Týden s hudbou
Zahraničí
Česká filharmonie pokračuje ve svém koncertním turné po USA. Ve středu 7. listopadu 2018 vystoupí v Costa Mesa se skladbami P. I. Čajkovského a Dvořákovým violoncellovým koncertem v podání Alisy Weilerstein. Tamtéž o den později provede filharmonie Čajkovského první klavírní koncert s klavíristou Kirillem Gersteinem. V sobotu 10. listopadu zazní týž klavírní koncert s Novosvětskou symfonií v americkém Stanfordu. Den nato letí filharmonie do San Francisca, kde zazní v Davies Symphony Hall opět Dvořákův violoncellový koncert a 7. symfonie, op. 70.
Na cestách je i Český národní symfonický orchestr. Program turné Ennio Morricone – 60 Years of Music zahrnuje nejslavnější Morriconeho filmové skladby od hudby k Pro pár dolarů navíc přes Mission až po Osm hrozných, filmu režiséra Quentina Tarantina. Právě tento soundtrack natočený orchestrem v hostivařských studiích ČNSO získal v roce 2016 Zlatý glóbus a ve stejném roce i Oscara za nejlepší původní filmovou hudbu.
Praha
V pondělí 5. listopadu se Dvořákově síni Rudolfina odehraje první koncert Alexandra Liebreicha v pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Večer otevře předehra k poslední opeře Carla Marii von Webera Oberon. Dále vyslechneme Koncert pro hoboj a malý orchestr Richarda Strausse v podání Viléma Veverky. Půvabné a lyrické dílo s tragickými podtóny napsal německý skladatel na sklonku svého života v Garmisch-Partenkirchenu bezprostředně po skončení druhé světové války. Čeká nás dramatická a efektní Musorgského Noc na Lysé hoře a Janáčkova rapsodie Taras Bulba, inspirovaná novelou N. V. Gogola o životě kozáckého atamana a jeho dvou synů.
V pátek 9. listopadu 2018 se taktéž v Rudolfinu představí českému publiku gruzínský soubor Suliko, o kterém najdete více informací ZDE.
Sobotní dopoledne 10. listopadu bude patřit klavíristovi Matyášovi Novákovi, výherci letošní Griegovy soutěže. V Lichtenštejnském paláci v 10.30 hodin budou na programu Novákova recitálu Joseph Haydn, Bedřich Smetana, Béla Bartók a Franz Liszt.
Nedělní dopolední koncert 11. listopadu v 11:00 hodin v Obecním domě nechá zaznít varhanám z roku 1912. Na svatého Martina tak zasednou ke svému mimořádnému recitálu hned dva umělci najednou, varhaník Jaroslav Tůma a Daniela Valtová Kosinová. Skrze české skladatele vzdají hold nejen tomuto ušlechtilému nástroji, ale také 100. výročí Republiky.
Brno
Filharmonie Brno pořádá program, ve které mají hlavní slovo „přírodní zvukomalby“: Beethovenova Symfonie č. 6 a symfonická báseň zakladatele litevské národní hudby a světoznámého symbolistního malíře M. K. Čiurlionise pod taktovkou mladé, avšak již mezinárodně respektované litevské dirigentky Giedrė Šlekytė. Ukrajinsko-britský violista Maxim Rysanov koncertoval v Brně již před třemi lety, tentokrát vystoupí s neoromanticky laděnou „fantazií“ pro violu a orchestr Bohuslava Martinů, složenou v roce 1952 pro ukrajinsko-amerického violistu Jaschu Veissiho. Česká a litevská hudba jako symbolická připomínka 100. výročí vzniku Československa resp. nabytí nezávislosti Litvy v roce 1918. Program máme možnost uslyšet 7., 8. a 9. listopadu v brněnském Besedním domě, vždy od 19.30 hodin.
Ostrava
Janáčkova filharmonie Ostrava v cyklu Gong účinkuje 6. listopadu s rock-popovým zpěvákem Michalem Hrůzou, Kapelou Hrůzy, vše pod taktovkou Martina Hyblera. Již loňský ročník festivalu Colours of Ostrava 2017 nabídl několik unikátních jednorázových projektů, ke kterým měl patřit i společný koncert zpěváka Michala Hrůzy s kapelou a JFO. „Repete“ v Gongu čítá Hrůzovu tvorbu, ale i písně z alba, které vydal v květnu 2017.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]