Týden s hudbou
Co přinese tento týden
Zahraničí
Ve středu 6. a ve čtvrtek 7. září vystoupí Česká filharmonie na Festivalu George Enesca v Bukurešti. Orchestr bude řídit mladý rumunský dirigent Cristian Macelaru, se kterým se pražské publikum mohlo seznámit v červnu 2016 v rámci filharmonického cyklu Objevy. Sólistou prvního koncertu bude Valentin Radutiu v Šostakovičově Violoncellovém koncertu č. 1 Es dur, po němž zazní Dvořákova Osmá symfonie. Na druhém koncertu Česká filharmonie uvede Čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů a Brahmsův Houslový koncert D dur s Nikolajem Znaiderem, který s Českou filharmonií vystoupil začátkem května na posledním abonentním koncertu Jiřího Bělohlávka.

Praha
Na prvním koncertě po letní přestávce, v pondělí 4. září, se Orchestr Berg bude věnovat východním filozofiím a józe. Název koncertu – Súrja namaskár – znamená Pozdrav slunci a odkazuje k jednomu z nejznámějších jógových cvičení. Ve velkém sále Domoviny v pražských Holešovicích budou vedle publika také desítky jogínů, v hlavní roli vystoupí Soňa Červená. Pomyslným vrcholem koncertu bude světová premiéra scénického melodramu Joga pro guru, orchestr a jogíny Tomáše Reindla. V hlavní roli Guru a hlavní hybatelky celého díla vystoupí Soňa Červená. Dánský skladatel Per Nørgård oslavil letos v červenci 85. narozeniny, které Orchestr Berg připomene českou premiérou jeho Voyage into the Golden Screen. Ještě dál na východ celý večer posune skladba Sinuous Voices Ondřeje Adámka. Z koncertu připravujeme recenzi.
Jubilejní desátý ročník festivalu Dvořákova Praha zahájí ve čtvrtek 7. září ve Dvořákově síni Rudolfina oratorium Stabat Mater Antonína Dvořáka, v němž své síly spojí mezinárodní kvartet sólistů, který tvoří lotyšská sopranistka Kristīne Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczała a německý basista René Pape. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma a Český filharmonický sbor Brno. Slavnostní koncert bude přenášet živě ČT art a pořadatelé připravili také jeho promítání na velkoplošnou obrazovku v dolní části Václavského náměstí. Tam se mohou hudbymilovní příznivci na venkovní scéně setkat již od 17.30 hodin s některými festivalovými umělci, například s Ivanem Klánským, Pavlem Steidlem, Petrem Nekorancem, Pavlem Svobodou, Martinou Bačovou či Hanou Baborákovou.

O den později, v pátek 8. září, vystřídá PKF – Prague Philharmonia na pódiu Dvořákovy síně Londýnský filharmonický orchestr, který se na Dvořákově Praze představí pod vedením šéfdirigenta a uměleckého šéfa George Enescu International Festivalu Vladimira Jurowského. Koncert nabídne kromě Dvořákovy symfonické básně Polednice a Šostakovičovy 11. symfonie „Rok 1905“ také Prokofjevův Houslový koncert č. 1 D dur, o jehož provedení se postará původem ruská houslistka Alina Ibragimova. Na obou festivalových koncertech budou přítomni naši recenzenti, na jejich hodnocení se tedy můžete těšit na našich stránkách.
V neděli 10. září se na prkna Dvořákovy síně vrátí opět PKF – Prague Philharmonia, aby zde znovu pod taktovkou svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma zahájila svou 24. koncertní sezonu. Beethovenovou 6. symfonií F dur „Pastorální“ otevře PKF svůj „beethovenovský cyklus“, který tvoří jeden ze dvou hlavních pilířů její letošní sezony. V Písních potulného tovaryše Gustava Mahlera se představí ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko, držitel BBC Cardiff Singer of the World Song Prize 2011. Teprve třicetiletý pěvec má za sebou mimo jiné debut na festivalu v Salcburku nebo v newyorské Carnegie Hall a příští rok ho čeká premiéra v Královské opeře Covent Garden v Londýně. Program koncertu doplní symfonická báseň Im Sommerwind Antona Weberna z roku 1904.

Regiony
Ministr kultury Daniel Herman by chtěl prosadit, aby stát ještě letos dal více peněz profesionálním divadlům, orchestrům a pěveckým sborům z regionů. V příslušném ministerském programu, přes nějž dostává dotace od státu asi třicítka divadel, orchestrů a sborů, bylo letos rozděleno 160 milionů korun a vláda se bude toto pondělí zabývat požadavkem na jeho navýšení o 140 milionů korun. Oproti původnímu rozpočtu by se suma téměř zdvojnásobila, proti loňsku by vzrostla třikrát. Regionální divadla jsou z velké části financována městy. Navýšení státního příspěvku do jejich rozpočtů by mělo částečně kompenzovat nárůst nákladů na mzdy zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Ministerstvo kultury se obává toho, že pokud se rozpočet programu nezvýší, budou se peníze potřebné na zvýšení platů v divadlech brát z peněz určených na uměleckou tvorbu.
“Koncert v kostele je zážitek”, tak zní motto letošního ročníku Svatováclavského hudebního festivalu, který odstartuje v pondělí 4. září v Ostravě. Posluchačům v kostelích Moravskoslezského kraje nabídne do 28. září rekordních 35 koncertů, 11 z nich hned během prvního zářijového týdne. Na úvod festivalu zvolili pořadatelé již tradičně jedno z monumentálních duchovních děl klasického repertoáru. Katedrálu Božského Spasitele v Ostravě tak rozezní Německé rekviem Johannese Brahmse, kterým chce festival oslavit skladatelovo jubileum společně s 500. výročím reformace. Filharmonii Brno bude řídit Ondřej Vrabec, interpretace rozsáhlých sborových pasáží se zhostí Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy. Sólistické party jsou obsazeny českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a švýcarským barytonistou Rudolfem Rosenem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]