Týden s hudbou (187)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravil na pondělí 28. listopadu další z abonentních koncertů s názvem Fenomén Christian Lindberg. Švéd Lindberg se v pražském Rudolfinu představí v trojroli – jako trombonista, jako dirigent interpretující díla klasiků skandinávské hudby a jako skladatel. Uvede mimo jiné svoji skladbu pro trombón a orchestr The Tale of Kundraan.

Christian Lindberg (foto Mats Bäcker)
Christian Lindberg (foto Mats Bäcker)

V Českém muzeu hudby se v pondělí 28. listopadu uskuteční koncert z komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia. Vystoupí na něm Quasi Trio, Oto Reiprich (flétna) a Martin Fila (klavír). Ve středu 30. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina zahraje PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villauma. Večer je příznačně nazván Umění dvaceti prstů, spolu s orchestrem se totiž představí dva kanadští klavíristé, Louis Lortie a Helène Mercier, kteří provedou dílo Francise Poulence Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll, FP 61.

V koncertním sále Pražské konzervatoře se v pondělí 28. listopadu odehraje program, který škola připravila ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách. Ve večeru nazvaném Viola má sólo vystoupí Vladimír Bukač a Mojmír Kačírek (violy), Adam Skoumal (klavír), Ladislav Horák (akordeon) a smyčcový orchestr Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho. Na pátek 2. prosince je ve stejném sále ohlášen koncert k výročí Karla IV. Dolce melos, na němž se představí Barokní orchestr Pražské konzervatoře, sbor Collegium 419 a hosté. Zazní výběr ze Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis a premiéra Karlova evangelia Pavla Trojana.

Cyklus Svátky hudby v Praze pokračuje v úterý 29. listopadu v sále Pražské konzervatoře večerem nazvaným Setkání s Amadeem. Soubor Barocco sempre giovane se na pódiu setká Václavem Hudečkem, Miroslavem Sekerou, Petrem Nouzovským či Kristinou Fialovou a společně nabídnou mimo jiné fragment Mozartovy Koncertantní symfonie pro housle, violu, violoncello a orchestr A dur.

Sopranistka Edita Gruberová vystoupí ve středu 30. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu v programu nazvaném Edita Gruberová Gala. Doprovodí ji Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením dirigenta Petera Valentoviče, zazní hudba Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a Moyzese. Koncert se koná při příležitosti předsednictví Slovenské republiky v Radě Evropské unie.

Edita Gruberová (zdroj fok.cz)
Edita Gruberová (zdroj fok.cz)

Capella Mariana pod vedením uměleckého vedoucího Vojtěcha Semeráda pořádá v rámci cyklu Barokních podvečerů ve středu 30. listopadu a ve čtvrtek 1. prosince adventní koncerty v Zrcadlové kapli Klementina. Soubor zde spolu s varhaníkem Sebastianem Knebelem připomene odkaz německé tradice v programu nazvaném Německá moteta.

V sobotu 3. prosince uvede na Nové scéně Opera Národního divadla pražskou premiéru videoopery soudobého amerického skladatele Steva Reicha Three Tales (Tři příběhy) z roku 2002. Hudebního nastudování se ujal Marko Ivanović, vystoupí sopranistky Hana Jonášová a Yukiko Kinjo, tenorových partů se zhostí Václav Sibera, Jiří Hruška a Václav Čížek. Dílo bude uvedeno ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze.

 

Regiony
Ensemble Opera Diversa pokračuje ve čtvrtek 1. prosince v projektu site-specific minifestivalu, tentokrát v Redutě v Brně, a to uvedením inscenace Muž a žena v loďce. Jedná se o minioperu Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Dílo pro dva zpěváky a smyčcový kvartet doprovodí premiéra Madrigalů pro soprán, baryton, housle a klavír na básně Michala Ajvaze, vystoupí Lucie Kašpárková, Roman Hoza a Miloslav Ištvan Quartett.

Národní divadlo moravskoslezské uvede ve čtvrtek 1. prosince v Divadle Antonína Dvořáka premiéru operního zpracování Shakespearovy Bouře na hudbu Zdeňka Fibicha. Hudebního nastudování se ujal Marek Šedivý a Adam Sedlický, v režijním pojetí Jiřího Nekvasila na scéně Davida Baziky účinkuje operní soubor Národního divadla Moravskoslezského a sólisté. V hlavních rolích se představí Michal Onufer, Luciano Mastro, Petr Urbánek, Michal Haan, Alžběta Poláčková a další.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Bratislavské hudební slavnosti v úterý nabídly klavírní recitál Borise Berezovskeho. V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě zazněla Sonáta, Sz. 80 Bély Bartóka, Sedm lyrických kusů Edvarda Griega a Lisztovy Transcendentální etudy. V pátek vystoupil Londýnský filharmonický orchestr pod vedením dirigenta Juraje Valčuhy, společně s nimi měli posluchači možnost slyšet i amerického houslistu Stefana Jackiwa, který se s orchestrem představil v Koncertu pro housle a orchestr e mol, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Sobotní koncert patřil Státní filharmonii Košice, která pod taktovkou Petra Altrichtera a za doprovodu Slovenského filharmonického sboru a sólistů Adriany Kučerové, Terézie KružliakovéOscara de la Torre a Petera Mikuláše provedla mimo jiné Dvořákovo Stabat mater, op. 58. Zde, zde a zde najdete naše recenze.

Klavírny recitál - Boris Berezovsky - BHS 22.11.2016 (foto © Jan F. Lukáš)
Klavírní recitál – Boris Berezovsky – BHS 22. 11. 2016 (foto © Jan F. Lukáš)

Na letošním ročníku Diapason d’or de l’année 2016 převzal Václav Luks ocenění v kategorii Barokní vokální hudba za nejnovější CD Collegia 1704 se skladbou Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky, vydanou ve světové premiéře v únoru tohoto roku spolu s Litaniae de Sancto Xaverio ZWV 156 téhož autora. CD kromě Diapason d’or a Diapason d’or de l’année získalo také Editor’s Choice magazínu Gramophone. Zde jsme přinesli zevrubnější zprávu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments