Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 29. ledna do 4. února 2018 248

Zahraničí
Závěr abonentního cyklu Gesamtkunstwerk bude ve středu 31. ledna v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě patřit souboru Cappella Andrea Barca a jeho zakladateli – klavíristovi Siru Andrási Schiffovi. Ti společně provedou díla Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta, včetně koncertů pro dva klavíry, v nichž se k Andrásovi Schiffovi jako sólista připojí pianistka Schaghajegh Nosrati. Z koncertu přineseme recenzi.

Italský soubor vystřídá na stejném pódiu po dva následující večery (ve čtvrtek 1. a v pátek 2. února) domácí Slovenská filharmonie. I v její dramaturgii nechybí Mozartův klavírní koncert, Louis Schwizgebel bude sólistou jeho takzvaného Korunovačního koncertu. Druhá polovina koncertu bude patřit Sedmé symfonii Antona Brucknera. Po oba večery povede slovenské filharmoniky George Pehlivanian.

George Pehlivanian (zdroj georgepehlivanian.com)

 

Praha
Bennewitzovo kvarteto, rezidenční soubor sezony Českého spolku pro komorní hudbu, nastudovalo pro své vystoupení ve Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 29. ledna smyčcové kvartety Roberta Schumanna, Bohuslava Martinů a Franze Schuberta. Jejich provedení zhodnotíme na našich stránkách.

PKF – Prague Philharmonia má tento týden kromě komorního koncertu Hudba francouzského dvora 18. století (v pondělí 29. ledna v Českém muzeu hudby) a dvou koncertů pro dětské publikum na programu již čtvrtý koncert svého Beethovenovského cyklu. Ten v neděli 4. února prolne Beethovenovu tvorbu (konkrétně jeho První symfonii) s impresionismem a hudbou 20. století. Petite Suite Clauda Debussyho je ve verzi pro čtyřruční klavír nedílnou součástí řady hudbymilovných domácností. Pro orchestr ji v roce 1907 instrumentoval Debussyho kolega Henri Büsser. Interpretace Beriových Folk Songs (Lidové písně), které mistrně pracují s anglickými, arménskými, francouzskými a italskými texty, se ujme rodačka z Arizony, mezzosopranistka Angela Brower. V programu nebude chybět ani hudba soudobá, tu bude reprezentovat skladba Jin – nostalgie a naděje českého autora Ondřeje Štochla, jejíž verze pro vibrafon a orchestr zazní tento večer dokonce ve světové premiéře. Do čela PKF – Prague Philharmonia se tentokrát postaví teprve čtyřiadvacetiletý venezuelský dirigent Ilyich Rivas. Z koncertu chystáme recenzi.

Angela Brower (zdroj pkf.cz)

Ve středu 31. ledna a ve čtvrtek 1. února zazní ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Fantastická symfonie Hectora Berlioze. Ale ještě před ní se mohou posluchači těšit na světovou premiéru Hobojového koncertu českého skladatele Jiřího Gemrota v podání Viléma Veverky. Večer pražských symfoniků pod taktovkou Tomáše Netopila ozdobí choreografická báseň Maurice Ravela s názvem La valse. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Po tři večery tohoto týdne (středa 31. ledna – pátek 2. února) zaplní pódium Dvořákovy síně Česká filharmonie, tentokrát pod vedením Bena Gernona (místo avizovaného Fabia Luisiho), který se s orchestrem v této sezoně úspěšně představil v rámci listopadového odpoledního koncertu. Dochází i ke změně programu, místo Brucknerovy Osmé symfonie zazní Mozartova předehra k opeře Don Giovanni, Brahmsova Druhá symfonie a také Třetí klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, v němž se sólového partu ujme český klavírista Lukáš Vondráček.

Lukáš Vondráček (foto Irene Kim)

Jubilejní dvacáté nastudování Mozartovy Figarovy svatby naší první scénou, které bude mít premiéru ve čtvrtek 1. února, tady poprvé režíruje žena – režisérka Magdalena Švecová. Scénograf Andrej Ďurík vytvořil na scéně Stavovského divadla prostor, který umožňuje velkou a živou proměnlivost. K pohybové spolupráci byl přizván mim a performer Tomsa Legierski. Se svíčkami a jinými světelnými zdroji bude kouzlit světelný designér Přemysl Janda. Pod taktovkou Enrica Dovica tuto brilantní komedii plnou zápletek provede Orchestr a Sbor Národního divadla. Jako Figaro budou alternovat Miloš Horák, Jan Šťáva a František Zahradníček. Z chystané premiéry chystáme videoreportáž a také recenzi.

 

Regiony
From Czechoslovakia je název prvního letošního koncertu Brno Contemporary Orchestra, který se uskuteční ve středu 31. ledna v brněnském Besedním domě. Na programu jsou díla českých skladatelů Petra Bakly a Luboše Mrkvičky a slovenského skladatele a dirigenta Mariana Lejavy.

Po svém pražském vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, o kterém jsme referovali zde, předvede barytonista Adam Plachetka své pěvecké umění také moravskému publiku. Ve středu 31. ledna bude hlavním protagonistou recitálu s titulem Molieri v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově, kde společně se souborem Czech Ensemble Baroque provedou árie Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Se stejným programem se představí o den později (ve čtvrtek 1. února) v Besedním domě v Brně a v pátek 2. února také posluchačům v Domě kultury města Kroměříž. Brněnský koncert pro vás zhodnotíme na našich stránkách.

Czech Ensemble Baroque (zdroj ebcz.eu)

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 22. do 28. ledna 2018

Zahraničí
Koncert k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu se rozhodla uspořádat ve čtvrtek 25. ledna Slovenská filharmonie. Židovské oběti druhé světové války uctila v koncertní síni Slovenské filharmonie patrně nejznámějším dílem Arnolda Schönberga, kantátou Ten, který přežil Varšavu pro recitátora, mužský sbor a orchestr. Skepse a nihilismus ovládají i labutí píseň Petra Iljiče Čajkovského – jeho Šestou symfonii „Patetickou“, která zazněla ve druhé polovině večera. Před Slovenskou filharmonii se postavil Pinchas Steinberg, v Schönbergově kantátě se sborového partu ujala mužská část Slovenského filharmonického sboru, role vypravěče byla svěřena Juraji Kukurovi. Hodnocení koncertu si můžete přečíst zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat