Týden s hudbou (187)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravil na pondělí 28. listopadu další z abonentních koncertů s názvem Fenomén Christian Lindberg. Švéd Lindberg se v pražském Rudolfinu představí v trojroli – jako trombonista, jako dirigent interpretující díla klasiků skandinávské hudby a jako skladatel. Uvede mimo jiné svoji skladbu pro trombón a orchestr The Tale of Kundraan.

Christian Lindberg (foto Mats Bäcker)
Christian Lindberg (foto Mats Bäcker)

V Českém muzeu hudby se v pondělí 28. listopadu uskuteční koncert z komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia. Vystoupí na něm Quasi Trio, Oto Reiprich (flétna) a Martin Fila (klavír). Ve středu 30. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina zahraje PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villauma. Večer je příznačně nazván Umění dvaceti prstů, spolu s orchestrem se totiž představí dva kanadští klavíristé, Louis Lortie a Helène Mercier, kteří provedou dílo Francise Poulence Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll, FP 61.

V koncertním sále Pražské konzervatoře se v pondělí 28. listopadu odehraje program, který škola připravila ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách. Ve večeru nazvaném Viola má sólo vystoupí Vladimír Bukač a Mojmír Kačírek (violy), Adam Skoumal (klavír), Ladislav Horák (akordeon) a smyčcový orchestr Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho. Na pátek 2. prosince je ve stejném sále ohlášen koncert k výročí Karla IV. Dolce melos, na němž se představí Barokní orchestr Pražské konzervatoře, sbor Collegium 419 a hosté. Zazní výběr ze Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis a premiéra Karlova evangelia Pavla Trojana.

Cyklus Svátky hudby v Praze pokračuje v úterý 29. listopadu v sále Pražské konzervatoře večerem nazvaným Setkání s Amadeem. Soubor Barocco sempre giovane se na pódiu setká Václavem Hudečkem, Miroslavem Sekerou, Petrem Nouzovským či Kristinou Fialovou a společně nabídnou mimo jiné fragment Mozartovy Koncertantní symfonie pro housle, violu, violoncello a orchestr A dur.

Sopranistka Edita Gruberová vystoupí ve středu 30. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu v programu nazvaném Edita Gruberová Gala. Doprovodí ji Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením dirigenta Petera Valentoviče, zazní hudba Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a Moyzese. Koncert se koná při příležitosti předsednictví Slovenské republiky v Radě Evropské unie.

Edita Gruberová (zdroj fok.cz)
Edita Gruberová (zdroj fok.cz)

Capella Mariana pod vedením uměleckého vedoucího Vojtěcha Semeráda pořádá v rámci cyklu Barokních podvečerů ve středu 30. listopadu a ve čtvrtek 1. prosince adventní koncerty v Zrcadlové kapli Klementina. Soubor zde spolu s varhaníkem Sebastianem Knebelem připomene odkaz německé tradice v programu nazvaném Německá moteta.

V sobotu 3. prosince uvede na Nové scéně Opera Národního divadla pražskou premiéru videoopery soudobého amerického skladatele Steva Reicha Three Tales (Tři příběhy) z roku 2002. Hudebního nastudování se ujal Marko Ivanović, vystoupí sopranistky Hana Jonášová a Yukiko Kinjo, tenorových partů se zhostí Václav Sibera, Jiří Hruška a Václav Čížek. Dílo bude uvedeno ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze.

 

Regiony
Ensemble Opera Diversa pokračuje ve čtvrtek 1. prosince v projektu site-specific minifestivalu, tentokrát v Redutě v Brně, a to uvedením inscenace Muž a žena v loďce. Jedná se o minioperu Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Dílo pro dva zpěváky a smyčcový kvartet doprovodí premiéra Madrigalů pro soprán, baryton, housle a klavír na básně Michala Ajvaze, vystoupí Lucie Kašpárková, Roman Hoza a Miloslav Ištvan Quartett.

Národní divadlo moravskoslezské uvede ve čtvrtek 1. prosince v Divadle Antonína Dvořáka premiéru operního zpracování Shakespearovy Bouře na hudbu Zdeňka Fibicha. Hudebního nastudování se ujal Marek Šedivý a Adam Sedlický, v režijním pojetí Jiřího Nekvasila na scéně Davida Baziky účinkuje operní soubor Národního divadla Moravskoslezského a sólisté. V hlavních rolích se představí Michal Onufer, Luciano Mastro, Petr Urbánek, Michal Haan, Alžběta Poláčková a další.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Bratislavské hudební slavnosti v úterý nabídly klavírní recitál Borise Berezovskeho. V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě zazněla Sonáta, Sz. 80 Bély Bartóka, Sedm lyrických kusů Edvarda Griega a Lisztovy Transcendentální etudy. V pátek vystoupil Londýnský filharmonický orchestr pod vedením dirigenta Juraje Valčuhy, společně s nimi měli posluchači možnost slyšet i amerického houslistu Stefana Jackiwa, který se s orchestrem představil v Koncertu pro housle a orchestr e mol, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Sobotní koncert patřil Státní filharmonii Košice, která pod taktovkou Petra Altrichtera a za doprovodu Slovenského filharmonického sboru a sólistů Adriany Kučerové, Terézie KružliakovéOscara de la Torre a Petera Mikuláše provedla mimo jiné Dvořákovo Stabat mater, op. 58. Zde, zde a zde najdete naše recenze.

Klavírny recitál - Boris Berezovsky - BHS 22.11.2016 (foto © Jan F. Lukáš)
Klavírní recitál – Boris Berezovsky – BHS 22. 11. 2016 (foto © Jan F. Lukáš)

Na letošním ročníku Diapason d’or de l’année 2016 převzal Václav Luks ocenění v kategorii Barokní vokální hudba za nejnovější CD Collegia 1704 se skladbou Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky, vydanou ve světové premiéře v únoru tohoto roku spolu s Litaniae de Sancto Xaverio ZWV 156 téhož autora. CD kromě Diapason d’or a Diapason d’or de l’année získalo také Editor’s Choice magazínu Gramophone. Zde jsme přinesli zevrubnější zprávu.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Dobrý den, neplacená reklama sem nepatří, děkujeme za pochopení.