Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Pardubické divadlo uvedlo v pátek 1. prosince na Malé scéně hru Paula Barze Mohla to být hvězdná chvíle. Zabývá se pomyslným setkáním dvou velikánů barokní vážné hudby, Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Ač současníci, ve skutečnosti se pravděpodobně oba skladatelé nikdy nesešli. Vtipná hra německého dramatika a muzikologa navozuje představu, jak by jejich možné setkání mohlo vypadat. Postavu Johanna Sebastiana Bacha divadlo svěřilo Jiřímu Kalužnému, Georga Friedricha Händela představuje Tomáš Lněnička. Kostýmy vytvořila Ivana Follová, scénu navrhl režisér Michael Tarant, hru světel a obrazů Petr Našic, na hudbě spolupracoval dramaturg Komorní filharmonie Pardubice Bohuslav Vítek. Více se dočtete v naší rubrice Z kuloárů, premiéře se věnuje i pravidelný nedělní sloupek Hudba Plus Petra Vebera (zde).

Reklama

Jihočeské divadlo by mělo vytvářet zisky, které zajistí až čtyřicet procent jeho ročního rozpočtu. Počítá s tím strategický plán na dalších deset let, který minulý týden schválila českobudějovická městská rada. Magistrát je zřizovatelem divadla. V současnosti výnosy divadla činí přibližně třicet procent z nákladů rozpočtu. Město letos dotuje provoz čtyřsouborového tělesa částkou sto deset milionů korun. V současnosti největší část příjmů představují zisky z českokrumlovského otáčivého hlediště. Letos tržby ze scény umístěné v zámecké zahradě dosáhly téměř třiceti tří milionů korun. Budoucnost českokrumlovské točny je však nejistá. Památkářům vadí, že unikátní hlediště postavené v éře socialistického Československa hyzdí charakter zámecké zahrady. Více jsme informovali zde.

Divadelní točna v Českém Krumlově (zdroj stavbaweb.dumabyt.cz)

Akustiku nového koncertního sálu v Brně pravděpodobně navrhne společnost Nagata. Tým, který dále tvoří polské Konior Studio a brněnští Architekti Hrůša & spol., v pátek 1. prosince doporučila odborná komise. Vítěz soutěže má dodat projektovou dokumentaci pro nadzemní část takzvaného Janáčkova kulturního centra. Společnost Nagata Acoustic je známá mimo jiné díky budově Labské filharmonie v Hamburku. Nový koncertní sál se má otevřít v sezoně 2020/2021. Nabídne kapacitu přes 1.200 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Více se na našich stránkách dočtete zde.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentujte

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na