Týden s hudbou

Co přinese nový hudební týden od 19. do 25. listopadu 2018?
Piotr Anderszewski (foto © Simon Fowler / zdroj Pražské jaro)

Zahraničí
Koncem tohoto týdne odjíždí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem do Vídně, kde bude účinkovat v neděli 25. listopadu 2018 ve Velkém sále vídeňského Musikvereinu. Provede Double pro orchestr Luboše Fišera, předehru a tance z opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Dvořákovu „Novosvětskou“ a Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll, op. 33 Camilla Saint-Saënse, jehož sólového partu se ujme violoncellista Gautier Capuçon.

Ve švýcarském Léman, Maison des arts, vystoupí 24. listopadu 2018 PKF – Prague Philharmonia a pod taktovkou Leoše Svárovského provede díla Josefa Suka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Houslista Jan Fišer přednese Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 B 108 Antonína Dvořáka.

Dne 23. listopadu 2018 pokračují Český národní symfonický orchestr a Ennio Morricone na svém evropském turné koncerty v Paříži a o den později v Bruselu.

Praha
V pondělí 19. listopadu 2018 se v refektáři Profesního domu na Malostranském náměstí budeme moci od 19.30 hodin zaposlouchat do hudby skladatelů: Astor Piazzolla, Lalo Schifrin, Robert Firpo, Jan Meisl, Cacho Castaña či Osvaldo Pedro Pugliese. Vystoupí Escualo Quintet v obsazení Jakub Jedlinský, Vít Chudý, Petr Beneš, Ivan Vokáč a Jan Prokop.

Čtvrtek 22. listopadu bude patřit svátku svaté Cecilie, který v Rudolfinu od 19.30 hodin poctí Jiří Stivín a Collegium Quodlibet. I tentokrát se sejde proměnlivé muzikantské sdružení Collegium Quodlibet a zazní v první části díla trojhvězdí Vivaldi-Bach-Telemann. Druhou část budou tvořit Stivínovy typické “alchymistické” výlety a hudební “komentáře”  k fragmentům skladeb autorů od renesance až po hudbu 20. století, včetně improvizací a jazzu. V neposlední řadě se může zapojit i publikum, které se také podílí na specifické atmosféře těchto hudebních slavností.

Ivan Klánský oslaví na koncertě 23. listopadu v Rudolfinu své sedmdesáté narozeniny. Vystoupí za doprovodu svých čtyř synů – Adama, Daniela, Lukáše a Vladimíra. Na programu budou díla Antonína Dvořáka.

Šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného přinese mezi 22. listopadem a 2. prosincem 2018 šestici dramaturgicky výrazně profilovaných koncertů. Hned úvodní koncert 22. listopadu v Mercedes Foru Praha (19.30 hodin) rozšiřuje záběr festivalu: vystoupí legenda jazzového klavíru Monty Alexander, který si tentokrát připravil pro pražskou premiéru sólový recitál.
V sobotu 24. listopadu se v Rudolfinu představí klavírista Piotr Anderszewski, který v rozhovoru řekl: „Umění je komunikace a veřejný koncert je zázrak. Samotné noty však nejsou důležité. Podstatnější pro mě je, co se skrývá mezi notami a rovněž za nimi,“ vysvětluje. „Moje práce pianisty je interpretovat – vykládat. Proč skladatel napsal právě tento tón? Potřebuji rozumět momentu, který předcházel napsání noty.“ Pro pražský koncert vybral kontrast Bachovy hudby a Variací na Diabelliho valčík z pera Ludwiga van Beethovena.
Neděle 25. listopadu (též v Rudolfinu od 19.30 hodin) bude patřit interpretům z Koreje. V loňském roce se osmadvacetiletý Yekwon Sunwoo stal jednoznačným favoritem americké klavírní soutěže Van Cliburna a zároveň prvním Korejcem, který si odsud vezl první cenu. Jeho Rachmaninov byl prý naprostou senzací. Za doprovodu KBS Symphony Orchestra, který je řazen k nejlepším asijským orchestrům, zahraje Rachmaninovův třetí klavírní koncert.

Brno

Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem pokračují 7. koncertní sezonu cyklu barokní a klasicistní hudby ve stylové interpretaci na dobové nástroje, „Bacha na Mozarta!“ V brněnském konventu Milosrdných bratří zazní slavná díla Antonia Vivaldiho, jako na příklad Flétnový koncert F dur RV 433 „La Tempesta di Mare“ či Flétnový koncert C dur RV 444 a další skladby. Na zobcové flétny účinkuje sólistka Michaela Koudelková a na barokní housle Elen Machová.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava zahajuje 29. listopadu v Domě kultury města Ostravy hudební cestopis repertoáru z Vídně do Říma (19.00 hodin). Průvodkyní nám bude Kateřina Javůrková, vítězka soutěže Pražského jara 2013 v oboru lesní roh. Zazní díla Johannese Brahmse, Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho a Ottorina Respighiho. Diriguje Sergio Alapont.

Zlín

Mimořádný koncert 19. listopadu (19.00 hodin) v režii Steva Josephsona realizuje Filharmonie Bohuslava Martinů společně s předním vokálním kvartetem Bohemia Voice, které se již spolehlivě etablovalo na české populární hudební scéně. Skladby Leonarda Bernsteina, jež získaly na celosvětové oblibě, zaznějí pod dirigentskou taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho. Tento benefiční koncert je pořádán pro Adélku, která trpí velmi vzácným genetickým Phelan McDermid syndromem. Hlavním cílem je finanční podpora Adélčiny rodiny v nelehké životní situaci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]