Nebezpečně účinný operní psychothriller z Opavy

  1. 1
  2. 2

Zpěváci se museli „porvat“ s deklamací francouzského textu, tu a tam francouzština zněla poněkud „česky“. Nejlépe si v tomto ohledu vedl nadějný talent a barytonista Lukáš Zeman (Orestes) díky svým jazykovým dovednostem. Jeho deklamace vyzněla naprosto přirozeně a též pěveckým výkonem zaujal nejvíce. Není divu, vždyť má více zkušeností s interpretací staré hudby v různých barokních ansámblech. Snad i proto jeho projev ve všech polohách, v mnoha psychických rozpoloženích, vypjatých situacích (na scéně snad ani jiných nebylo), ale i v neobvyklých pěveckých pózách (vleže, v křeči, schoulen, a tak podobně) vyzněl zcela nejpřirozeněji.

Roli Pylada vystihl Václav Čížek strhujícím projevem, i on má k oblasti staré hudby blízko a uplatnil své mnohačetné zkušenosti. Oba zpěváci svým pěveckým a hereckým výkonem naprosto přirozeně ovládli celé představení, zvláště ve druhém a třetím jednání (mimochodem vynikající Čížek v árii I smrt je laskavá, když nás spojí hrob).

Ifigénii ztvárnila sopranistka Petra Nôtová. Vedla si výtečně v recitativech, vynikající pěvecký výkon s jemným vibratem se nesl všemi výstupy a árie na začátku čtvrtého jednání podtrhla její kvality. Dramatičnost postavy Ifigénie vystihla velmi osobitě. Trio hlavních hrdinů perfektně zvládalo tak typické appoggiatury, pozůstatky barokního zdobení (port de voix).

Menší sólové role připadly kněžkám Anně Začalové a Andree Plachké. Zvláště pak závěrečný vstup bohyně Diany byl personifikován sopranistkou Začalovou. Ačkoliv musela svůj hlas nést přes celý divadelní prostor z nejvyšších pater, vyzněl nosně a s orchestrem sehraně. Barytonista Zdeněk Kapl ztvárnil Thaose a svými dvěma vstupy předvedl hrůznou postavu krále Skytů, ale kvalitou přednesu pěveckého i hereckého zůstává ve stínu kolegů. Další menší roli Ministra/Skyta předvedl Roman Cimbál.

Úloha sboru je v této opeře velmi podstatná, rovněž tak důležitá jako hlavní postavy. Zde se potvrdilo pečlivé nastudování sbormistryně Kremeny Pešakové. Výtečně si vedl ženský sbor kněžek, předvedl jemný a vznešený zpěv, dle situací komentoval s patřičným afektem. I muži strhli pozornost zvláště na konci prvního jednání, zněli odhodlaně a bojovně, zpěvem suverénně jednotní, snad jen gesta později vypilují k účinné síle jednoty. Zde se poprvé objevil balet v choreografii Martina Tomsy, muži v roli Skytů a jinde ženy v podobě Eumenid a démonů doplňovali a umocňovali Orestovy šílené představy.

Operu Ifigénii na Tauridě si rozhodně nenechte ujít, osobně tak oceníte všechny kvality tohoto zcela výjimečného představení.

Hodnocení autorky recenze: 100%


Christoph Willibald Gluck:
Ifigénie na Tauridě
Dirigent: Vojtěch Spurný
Režie: Lubor Cukr
Scéna: Lubor Cukr, Ondřej Bartoš
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistryně: Kremena Pešaková
Choreografie: Martin Tomsa
Dramaturgie: Jana Andělová Pletichová
Orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava
Premiéra 18. února 2018 Slezské divadlo Opava

Iphigénie – Petra Nôtová (alt. Katarína Jorda-Kramolišová)
Orestes – Lukáš Zeman
Pylades – Václav Čížek (alt. Václav Vallon)
Thaos – Zdeněk Kapl (alt. Alexander Vovk)
Ministr/Skyt – Roman Cimbál (alt. Dalibor Hrda)
První kněžka/Diana – Anna Začalová
Druhá kněžka/Řecká žena – Andrea Plachká

www.divadlo-opava.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Gluck: Ifigénie na Tauridě (Slezské divadlo Opava 2018)

[yasr_visitor_votes postid="286420" size="small"]

Mohlo by vás zajímat