Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 26. června do 2. července 2017 - vydání číslo 217. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Ve středu 28. června
se v Hudebním divadle v Karlíně uskuteční derniéra Rigoletta, inscenace, která měla premiéru 14. ledna 1988 ve Státní opeře. V hlavních rolích se pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera naposledy představí Peter Berger (Vévoda mantovský), Richard Haan (Rigoletto) a Yukiko Kinjo (Gilda). Režijně je pod inscenací podepsán Karel Jernek, jehož pětadvacáté výročí úmrtí jsme si 22. června připomněli (zde).

Ve čtvrtek 29. června se na Novoměstské radnici v Praze koná již čtvrtý koncert letošního cyklu Stylových večerů s komorním orchestrem Harmonia Praga, tentokrát pod názvem Návštěvy hudebních hvězd. Orchestr povede dirigent Štefan Britvík. Mozarta bude reprezentovat Divertimento B dur Malá noční hudba. Čajkovského pak Serenáda C dur. Večer zazní i 1. věta z Paganiniho Houslového koncertu D dur (Paganinim byl označen jako Es dur, byl totiž hrán se sólovými houslemi přeladěnými o půltón výše) s upraveným doprovodem pro smyčcový soubor. Sólistou večera bude dlouholetý koncertní mistr České filharmonie a umělecký vedoucí Harmonie Praga, houslista Miroslav Vilímec. Příjemným zpestřením Stylového večera má podle pořadatelů být koláž Mozartových slavných melodií Mozartovská křížovka od Jiřího Temla.

Miroslav Vilímec (foto Pavel Horník)

Po loňské premiéře empírového Beethovenova baletu Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance se Hartig Ensemble – Tance a balety tří století a orchestr Musica Florea obrací k taneční hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Projekt nese souhrnný název Mozartiana a ukrývá se pod ním například Harlekynáda Wolfganga Amadea Mozarta – nazývaná též Maškaráda či Hudba k pantomimě nebo Pantalon a Kolombína, nebo balet Les petits riens z roku 1778. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 29. června, kdy opět ve dvoraně Lichtenštejnského paláce v Praze vyroste Florea Theatrum: unikátní mobilní divadlo využívající principů barokní divadelní architektury.

 

Regiony
V posledním červnovém týdnu nabídne Smetanova Litomyšl pokračování každodenního festivalového maratonu. V pondělí 26. června na Zámeckém nádvoří vystoupí Budapešťský cikánský symfonický orchestr v parafrázích děl klasických autorů (kromě jiných Johannes Brahms, Béla Bartók, Zoltán Kodály) i v provedení maďarských lidových písní, balad a čardášů. Z koncertu přineseme recenzi.

V úterý 27. června přednese v Litomyšli houslový virtuóz Shlomo Mintz Paganiniho 1. houslový koncert a poté zazní monumentální 1. symfonie Gustava Mahlera zvaná Titan v provedení Filharmonie Brno vedené Tomášem Netopilem. Z koncertu chystáme recenzi.

Ve středu 28. července je ve festivalovém programu v rámci koncertu Hommage à Bach ohlášena chrámová kantáta pro svátek Očišťování Panny Marie Ich habe genug, Orchestrální suita č. 2 h moll a kantáta Non Sa Che Sia Dolore v podání souboru Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou (varhany, cembalo) a se sólistkami Gabrielou Eibenovou (soprán) a Martinou Bernáškovou (flétna).

Ve čtvrtek 29. července v Litomyšli u příležitosti čtyřstého padesátého výročí narození Claudia Monteverdiho zazní v premiéře pořadu Claudio Monteverdi: Madrigaly válečné a milostné výběr z jeho šesté a osmé knihy madrigalů a instrumentální skladby Tarquinia Meruly, Bernarda Storace, Giovanniho Girolama Kapsbergera a dalších v podání souboru Cappella Mariana vedeného Vojtěchem Semerádem. Sólových partů se zhostí Hana Blažíková a Barbora Kabátková (soprán), Daniela Čermáková (alt), Vojtěch Semerád a Tomáš Lajtkep (tenor) a Jaromír Nosek (bas).

V pátek 30. června od 14 a 18 hodin se ve Smetanově domě uskuteční premiéra operního představení Jiřiny Markové Krystlíkové Rusalenka, které vzniklo na motivy opery Antonína Dvořáka Rusalka na objednávku festivalu. Pod taktovkou Jana Chalupeckého se představí Šárka Stejskalová (Rusalka), Martin Vydra (Princ), Michael Kubička (Vodník), Tereza Papoušková (Ježibaba), soubor a orchestr Dětské opery Praha.

V pátek 30. června večer vystoupí na Zámeckém nádvoří soubor Baletu Národního divadla Praha s inscenací Libora Vaculíka Valmont, která vznikla na motivy románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti a která je komorním projektem o cynických milovnících bez lásky a jejich obětech, oscilující na pomezí tanečního divadla a činohry. Recenzi z premiéry jsme publikovali zde.

V sobotu 1. července od 15.30 a 21 hodin je taktéž na Zámeckém nádvoří na programu Smetanova Prodaná nevěsta v provedení Opery Národního divadla v Praze,  pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka a v režii Magdaleny Švecové. Spoluúčinkuje Divadlo Continuo pod vedením uměleckého vedoucího Pavla Štourače, tanečníci a členové Kühnova dětského sboru.

V neděli 2. července od 13.30 hodin v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli v rámci tradiční děkovné Mše svaté celebrované Mons. Tomášem Halíkem zazní k třístému výročí narození havlíčkobrodského rodáka Jana Václava Stamice jeho Missa Solemnis v podání Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice se sbormistrem Tomášem Židkem, Smíšeného sboru Continuo Pardubice se sbormistryní Lucií Gregorovič Fárovou a Českých komorních sólistů Brno s uměleckým vedoucím Ivanem Matyášem.

Dalším nedělním festivalovým koncertem bude od půl šesté na Zámeckém nádvoří Hommage à Jazz – Arturo Sandoval, na kterém vystoupí Arturo Sandoval (trubka) a Michaela Šrůmová (soprán) za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery, a dále pak Kühnův smíšený sbor vedený sbormistrem Markem Vorlíčkem, Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl se sbormistrem Milanem Motlem a Komorní sólisté Karla Růžičky. Program tvoří Ragtime Scotta Joplina, Le Jazz – věta pro orchestr a zpěv Bohuslava Martinů, Tea for Two Dmitrije Šostakoviče, I Got Rhythm George Gershwina, Sandovalův Koncert pro trubku a orchestr č. 2 a Celebration Jazz Mass, verze se symfonickým orchestrem Karla Růžičky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat