Jaký byl letošní Salcburk? Festivalové ohlédnutí i nejbližší plány

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Mozartwoche 2018
Již byl také zveřejněn program pravidelně konaného festivalu Mozartův týden, v roce 2018 v termínu od 26. ledna do 4. února. Osou této zimní události bude uvedení Mozartovy opery Únos ze serailu, kterou bude poprvé ve scénické produkci dirigovat slavný René Jacobs (doposud uvedl jen koncertní provedení nebo dílo nahrál ve studiu) se souborem Akademie für Alte Musik Berlin a Salzburger Bachchor. K dispozici bude mít tým pěvců kombinující osvědčené interprety a nastupující generaci velmi nadějných zpěváků: lyricko-koloraturní sopranistku z USA Robin Johannsen (Konstance), známou zatím především z produkcí barokní hudby a vyhledávanou Paminu; zkušenou jihokorejskou sopranistku Sunhae Im (Blonde); tenoristu ze stuttgartského operního souboru Sebastiana Kohlheppa (Belmonte) a známého lyrického tenoristu Juliana Prégardiena jako jeho sluhu Pedrilla. V roli Turka Osmina se objeví jiný sólista stuttgartské opery David Steffens. Německá režisérka Andrea Moses bude s tímto dílem debutovat v Salcburku. Inscenace bude premiérována v Haus für Mozart 26. ledna 2017 a opakuje se 30. ledna a 2. února.

Různými způsoby jsou s touto Mozartovou „tureckou“ operou spojeny i další programy, například úvodní koncert obsahuje árie této opery v aranžmá pro dvoje housle, violu a violoncello, pořízené roku 1799. Stejný opus na originální mozartovské nástroje bude součástí programu v Mozartově rodném domě (27. ledna). Zájem budí i sólistické pěvecké koncerty – Marlis Petersen přednese 3. února program písní a árií Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena, a na závěr festivalu (4. února ve Velkém sále v Stiftung Mozarteum) vystupují velmi nadějná švýcarská sopranistka Regula Mühlemann, která oslnila stylovou mozartovskou deskou, a tenorista Rolando Villazón. Ten bude v ohlášeném programu zpívat nejen árii Dona Ottavia i Mozartovy tenorové koncertní árie, ale také duet Papagena a Papageny. Třetí sólistkou večera bude mladá australská sopranistka Siobhan Stagg. Dále festivalový program obsahuje řadu slavných jmen dirigentů a sólistů, účinkujících na orchestrálních a komorních koncertech.

Maren Hofmeister (umělecká ředitelka Stiftung Mozarteum Salzburg) a Rolando Villazón (zdroj mozarteum.at / foto © Wolfgang Lienbacher)


Salzburger Festspiele Pfingsten 2018
Zveřejněný program „letnicového“ salcburského festivalu stanovuje téma festivalu jako 1868 – Zeitenbrüche (1868 – doba zlomů) a hudebně se soustřeďuje na dvě historické osobnosti hudby devatenáctého století – na Gioachina Rossiniho a Richarda Wagnera. Ve dvou představeních (18. a 20. května 2018) Italky v Alžíru v hlavní roli Isabelly vystoupí Cecilia Bartoli, která je také uměleckou ředitelkou tohoto festivalu. Soubor Ensemble Matheus bude řídit Jean-Christophe Spinosi a režii povede oblíbený tým Cecilie Bartoli Moshe Leiser a Patrice Caurier. Inscenace bude s největší pravděpodobností přenesena do programu letního festivalu.

Marc Minkowski se souborem Les Musiciens du Louvre – Grenoble bude řídit jediné koncertní provedení opéry bouffe La Péricole Jacquese Offenbacha. Titulní roli temperamentní pouliční zpěvačky z Limy ztvární francouzská mezzosopranistka Aude Extremo. Vedle několika orchestrálních koncertů provede mexický tenorista Javier Camarena recitál s áriemi Rossiniho a Manuela Garcíi.

Poslední koncert festivalu v prvé části uvede scény z Rossiniho belcantové opery Otello v podání Cecilie Bartoli a Rolanda Villazóna, ve druhé pak předehru, Tanz der Lehrbuben a sólová čísla Stolzinga v podání Jonase Kaufmanna z Wagnerova díla Mistři pěvci norimberští. Tento koncert v Grosses Festspielhaus by měl řídit Daniel Barenboim u pultu Staatskapelle Berlin. Program doplní předehra a Liebestod v orchestrální verzi z Wagnerova Tristana a Isoldy.

Salzburger Festspiele Pfingsten 2018 – Helga Rabl-Stadler, Markus Hinterhäuser (zdroj salzburgerfestspiele.at / foto © Salzburger Festspiele/Marco Borrelli)


Opera na ČT art
Již je to deset let (6. září 2007), co zemřel v Modeně přední světový tenorista Luciano Pavarotti. Jako vzpomínku na tuto jedinečnou osobnost operních scén zařazuje umělecký program ČT art filmový dokument Pavarotti – hlas pro věčnost (Pavarotti – A Voice for the Ages) z roku 2013 režiséra Johna Walkera. V hodinovém snímku je mapováno více než pět dekád Pavarottiho kariéry.

Na uvedení snímku (středa 6. září 2017, 20.20) navazuje záznam provedení Verdiho Requiem. Jedná se o ukázku Pavarottiho vokálního mistrovství v raném období. V unikátním záznamu z nastudování Teatro alla Scala z roku 1967 společně se slavným tenoristou vystupují i další legendy opery – Leontyne Price, Fiorenza Cossotto a Nikolaj Gjaurov pod taktovkou Herberta von Karajana. Záznam o délce 85 minut režíroval Henri-Georges Clouzot a můžete ho vidět na ČT art téhož dne ve 21.20.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na