Týden s hudbou

Týden od 21. srpna 2017 do 27. srpna 2017 - vydání číslo 225. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.


Co přinese tento týden
Praha
Ve čtvrtek 24. srpna se v Sále Emy Destinnové v Kaiserštejnském paláci v Praze 1 uskuteční klavírní recitál Lisy Nakazono, která provede díla Bacha, Chopina, Saint-Saënse i japonského skladatele Kozabura. Lisa Nakazono pochází z Japonska, v roce 2008 zvítězila na Mezinárodní soutěži Eleny Richter. V roce 2005 absolvovala mezinárodní mistrovské kurzy s nejvyšším uznáním. Studovala na Čajkovského konzervatoři v Moskvě a japonské Toho Gakuen College of Music.

Lisa Nakazono (zdroj bellarte.cz)

Společná prezentace domácích i mezinárodních artistů s názvem Bestiář zahájila ve čtvrtek čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bestiářem vyvrcholil týdenní workshop propojující zahraniční i české artisty. Letní Letná během tří týdnů představí zahraniční soubory, domácí novocirkusovou scénu, řadu premiér, unikátní projekty i program pro děti. Festival budeme na našich stránkách reflektovat.

 

Regiony
Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk v Brně pokračuje v pondělí 21. srpna dalším kinokoncertem, tentokrát to bude Koncert ze Schönbrunnu 2016. Zahrady paláce v Schönbrunnu tvoří kulisu letního koncertu Vídeňských filharmoniků, který je věnován obyvatelům a návštěvníkům Vídně zdarma. V roce 2016 se ve svém debutu na této letní scéně uvedl dirigent Semjon Byčkov a klavíristky Katia a Marielle Labèque. V programu zazněl Koncert pro dva klavíry Francise Poulenca a díla Georgese Bizeta, Maurice Ravela a Johanna Strausse syna.

Šostakovičova třináctá symfonie Babí Jar v nastudování Mladých brněnských symfoniků zazní na brněnském Špilberku ve středu 23. srpna společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou Hoj, první ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkera. Vystoupí Tomáš Krejčí (baryton), sbor Láska opravdivá se sbormistrem Janem Špačkem, Akademické pěvecké sdružení Moravan se sbormistryní Veronikou Hromkovou, Ars Brunensis (mužská sekce) pod vedením sbormistryně Zuzany Kadlčíkové a Mladí brněnští symfonikové (orchestr Základní umělecké školy města Brna). Dirigovat budou Jan Špaček (Kabeláč) a Gabriela Tardonová (Šostakovič).

Koncert Spielberg na Špilberku pod taktovkou Caspara Richtera, spoluzakladatele festivalu, bude naplněn filmovými a muzikálovými melodiemi. Zazní skladby dvorního Spielbergova skladatele Johna Williamse, Morriconeho Tenkrát na západě a mnoho dalších. Jako sólistka vystoupí mezzosopranistka Isabel Dörfler. Dále účinkují Ars Brunensis Chorus s uměleckým vedoucím a sbormistrem Danem Kalouskem a Filharmonie Brno. Houslových sól se ujme Pavel Wallinger, klarinetové sólo provede Emil Drápela. Koncert je naplánován na pátek 25. srpna na Velké nádvoří hradu Špilberk. Z koncertu přineseme recenzi.

Mezinárodní hudební festival Špilberk (zdroj FB Filharmonie Brno)

Šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks 2017 se uskuteční v době od středy 23. do neděle 27. srpna, prolog festivalu je naplánován na úterý 22. srpna. Program festivalu přináší na dvě desítky zejména divadelních a hudebních produkcí. Jde o nové interpretace klasických děl, současné divadlo s barokní inspirací, rekonstrukce slavných titulů evropského baroka, ale také znovuobjevená díla barokních umělců, kteří tvořili na objednávku hraběte Sporcka přímo v Kuksu. Letošní šestnáctý ročník festivalu zahrnuje také tři pětidenní umělecké dílny.

 

Festival Theatrum Kuks – Orbis pictus (zdroj Festival Theatrum Kuks / foto Marta Sobotková)

V pondělí 14. srpna začala v Ostravě pracovat vybraná skupina třiceti sedmi mladých skladatelů – studentů i absolventů prestižních univerzit z osmnácti zemí světa. Odstartovalo tak třítýdenní setkávání hudebníků napříč generacemi i uměleckým prostředím, Institut Ostravských dní, do kterého od čtvrtka 24. srpna vstupuje desetidenní Festival Ostravské dny 2017 s téměř stovkou kompozic hudby druhé poloviny dvacátého století i žhavé současnosti. Festival nové a experimentální hudby nabídne ve čtvrtek 24. srpna od 19 hodin v kostele sv. Václava Requiem pro Violu Borise Guckelsbergera v podání Nikolause Schlierfa. Od 21 hodin rozezní kostel sv. Václava v rámci programu Open Space skladby rezidentů Institutu Ostravské dny 2017.

Pátek 25. srpna od 17 hodin nabídne v Provozu Hlubina Cage Chess Show v podání souboru Opening Performance Orchestra a klavíristy Reinholda Friedla. V 18.30 hodin je vystřídá houslové duo String Noise. Ohlášeny jsou skladby Nothing is Free Petra Cíglera, The Long Sentence II Michala Rataje, Way Alexe Minceka, Fuga Georga Friedricha Haase a September Petra Bakly. Od 20 hodin bude večer pokračovat klavírním recitálem Josepha Kubery, který nabídne For Piano Christiana Wolffa, Then, Now and Forever Muhala Richarda Abramse, Book of Horizons Michaela Byrona, Frank Sinatra in Buffalo a Beloved Davida Mahlera či Piano Sonata #5 Lejarena Hillera. Závěr pátečního večera bude od 22 hodin patřit v Provozu Hlubina představení Here Be Siens pro tři soprány a klavír Kate Soper.

V sobotu 26. srpna od 16.30 do 20 hodin bude Galerie výtvarného umění v Ostravě patřit Minimaratonu elektronické hudby. Účinkují Praha Improvisers Orchestra a Krakow Improvisers Orchestra. Ve 20.30 hodin je vystřídá houslové duo String Noise v jehož podání zazní Love Songs Alvina Luciera. Od 21 hodin je pak na programu Walshe in Ostrava, vystoupí Jennifer Walshe (performance, zpěv), Thomas Buckner (zpěv) a George Lewis (trombon).

V neděli 27. srpna od 19.00 hodin v Trojhalí Karolina vystoupí na festivalu poprvé Ostrava New Orchestra pod vedením Bruna Ferrandise a Petra Kotíka. Sólisty budou Hana Kotková (housle), Holger Falk (baryton), Tamás Schlanger (perkuse), Juho Laitinen (violoncello) a Keiko Shichijo (klavír). Ohlášeny jsou skladby Giorno velato presso il lago nero Salvatore Sciarrina, AÏS Iannise Xenakise, ve světové premiéře #9.7 Philla Niblocka, Holography Idina Samimiho Mofakhama a Six Short Places Devina Maxwella. Z festivalu budeme průběžně přinášet recenze na vybrané koncerty.

Festival soudobé hudby Ostravské dny 2013 (zdroj newmusicostrava.cz)

25. a 26. srpna v Litoměřicích v jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii a 3. září v Lovosicích v kostele svatého Václava se uskuteční již pátý ročník festivalu Litoměřické svátky hudby. První koncertní večer v pátek 25. srpna se kromě hostitele Václava Hudečka představí také trumpetisté Marek Zvolánek a Marek Vajo za doprovodu komorního tělesa Barocco sempre giovane. Vystoupí i letošní vítěz Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích. V sobotu 26. srpna zahraje Plzeňská filharmonie s dirigentem Tomášem Braunerem, který připravil pro diváky galakoncert na téma To nejlepší z Carmen. Role Carmen se ujme mezzosopranistka Jana Kurucová, stálá členka Berlínské opery, Dona José Luciano Mastro, Toreadora Martin Bárta a role Micaëly Kristýna Vylíčilová.

Devátý, tedy předposlední koncert festivalu Za poklady Boumovska se odehraje v kostele sv. Markéty v Šonově, na jehož podporu vystoupí soubor Martinů Voices. Program tvoří Gregorio Allegri, Johannes Brahms, Vytautas Miškinis, Bohuslav Martinů a Michael Tippett.

Kostel sv. Markéty v Šonově (zdroj wikimedia.org / foto Zdeněk Pražák)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Vídeňský festival ImPulsTanz se řadí mezi největší taneční festivaly na světě. Letos se konal mezi 13. červencem a 13. srpnem. Letošním profilovým umělcem byl Belgičan Jan Fabre. Kromě představení festival nabídl i desítky tanečních workshopů pro profesionály i laiky. Zde jsme přinesli reflexi čtyř festivalových představení.

 

Praha
Pražský komorní balet hledá nového uměleckého šéfa. Konkurz byl vyhlášen v červnu a nový šéf (nebo šéfka) by se měl ujmout vedení od 1. ledna 2018. Soubor, který jako jediné nezávislé taneční těleso v Praze a České republice nabízí tanečníkům stálé angažmá, si klade za cíl navázat na ikonu autorské tvorby a svého zakladatele, legendárního Pavla Šmoka, a samozřejmě uvádět tvorbu dalších významných českých i zahraničních choreografů. V současné době toto komorní těleso zahrnuje osm interních a šest externích tanečníků.

V pondělním Operním kukátku jsme podrobně informovali o připravovaných premiérách nadcházející sezony v českých divadlech. Publikovali jsme zde. Ve středečním Týdeníku s tancem jsme pak informovali o tom, jaké premiéry chystají v nové sezoně baletní soubory v regionech, najdete zde.

 

Regiony
Tento týden Národní divadlo v Praze na svých webových stránkách oznámilo, že 8. srpna zemřel v Ústí nad Labem tanečník a choreograf, dlouholetý člen baletního souboru Jiří Blažek, který patřil k legendám utvářejícím svébytný umělecký punc české první scény. Zemřel nedlouho po svých čtyřiadevadesátých narozeninách. Podrobnou zprávu jsme přinesli zde.

Jiří Blažek při přebírání Thálie – 16. 3. 2001 (foto ČTK/Petra Mášová)

Šestnáct folklorních souborů se představilo od 16. do 20. srpna na mezinárodním festivalu v Červeném Kostelci na Náchodsku. Návštěvníci viděli vystoupení souborů například z Indie, Mexika nebo Číny. Slavnostní zahájení festivalu se uskutečnilo ve středu večer, od pátku do neděle byly součástí festivalového dění i řemeslný jarmark a tvůrčí dílny. Diváci rozhodli, že nejlepší vystoupení nabídl gruzínský soubor National Ensemble Georgian Folklore, druhou největší přízeň získal tuzemský folklorní soubor Rosénka a na třetí příčce v oblíbenosti mezi diváky skončil Yuan Yuan Dance Company z Tchaj-wanu.

Šumperk od středy obsadily pestrobarevné kroje několika set folklorních tanečníků z celého světa. Do města se sjeli na tradiční Mezinárodní folklorní festival. Divákům se letos představili tanečníci z Kypru, Alžíru či Portugalska, nechyběli ani zástupci české folklorní scény. Přehlídka vyvrcholila v sobotu akcí Roztančená ulice, nazývanou též šumperským Rio de Janeirem, během které procházejí tanečníci centrem města. Během zastavení přitom představují to nejlepší z folkloru své země. Festival trval do neděle. Podrobněji jsme informovali zde.

V Mariánských Lázních ve čtvrtek koncertem v hudební síni domu Chopin začal padesátý osmý ročník Chopinova festivalu. Obecenstvu se představili vítězové Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina, která festivalu předcházela. Program bude pokračovat koncerty, výstavou a společenskými akcemi až do 27. srpna. Více jsme informovali zde.

Dům Chopin Mariánské Lázně (zdroj cs.wikipedia.org/Palickap)

Od čtvrtka 17. do soboty 19. srpna probíhal v Klášterci nad Ohří hlavní program festivalu scénického tance Siraex. Představení se konala na zámeckém nádvoří. V pátek bylo součástí programu vystoupení absolventů Konzervatoře Duncan Centre a duet SuperNaturals (2014), v němž účinkovali Martina Hajdyla Lacová a Stano Dobák. V rámci sobotního závěrečného večera vystoupili Monika Částková, Jaroslava Janečková a Šimon Kubáň, kteří představili v premiéře společnou choreografii Tous les jours.

Po čtvrtstoletí skončily benefiční koncerty, které ve prospěch hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku organizoval operní pěvec a místní patriot Luděk Vele. Poslední se konal v sobotu. „Pocity jsou smíšené. Koncerty jsme pořádali, protože jsme chtěli zachránit památku – Grabštejn. To se povedlo, takže postrádají hlavní námět, proč vznikly,” uvedl Luděk Vele. Před dvaceti pěti lety byl příhraniční hrad chátrající ruinou, od té doby se do jeho obnovy investovalo kolem 100 milionů korun. Více informací jsme přinesli zde.

Státní hrad Grabštejn (zdroj commons.wikimedia.org / foto Zdeněk Fiedler)

Mozartovo Rekviem zakončilo v sobotu v chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou devatenáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Moravskou filharmonii Olomouc a Český filharmonický sbor Brno řídil Jiří Najvar. Pěveckých partů se zhostili sopranistka Jana Melišková, altistka Marie Vrbová, tenorista Martin Javorský a basový part přednesl Pavel Maška.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat