Česká filharmonie vydává Dvořákovy Legendy a Slovanské rapsodie

U hudebního vydavatelství Pentatone dnes vychází nahrávka Dvořákových Legend a Slovanských rapsodií. S Českou filharmonií ji natočil dirigent Tomáš Netopil.
Nové CD České filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Nové CD České filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

„Každá příležitost představit Dvořákovy Legendy nebo Rapsodie publiku je pro mě velkým svátkem. Tyto hudební poklady stojí poněkud stranou populárních Dvořákových děl, ale přesto hluboce demonstrují skladatelova melodického a vynalézavého génia. Věřím, že si posluchači užijí radost, která z této hudby vyzařuje a která plně odráží šťastné období Dvořákova života,“ říká dirigent Tomáš Netopil.

Nová nahrávka představuje již čtvrté album, které první český orchestr vydal u příležitosti Roku české hudby. V březnu vyšla Smetanova Má vlast pod taktovkou Semjona Byčkova, v červnu Czech Songs v podání Magdaleny Kožené a sira Simona Rattla a v září Dvořákovy tři vrcholné symfonie a tři předehry, které vznikly opět za řízení Semjona Byčkova.

Česká filharmonie a Semjon Byčkov pro Pentatone dále nahráli Mahlerovu První, Druhou, Čtvrtou a Pátou symfonii, které jsou součástí cyklu všech symfonií Gustava Mahlera, jenž u Pentatone vyjde jako celek v roce 2026 vůbec poprvé. S Magdalenou Koženou a Simonem Rattlem loni vyšly také Folk Songs. Za nahrávky pořízené v uplynulém roce získala Česká filharmonie od britského časopisu Gramophone prestižní titul Orchestr roku, o němž svým hlasování po nominaci odbornými kritiky rozhodla široká veřejnost.

Oslavám Roku české hudby se Česká filharmonie věnovala celou minulou sezonu. Na jejím začátku provedla v Praze tři vrcholné symfonie, tři předehry a tři instrumentální koncerty. V roli sólistů se představili houslista Augustin Hadelich, violoncellista Pablo Ferrández a klavírista Adrás Schiff. Po koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina vyvezl první český orchestr na přelomu října a listopadu „dvořákovský festival“ do Jižní Korey a Japonska. V Jižní Koreji orchestr vystoupil v Soulu a Tegu, v Japonsku zavítal do měst Jokohama, Osaka, Niigata a Nagoja. Asijské turné vyvrcholilo třemi koncerty ve slavné tokijské Suntory Hall. V březnu letošního roku přijeli filharmonici s dvořákovským programem do Španělska, Belgie, Francie, Německa a Rakouska. Dvořákův Violoncellový a Klavírní koncert zněl i pod taktovkou Jakuba Hrůši na letních festivalech v Hamburku, Lucernu, Wiesbadenu a na BBC Proms v Londýně.

S českým programem bude Česká filharmonie začátkem prosince hostovat v newyorské Carnegie Hall a kanadském Torontu. Trojici instrumentálních koncertů Antonína Dvořáka postupně přednesou špičkoví světoví sólisté ­– violoncellista Yo-Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov. Dvořákovy koncerty doplní Smetanova Má vlast, Mahlerova Pátá symfonie a Janáčkova Glagolská mšePražským filharmonickým sborem. Ten připraví i samostatný a capella koncert, na němž pod taktovkou Lukáše Vasilka a ve společnosti předního českého tenoristy Pavla Černocha představí hudbu Petra Ebena, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Jana Nováka. Pro New York sbor dále připravil program složený ze spirituálů, gospelů a mezinárodních koled, který zazní pod širým nebem, a to přímo na legendárním Times Square.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments