Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 17. do 23. dubna 2017 - vydání číslo 207. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.
Václav Hudeček (foto archiv Václava Hudečka)

Velikonoční festival duchovní hudby se v neděli 23. dubna přemístí do prostor kostela svatých Janů v Brně, zazní koncert s názvem Apoštol Pavel. Český filharmonický sbor Brno vedený sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonii Brno s dirigentem Leošem Svárovským doplní sólisté Marie Fajtová (soprán), Štěpánka Pučálková (mezzosoprán), Jan Rusko (tenor) a Roman Hoza (baryton). Na programu je oratorium Paulus (Sv. Pavel), op. 36 (MWV A 14) Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě se v úterý 11. dubna konal další večer z cyklu Světové operní hvězdy. Tentokrát se představil mexický tenorista Javier Camarena, spoluúčinkovala sopranistka Adriana Kučerová, Slovenskou filharmonii vedl dirigent Jaroslav Kyzlink. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Javier Camarena, Adriana Kučerová, Slovenská filharmónia – Bratislava 11. 4. 2017 (foto © Suli)

Zemské divadlo v Linci uvedlo na počátku dubna v nové, moderní budově Musiktheateru dílo Paula Hindemitha Harmonie života, v hudebním nastudování hostujícího dirigenta Gerrita Priessnitze a v režii Hermanna Schneidera (v režijní koncepci Dietricha Hilsdorfa). V hlavní roli matematika Keplera vystoupil hostující barytonista Seho Chang. Naši recenzi z úterní reprízy této inscenace najdete zde.

Dvořákovo Requiem, op. 89 zvolila do programu Velikonočního koncertu Slovenská filharmonie. Ta vystoupila pod vedením Leoše Svárovského, společně se Slovenským filharmonickým sborem řízeným Petrem Fialou, sólisty byli Eva Hornyáková (soprán), Monika Fabiánová (mezzosoprán), Peter Berger (tenor) a Peter Mikuláš (bas). Naši recenzi z koncertu najdete zde.

 

Praha
V katedrále svatého Víta už začaly přípravné práce k tomu, aby mohla začít stavba nových svatovítských varhan. Na západní kruchtě se čistí a konzervují stěny a klenba a současně se provádějí drobné opravy růžice, tedy velkého kruhového okna. Nový nástroj by v katedrále měli lidé slyšet ke konci roku 2019. Katedrální varhany budou originálním uměleckým dílem, stavěným na míru prostoru se složitým členěním i náročnou akustikou. Jejich instalace má ukončit dostavbu katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň. Iniciátoři projektu v roce 2015 vyhlásili národní sbírku, k dnešnímu dni je na ní přes 24 milionů korun, což je 32 procent potřebné sumy.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková svým novým projektem Wanted sestaveným z písní německého skladatele Kurta Weilla proměnila pražskou Lucernu v kabaret z minulého století. Premiéru krátce přerušil kolaps jedné z divaček, která musela být předána do péče lékařů. Recenzi jedné z následujících repríz najdete v příštích dnech na našem portále.

Šestý koncert z abonentní řady České filharmonie přinesl, počínaje středou, tři večery společného vystoupení České filharmonie a argentinské violoncellistky Sol Gabetta. S orchestrem pod vedením newyorského rodáka Davida Zinmana zahrála Elgarův Koncert pro violoncello a orchestr. Na programu dále byla předehra Škola pomluv Samuela Barbera a Symfonie č. 5 „Reformační“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

Sol Gabetta, Česká filharmonie – Praha 12. 4. 2017 (foto © Petr Kadlec)

 

Regiony
Letošní čtyřicátý devátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, který se koná od 27. dubna do 25. května v Příbrami, uzavře barytonista Thomas Hampson. Americký pěvec nabídne v prostorách poutního místa Svatá Hora v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a pod taktovkou Marka Štilce sakrální díla Antonína Dvořáka, Johanna Sebastiana Bacha, Gustava Mahlera a Sylvie Bodorové. V minulém týdnu o tom informovali organizátoři festivalu. Zde jsme přinesli zevrubnější zprávu.

V Národním divadle Brno byly v minulém týdnu předány Ceny Diva 2016. Absolutní vítězkou se stala pěvkyně Pavla Vykopalová, ta také za roli Janáčkovy Káti Kabanové získala cenu od diváků i odborné poroty v kategorii nejlepší ženský výkon v opeře. V kategorii nejlepší mužský výkon v opeře u odborné poroty zvítězil Magnus Vigilius, diváci dali přednost domácímu basistovi Janu Šťávovi. V baletních cenách, konkrétně v kategorii nejlepší ženský výkon v baletu, získala nejvíce hlasů sólistka Ivona Jeličová, a to jak u diváků, tak u odborné poroty. V kategorii nejlepší mužský výkon v baletu to byl u diváků sólista Michal Pimek a u odborné poroty demisólista, Kanaďan Arthur Abram. Zde jsme podrobně informovali.

Ve středu 12. dubna vystoupil na třetím koncertě Velikonočního festivalu duchovní hudby belgický vokální soubor Graindelavoix. V kostele svatého Jakuba Staršího v Brně, v představení nazvaném Ukřičené lamentace, přednesl velikonoční zpívaná čtení matutina, ve kterých v závěru Svatého týdne zaznívaly Nářky proroka Jeremiáše. Graindelavoix pod vedením Björna Schmelzera předvedl zhudebněná čtení z obřadů temných hodinek skladatelů Carla Luythona a Pedra Ruimonteho. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Velikonoční festival duchovní hudby 2017 – Ukřičené lamentace – Graindelavoix a Björn Schmelzer – kostel sv. Jakuba Staršího Brno 2017 (zdroj Filharmonie Brno/foto Petr Francán)

Moravské divadlo Olomouc chystá na prázdniny další rozsáhlou rekonstrukci. Novou podobu získá tentokrát hlediště, ale i zázemí orchestřiště. Úpravy by se měly zaměřit také na vylepšení akustiky. Náklady vedení divadla odhaduje na patnáct milionů korun, sdělil v minulém týdnu ředitel divadla Pavel Hekela. Kvůli stavebním pracím bude i letos o něco dříve ukončena divadelní sezona a sezona nadcházející bude naopak zahájena o něco později. Největší divadlo v Olomouci se postupně opravuje už několik let, o nejnovější etapě jsme informovali zde.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (2) “Týden s hudbou

Napsat komentář