Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 11. do 17. září 2017 - vydání číslo 228. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Ve čtvrtek 14. září bude v Divadle Archa zahájen 11. ročník festivalu japonské a soudobé hudby International Shakuhachi Festival Prague, který potrvá do 18. září a jehož ozvěny budou moci příští týden zaslechnout i posluchači v Plzni. Festival nazvaný podle flétny šakuhači přinese neobvyklou hudbu v provedení celé plejády osobností japonské hudby. Svou dramaturgií, která spojuje tradiční japonské nástroje s novými hudebními trendy, patří International Shakuhachi Festival Prague mezi jedinečné akce v celé Evropě. 14. září festival zahájí koncert Akihito Obamy a Nobuto Yamanaky (šakuhači a třístrunné banjo šamisen) v Divadle Archa. K hvězdám japonské world music a improvizace se tento večer připojí známé osobnosti české alternativní scény Hearn Gadbois (perkuse) a vedoucí Pražského improvizačního orchestru George Cremaschi (kontrabas). V sobotu 16. září se pak v Sále Martinů Hudební fakulty AMU představí soubor Pro Musica Nipponia, který v České republice naposledy vystoupil na festivalu Pražské jaro v roce 2001. Vedle skladeb mezinárodních skladatelů uvede i premiéru Jiřího Lukeše pro japonské nástroje a moravský cimbál. Nejočekávanější událostí letošního festivalu bude vystoupení Nomury Hózana, mistra hráče na šakuhači, který v Sále Martinů Hudební fakulty AMU zahraje skladby dvacátého století a také další světovou premiéru, skladbu Jana Rösnera pro koto a šakuhači. Součástí programu International Shakuhachi Festival Prague jsou také intenzivní mistrovské kurzy a workshopy vedené profesionálními hráči na šakuhači, šamisen a japonskou třináctistrunnou citeru koto.

Akihito Obama (foto © Oscar Chambi)

 

Regiony
Pod názvem Jemně temně je na středu 13. září ohlášen v Brně do Robotárny v Káznici na Cejlu recitál basisty Jana Šťávy za doprovodu Ondreje Olose, v němž bude mapovat záporné charaktery operního světa. Na programu je mimo jiné Mozart, Rossini, Smetana, Thomas či Offenbach.

Druhým týdnem pokračuje v Ostravě a na dalších místech Moravskoslezského kraje Svatováclavský hudební festival. Reflexe prvních koncertů jste si mohli přečíst na našich stránkách. Také na koncerty tohoto týdne se chystají naši recenzenti. Dva festivalové večery v tomto týdnu (15. září v kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a 16. září v kostele Panny Marie Královny v Ostravě) budou patřit provedení oratoria Stabat Mater Jakuba Jana Ryby. Jeho interpretace se zhostí Komorní orchestr L’armonia Terrena pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, který se zasloužil o objevení tohoto vrcholného Rybova díla v roce 2016 a za jeho nahrávku získal ocenění prestižního francouzského časopisu Diapason d’Or. Sborové pasáže přednese soubor L’armonia Terrena Vocale a sólových partů se ujmou sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista James Kryshak a barytonista Roman Hoza.

Zdeněk Klauda (foto Ilona Sochorová)

Dalším dramaturgickým příspěvkem festivalu k výročí pěti set let luterské reformace bude v neděli 17. září koncert v Evangelickém kostele SCEAV Na Nivách v Českém Těšíně. Slavnostní koncert je sestaven z kompozic, kterými se vlivní skladatelé přihlásili k odkazu německého církevního reformátora Martina Luthera. Novogotickými klenbami chrámu se ponesou Čtyři vážné zpěvy Johannese Brahmse v podání německého barytonisty Henryka Böhma a koncert uzavře protestantský chorál Náš Bůh je pevný hrad, který je součástí finální věty Mendelssohnovy Reformační symfonie.

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí letos řadu čtyřiadvaceti akcí na osmnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí. V pátek 15. září přiveze do Klášterní baziliky Všech svatých v České Lípě původem americký loutnista a pěvec Joel Frederiksen projekt Rekviem za růžový měsíc, který je alžbětinskou poctou Nicku Drakeovi. Melodie písní tohoto britského folkového písničkáře a skladatele opatřil Frederiksen doprovodem renesančních nástrojů, které se rozezní v podání německého souboru Ensemble Phoenix Munich. Nahrávka projektu Rekviem za růžový měsíc přinesla Frederiksenovi několik prestižních cen včetně ECHO Klassik. Niterný večer při svíčkách v kostele sv. Barbory v Zahrádkách slibuje koncert Zuzany Lapčíkové za kytarového doprovodu Vladislava Bláhy v sobotu 16. září. V neděli 17. září naplní poutní Baziliku Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově u Rumburka Andělské hlasy mladých zpěváčků Kühnova dětského sboru, kteří zde pod vedením Jiřího Chvály představí reprezentativní průřez světovou sborovou literaturou s důrazem na hudbu duchovní. Z tohoto koncertu připravujeme recenzi.

Joel Frederiksen (foto © Thomas Zwillinger)

Z důvodu rekonstrukce budovy Janáčkova divadla (podrobně jsme informovali zde) se rozhodlo vedení Národního divadla Brno umístit první operní premiéru sezony 2017/2018 do brněnské Reduty. V pátek 15. září se zde odehraje dokonce světová premiéra opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která vznikla přímo na objednávku Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Východiskem pro novou operu skladatele Michala Nejtka a režiséra Jiřího Adámka se stala stejnojmenná hra Jeana‑Luca Lagarce. Na absurdní slavnostní hostině chór čtyř pěvců – odvěkých strážců tradic a noblesy – provede diváky životem od narození až po smrt skrze pravidla společenského chování. Fotogalerii, pořízenou během závěrečných zkoušek, jsme publikovali zde, recenzi nové inscenace si budete moci přečíst na našich stránkách.

Třetím z řady deseti koncertů bude v neděli 17. září pokračovat Mezinárodní hudební festival F. L. Věka 2017. Vůbec poprvé bude jeden z festivalových koncertů hostit zámek v Kvasinách, kde cembalistka Barbara Maria Willi provede kompletní cyklus Johanna Sebastiana Bacha Goldbergovy variace.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
V pondělí 4. září mělo hudbymilovné publikum možnost se v Národním divadle naposledy rozloučit s významným českým operním pěvcem a pedagogem René Tučkem, který zemřel v sobotu 26. srpna ve věku jedenaosmdesáti let. V souvislosti se zprávou o úmrtí tohoto předního českého barytonisty přinesla Opera Plus jeho zevrubný portrét, který najdete zde.

V pražském kině Lucerna měl v úterý 5. září světovou premiéru dokumentární film Barenboim: Smetana – Má vlast. Snímek mapuje přípravy Daniela Barenboima na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany. Režisér Martin Suchánek mimo jiné zachycuje dirigentovu práci s orchestrem před uvedením vlasti letos 12. května na zahájení festivalu Pražské jaro. Kromě premiéry filmu za účasti dirigenta v Lucerně snímek tentýž večer uvedla Česká televize. Šestačtyřicetiminutový dokument bude příští rok představen také v rámci festivalu Zlatá Praha. Více o snímku a jeho filmové premiéře se na našich stránkách dočtete zde.

Barenboim: Smetana – Má vlast – světová premiéra dokumentu – kino Lucerna Praha 5. 9. 2017 (zdroj Pražské jaro / foto © Pražské jaro – Petra Hajská)

O dva dny později, ve čtvrtek 7. září, vstoupil do kin snímek Olgy Sommerové s názvem Červená. Na pozadí dramatických událostí 20. století zpodobňuje neobyčejný život české pěvkyně Soni Červené. Ukazuje silnou a statečnou ženu, která zpěvu a působení na jevišti věnovala celý život. Ženu, jejíž maminka se stala obětí komunismu a která sama v závěru své kariéry ztvárnila na jevišti nejtragičtější oběť tuzemské komunistické moci, Miladu Horákovou.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na