Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 27. listopadu do 3. prosince 2017 239 Zahraničí Koncerty v …

Opuštěné ostrovy byl titul dvou koncertů Filharmonie Brno, které se odehrály v brněnském Besedním domě ve čtvrtek 23. a v pátek 24. listopadu. Program otevřela skladba Meditace obětem tsunami, kterou napsal jeden z nejrespektovanějších současných skladatelů Toshio Hosokawa. Výjimečný zážitek umocnila osobnost dirigujícího Alexandra Liebreicha, který skladbu u autora objednal a uvedl ji ve světové premiéře v roce 2012. Následujícím Koncertem pro hoboj a malý orchestr z roku 1952 poctila filharmonie sté výročí narození Bernda Aloise Zimmermanna. Sólový part přednesl Vilém Veverka, který v roce 2004 uvedl skladbu v české premiéře. Ve druhé polovině koncertu se posluchači přenesli o dvě stě let zpět a vyslechli dvě díla Josepha Haydna: dramatickou předehru k opeře Opuštěný ostrov a ranou Symfonii č. 44 nazývanou někdy Tragická. Recenzi koncertu si můžete přečíst zde.

Opuštěné ostrovy – Alexander Liebreich, Filharmonie Brno – Brno 23. 11. 2017 (zdroj Filharmonie Brno)

Taneční pohádku Kráska a zvíře nastudovalo Jihočeské divadlo a uvedlo ji v premiéře v pátek 24. listopadu. Jeden z nejznámějších, původem francouzských pohádkových příběhů připravila autorská dvojice – choreograf, tanečník a baletní mistr Jihočeského divadla Béla Kéri Nagy a režisér, scénárista a básník Tomáš Vondrovic. Hodnocení premiéry jsme přinesli zde.

Balet Národního divadla Brno připravil na sobotu 25. listopadu premiéru nové taneční show West Side Story. Kvůli rekonstrukci Janáčkova divadla se první baletní premiéra Národního divadla Brno v sezoně 2017/18 uskutečnila v netradičním a velkolepém prostoru pavilonu P na brněnském výstavišti, který pojme až tisíc diváků. Jeden z nejslavnějších a nejhranějších světových muzikálů na hudbu Leonarda Bernsteina se stal předlohou velkolepé show různých tanečních žánrů. Choreografie a režie se chopil umělecký šéf Baletu NdB a zkušený choreograf Mário Radačovský. Reflexi inscenace připravujeme.

Mário Radačovský: West Side Story – vizuál – ND Brno 2017 (foto Ivan Pinkava)

 

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na