat večerním koncertem.

25. a 26. listopadu bude program probíhat v Divadle Disk vždy od půl osmé. První večer se představí mladí choreografové z Polska Anna Obszańska, Sebastian Wiertelak, Karolina Kardasz, Zuzanna Żylińska a Jazmína Piktorová. Druhý večer se s kratšími choreografiemi představí Jitka Čechová a Nikola Němcová a svůj společný projekt uvedou již zkušené choreografky Helena Ratajová a Monika Částková. Choreografie Pokoj č. F44.81 vznikala v rámci letní rezidence, kterou autorky získaly ve Studiu ALTA, a work in progress nového díla byl součástí zahájení letošní sezony v Altě. Rezidenční program pokračuje i letos a už jsou známy i vítězné projekty, na kterých budou tvůrčí týmy pracovat: Romy Schwarzer: detour, Markéta Jandová: The Servant, Inga Mishkina, Roman Zotov: postscriptum, Andrea Miltnerová, Jan Komárek: Kouzelník.

Divadlo Disk (zdroj divadlodisk.cz)


Bohemia Balet v novém

I když nám poslední premiéra Bohemia Baletu unikla divácky, víme o ní. Soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy v letošní sezoně prošel obměnou. Soubor opustili Tereza Szentpéteryová, Ayano Nagamori, Rosa Maria Pace a Aleš Hanzlík, kteří se stali členy baletu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Gaetan Pires je angažován v Divadle J. K. Tyla v Plzni a Carolina Brantes se stala členkou skupiny v německém Flensburgu. Soubor tak splnil své poslání připravit členy pro profesionální činnost. V této sezoně působí v souboru absolventi Taneční konzervatoře hl. m. Prahy Viktorie Dembická, Stanislava Pinčeková a David Lampart a hosté. Do představení jsou jako obvykle zapojeni studenti vyšších ročníků školy, aby získali jevištní praxi. Poslední premiérou Bohemia Baletu byla 11. prosince choreografie Hany Litterové Dům dony Bernardy Alby. Nyní se chystá obnovená premiéra taneční hříčky Tintin a zlaté střevíce v choreografii Mariky Hanušové. Proběhne 2. prosince v komorních prostorách Divadla Na Rejdišti v rámci komponovaného programu Balet na blízko z cyklu Tanec a literatura. Pod touto dramaturgickou linkou se skrývají tři tituly, které vznikly podle literární předlohy – Kytice, Dům dony Bernardy Alby a Tintin a zlaté střevíce.

Alena Drapalíková: Kytice – Bohemia Balet 2017 (foto Sergei Gherciu)


…a perličky ze zahraničí

DekkaDancers dobývají Německo
Přinejmenším jako autoři. Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar byli pozváni ke spolupráci s juniorským souborem Bavorského státního baletu a premiéra byla už 19. listopadu. Tento soubor, založený v roce 2010 jako těleso, kde mladí tanečníci získávají zkušenosti a znalost repertoáru napříč žánry a autory, je ve vztahu k hlavní company obdobou nizozemského Nederlands Dans Theater II. Umělecky jej vede někdejší šéf velkého mnichovského souboru Ivan Liška, který naše choreografy pozval, aby vytvořili původní choreografii na hudbu Sergeje Prokofjeva, a to suitu Lieutenant Kijé, op. 60 (Poručík Kiže, op. 60). Jde o symfonickou suitu z hudby ke stejnojmennému filmu z roku 1934, inspirovanému satirickou novelou Jurije Nikolajeviče Tynjanova o neexistujícím vojenském důstojníkovi, který vykonává fiktivní činy. Tehdy šlo o satiru na byrokracii.

Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar (zdroj ND Praha / foto Pavel Hejný)

Jak je to s baletní hříčkou, kterou vytvořilo duo Vinklát – Pechar? Jedná se o baletní satiru na totalitní politické zřízení, především na jeho hlavu – cara, ovšem do jeho role je možné dosadit kteréhokoli diktátora na světě. „Zápletka se odehrává mezi carem a jeho poddanými, kteří svým důvtipem cara dostanou do kolen. Choreografii jsme pojmenovali The Tzar Wants To Sleep (poznámka autorky: což je anglický překlad názvu výše zmiňovaného sovětského filmu) a jako výtvarníka kostýmů jsme přizvali Pavla Knolleho. Další představení se odehraje 3. prosince v Bavorské státní opeře v 11.00,“ dodává Ondřej Vinklát.


Česko-nizozemské zastavení

Haagské divadlo Korzo Theater a slavné Nederland Dans Theater uvedly ve společné koprodukci komponovaný večer Here we live and now jako oslavu města takřka zasvěceného současnému tanci. Premiéra se konala v pátek 17. listopadu a své nové kreace v jejím rámci uvedli Astrid Boons, Luca-Andrea Tessarini a také Jiří Pokorný v tandemu s mimem Radimem Vizvárym. Jejich duet nese název Sunday Neurosis a celý program bude ještě reprízován po čtyři večery od 22. do 25. listopadu.

Here we live and now – Korzo Theater, Nederland Dans Theater 2017 (zdroj archiv autorky)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na