O novém filmu Jiřího Kyliána, novém projektu Jiřího Jelínka i o České taneční platformě

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden s tancem (14) - od 5. do 11. dubna 2017. V dnešním vydání najdete: Nový krátký film Jiřího Kyliána měl premiéru v Haagu. Další baletní masterclass na obzoru: Několik otázek pro Jiřího Jelínka. Zítra začíná Česká taneční platforma. Z Německa: Polina Semionova se vrací a nový titul ve Stuttgartu.
Jiří Kylián (zdroj FB Jiřího Kyliána © Anton Corbijn)

Nový krátký film Jiřího Kyliána měl premiéru v Haagu
V haagském Korzo Theater představil 28. března nový krátký film Jiří Kylián. Film s názvem Scalamare vznikl na přelomu září a října loňského roku v Itálii ve městě Ancona. Premiérové uvedení bylo na programu v rámci úvodního večera narozeninové série představení, která se v divadle Korzo konají k jubileu našeho slavného rodáka. Jde vlastně o malý festival, večerů je pět a jsou rozvrstveny do celého roku – od března po listopad. Každý program bude uveden v několikadenní sérii představení. Série Celebrating Kylián! bude mít dohromady pět částí a v jejím rámci s díly Jiřího Kyliána vystoupí například soubory Les Ballets de Monte Carlo, Norwegian National Ballet, ale také studenti tance.

Úvodní večer Celebrating Kylián! No. 1 Birth-Day, který se hrál 28., 29. a 30. března, kromě premiérového filmu ještě zahrnoval – jak jinak – choreografii Birth-Day Jiřího Kyliána z roku 2001, roztančenou frašku na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, vytvořenou pro NDT III, a také choreografii Last Touch First z roku 2008, ve které se nyní sešlo kompletní původní obsazení – Sabine Kupferberg, Michael Schumacher, Cora Bos-Kroese, Elke Schepers, David Krugel a Václav Kuneš.

Ke genezi filmu Scalamare Jiří Kylián napsal: „Před dvěma lety jsem byl pozván na filmový festival do Ancony. Za svého pobytu jsem navštívil monument Monumento ai caduti, jehož impozantní schodiště vede až k hladině Jaderského moře. Stál jsem na vrcholu tohoto schodiště a díval se na vlastní stín, který se na něm dole odrážel ve všech možných abstraktních úhlech. Bylo to velmi působivé a symbolické a mne napadlo natočit film inspirovaný těmito dojmy. Symbolika tohoto místa je snadno pochopitelná. Je tu monument věnovaný vojákům padlým ve válce, je to schodiště, jež vás může vést vzhůru i dolů, a je tu moře, které dává i bere život. Také námět filmu je velmi prostý: Dvojice, která spolu strávila čtyřicet let, slaví výročí své svatební cesty, která začala právě na těchto schodech. Takže jsou zase tady, po čtyřiceti letech, na stejném místě, ohlížejí se zpět na svoje životy, snaží se s nimi dohodnout, a dívat se na svou krátkou a velmi nejistou budoucnost. Se slzami i smíchem, s humorem a sarkasmem se snaží znovu zrekonstruovat některé chvíle, které spolu strávili. Zdánlivě důležité okamžiky čas umenšil a některé zanedbatelné nabyly na důležitosti. Věčný zápas mikrokosmu s makrokosmem je všudypřítomný. Všechny hodnoty se mění a ve vzduchu je cítit trochu pocitu ztráty a nostalgie. Oslava líbánek se začíná proměňovat v halucinaci a iluzi, v níž už neexistuje jasná čára mezi skutečností a fantazií. A jenom abstraktní stíny jsou tichými svědky této scény…“
Více zde .

 

Další baletní masterclass na obzoru: Několik otázek pro Jiřího Jelínka
Pro studenty konzervatoří i tanečníky vznikl nový mistrovský kurz: Prague Ballet Intensive. Bude probíhat od 3. do 14. července v Praze, jeho organizátorem je Jiří Jelínek, někdejší první sólista zahraničních baletních souborů a odchovanec Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Informace o tomto intenzivním kurzu se objevily teprve nedávno. Jak bude vypadat?

Jiří Jelínek spolu s tanečníky a pedagogy z několika světových baletních scén vytvořil program zahrnující klasické tréninky, pas de deux a variace i současné taneční techniky, hodiny jógy a speciálního cvičení Gyrokinesis. Z hodin není možné vybírat – účastník si kupuje kompletní kurz, celodenní výuku. Bude probíhat v prostorách, ve kterých působí taneční studio Contemporary, v Národním domě na Vinohradech. Je určen pro studenty konzervatoří a profesionální tanečníky ve věku 16-35 let. Kapacita je omezena kvůli individuální práci s tanečníky. Více zde .

Mezi pedagogy, kteří se budou dvanáct dní tanečníkům věnovat, najdeme zvučná jména: Jiří Bubeníček, kterého ani není třeba představovat, Maria Eichwald, mimo jiné první sólistka baletních souborů ve Stuttgartu a v Mnichově, Zdeněk Konvalina, který působil jako první sólista v Houstonu, Torontu nebo v souboru English National Ballet, sólistka English National Ballet a Staatsballett Berlin Ksenia Ovsyanick, Roland Havlica, který se z Národního divadla přes Stuttgart dostal až k profesionální výuce jógy, sólistka Semperoper Ballett v Drážďanech Elen Vostrotina, Dimitry Semionov, první sólista baletních souborů v Drážďanech, Berlíně a Dortmundu, a Barbora Kohoutková. Ta se po ukončení taneční kariéry stala certifikovanou instruktorkou pohybových metod Gyrotonic a Gyrokinesis a v Praze otevřela první studio, kde se tyto metody provozují.

Pozadí projektu přibližuje jeho iniciátor – tanečník Jiří Jelínek, který se po vzoru mnoha svých kolegů vydává s koncem aktivní dráhy tanečníka na cestu předávání vlastních zkušeností.

Jiří Jelínek (zdroj archiv Jiřího Jelínka/foto Pavel Novák)

Jak dlouho se už věnujete pedagogice a co vás motivovalo k otevření letního intenzivního kurzu?

Poprvé jsem vyučoval možná tak před třemi roky. K otevření kurzu mě vedlo několik důvodů. Chtěl jsem využít mých kontaktů a zkušeností ze zahraničí a přivést do Prahy nejen své kamarády, ale hlavně skvělé tanečníky, pedagogy a choreografy, kteří mají za sebou, a někteří i před sebou, úžasnou kariéru a mají se o co podělit s novými generacemi a společně vytvářejí skvělý tým. Praha je krásná a je to ideální místo pro takovou věc.

Čím chcete, aby byl Prague Ballet Intensive výjimečný? Co nového nabídne například proti zaběhlým mistrovským kurzům Darii Klimentové?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat