Olomoucká primabalerína Yui Kyotani v rozhovoru pro Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Kdo je váš nejoblíbenější choreograf?

Z hlediska diváka? Německý choreograf Uwe Scholz.

Máte čas na nějaké další aktivity nebo koníčky?

Mnoho volného času nemám, především v době před premiérou a v zimní části sezony. Máme spoustu zkoušek a představení. Ale mám jeden koníček, na který si dokážu najít čas: moc ráda vařím a peču sladkosti.

To zní jako dobré vyvážení baletní řehole. Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů!

VIZITKA

Yui Kyotani (zdroj FB Yui Kyotani)

Sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani (1991) pochází z japonského města Nara blízko Ósaky. Balet začala studovat v baletním studiu Eny Hirose, později na Státní baletní škole v Berlíně u Larissy Dobrojan. Před vstupem do olomouckého souboru byla v angažmá v Lipsku.

V Moravském divadle nastudovala hlavní role v klasických baletech, jako je Louskáček (Klárka), Labutí jezero (Odetta-Odilie), Spící krasavice (Princezna Růženka, Princezna Florina), stejně jako neoklasických (Julie v Romeovi a Julii) i moderních baletech (Frida – Čínská fotografka, The Beatles – Yoko Ono). V roce 2017 získala Cenu Thálie za roli Kitri v baletu Don Quijote.
(zdroj moravskedivadlo.cz)

 

Pozvánka na Slovensko – NuDanceFest
NuDanceFest, mezinárodní festival současného tance, bude probíhat od 22. do 29. dubna v Bratislavě. Festival vznikl v roce 2006 a jeho hlavní úlohou bylo stát se reprezentativní přehlídkou slovenského současného tance – zprostředkovat aktuální trendy v tanci a pohybovém divadle, mezižánrové přesahy i konceptuální díla. Je svého druhu obdobou České taneční platformy, chce rovněž předvést co nejvíce inscenací, které měly premiéry v uplynulém roce. Mnoho inscenací je ale také z řad zahraničních produkcí, kterých se slovenští umělci účastní jako tanečníci nebo spolutvůrci.

Řečí čísel se na letošním festivalu chystá dvanáct představení umělců z devíti zemí včetně USA, dva workshopy a projekce filmu Mr. Gaga o světoznámém choreografovi Ohadu Naharinovi. Na programu nebudou chybět ani české produkce. V pondělí 24. dubna to bude tým Petry Tejnorové s inscenací You Are Here, ve středu poté česko-slovenská produkce Potmehúd (Czaba Molnár a kolektiv), která měla premiéru minulý rok na festivalu Hybaj ho! v Praze a jako poslední host vystoupí 29. dubna (na Mezinárodní den tance) skupina ME-SA s inscenací Renana Martinse Let Me Die in My Footsteps. I choreografie Dogtown izraelského umělce Nadara Rosana může patřit do této pomyslné sekce, protože premiéru měla v Čechách, na festivalu Prague Pride v roce 2015.

V rámci festivalu vystoupí výrazná tanečnice, bývalá členka Forsythe Company Dana Caspersen s americkou skupinou MichaelDouglas Kollektiv s inscenací The Exchange, kterou představí choreografický dialog jako „nový žánr performativního umění“. Inscenace se zabývá aktuálním tématem a tím vlastně také odpovídá na otázku, jestli tanec má schopnost vyjadřovat se k problémům současného světa – záleží vždy na autorech, ale bezpochyby má hodně co říct. „Jak můžeme my – jednotlivci – ovlivnit úroveň násilí ve světě“ je mottem choreografie, která by měla být participativní, publikum se na ní bude aktivně podílet. Další umělci dorazí z Itálie, Izraele, Švýcarska nebo Francie. Více zde .

You Are Here – choreografie Petra Tejnorová – divadlo Ponec 2016 (zdroj divadlo Ponec)

 

Spící krasavice v Brně
V rámci přehledu aktualit, které se na nás řítí, bychom neměli opomenout ani premiéru v Národním divadle Brno. Baletní soubor uvede v Mahenově divadle 22. dubna Spící krasavici v choreografii Bachrama Juldaševa. Podrobnosti o zpracování budou novinářům oznámeny až poměrně těsně před premiérou, ale obsazení je známo. Na koho se můžete těšit? Prince Désiré bude tančit jako host Karel Audy, v současné době první sólista Baletu Národního divadla v Praze, v dalších obsazeních Gregor Giselbrecht, Michal Pimek, Ivan Popov a Martin Segeťa. Princeznu Auroru ztvární Andrea Popov Smejkalová, Klaudia Radačovská a Eriko Wakizono a královský pár si „střihnou“ známé tváře brněnského baletu, Karel Littera, Ivan Příkaský, Ivona Jeličová a Jana Ruggieri.

Petr Iljič Čajkovskij: Spící krasavice – ND Brno 2017 (zdroj NdB/foto Ctibor Bachratý)

VIZITKA

Bachram Juldašev (zdroj FB umělce)

Bachram Juldašev choreografoval Spící krasavici už pro Slovenské národní divadlo v Bratislavě. Pochází z uzbeckého Taškentu, je absolventem místního Choreografického učiliště, dále Ruské akademie klasického tance v Moskvě a byl rovněž posluchačem Petrohradské konzervatoře Rimského-Korsakova.

Jako tanečník působil v několika různých souborech v Rusku i v zahraničních divadlech nejen v Evropě. Má za sebou sólové role základních děl klasického repertoáru. Věnuje se práci baletního mistra a nastudovávání klasického baletního repertoáru. V letech 2001–2002 působil ve Slovenském národním divadle, kde právě vznikla jeho Spící krasavice. V roce 2005 pro SND nastudoval také balet Korzár. Později působil v Národním divadle v Bělehradě, jako pedagog i ve Volksoper ve Vídni a vyučuje v Bratislavě na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej.
(zdroj www.tankonba.sk)

 

Novinka v Berlíně: Duato / Shechter
Do německých divadel není nikdy příliš daleko a premiérami se tam rozhodně nešetří. Nejbližší se chystá v Berlíně na 21. dubna. Komponovaný večer bude sestávat ze dvou choreografií. Šéf berlínského souboru, španělský choreograf Nacho Duato uvede v premiéře svůj nový kus se společenským apelem s názvem Erde (Země), který se věnuje povážlivému chování lidstva k vlastní planetě. Choreograf britsko-izraelského původu Hofesh Shechter pracoval s tanečnicemi souboru na choreografii The Art of Not Looking Back (Umění neohlížet se zpět). Pro tanečníky je to nový jazyk, současný tanec, zemitý energický projev, který je tolik vlastní choreografům izraelského původu. Více napoví video-teaser z příprav premiéry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat