Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietarim Inkinenem uvedl ve středu 18. a ve čtvrtek 19. října chorální symfonii Kullervo Jeana Sibelia. Pro českou premiéru příběhu mladého chlapce Kullerva z eposu Kalevala si Inkinen přizval finské sólisty: Jormu Kalervu Hynninena (tenor) a Johanny Rusanen (soprán) a finský sbor (recenzi jsme zveřejnili zde).

V rámci cyklu Nové horizonty Symfonického orchestru českého rozhlasu měl ve středu 18. října ve Foru Karlín premiéru společný muzikálový projekt basbarytonisty Adama Plachetky a dirigenta Tomáše Netopila. Skladby muzikálových velikánů George Gershwina, Richarda Rodgerse, Leonarda Bernsteina, Andrewa Lloyda Webbera a dalších získaly ve většině případů novou instrumentaci, která dá patřičný prostor hudebnímu vyznění symfonického orchestru. Z koncertu jsme přinesli recenzi zde.

Na Broadway s Adamem Plachetkou – Adam Plachetka, Tomáš Netopil, SOČR – Praha 18. 10. 2017 (zdroj SOČR)

Pražské Národní divadlo ve středu 18. října oznámilo, že před týdnem, ve středu 11. října 2017, zemřel emeritní sólista Opery první české scény, tenorista Jiří Ceé. Bylo mu pětasedmdesát let. Sólistou Opery Národního divadla byl v letech 1985–2004. Více se dočtete zde.

Pro zahájení sezony ve čtvrtek 19. a v pátek 20. října ve Dvořákově síni si Česká filharmonie přizvala ke spolupráci světovou houslovou hvězdu Leonidase Kavakose, jenž předvedl své umění v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Dmitrije Šostakoviče. Dramaturgii koncertu doplnila Mahlerova Čtvrtá symfonie, v níž se sopránového partu ujala Marta Reichelová. Českou filharmonii řídil po oba večery Jakub Hrůša. Koncert jsme zhodnotili zde.

Zahajovací koncert 122. sezony ČF – Leonidas Kavakos, Jakub Hrůša, Česká filharmonie – Rudolfinum Praha 19. 10. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Na pátek 20. října naplánovalo Národní divadlo premiéru baletního představení s názvem Timeless. První část baletu, pojmenovaná podle díla Petra Iljiče Čajkovského Serenáda, je příkladem jedinečné výrazové techniky slavného rusko-amerického choreografa George Balanchina. Autorem choreografie druhé části večera na hudbu Fryderyka Chopina Separate Knots je izraelský choreograf Emanuel Gat. Trojdílný balet uzavírá choreografie Svěcení jara na hudbu Igora Stravinského, kterou vytvořil pro Bavorský státní balet v roce 1974 choreograf Glen Tetley. Recenzi páteční první i sobotní druhé premiéry přineseme během pondělí.

Po roční odmlce hostí Praha od 20. října do 9. listopadu Festival Struny podzimu. Program dvacátého prvního ročníku otevřel v pátek 20. října ve Foru Karlín pětičlenný irsko-americký ansámbl The Gloaming, v jejichž repertoáru se nápěvy či texty z prastarých irských tradic potkávají se soudobou hudbou, tradiční přístup s experimentem, s vlivy jazzu a alternativní folkové scény.

The Gloaming – Struny podzimu 20. 10. 2017 (zdroj SP / foto Petra Hajská)

Rekviem za nekonečno – taneční příběh o dotýkání se otázek, které leží mezi koncem a začátkem života, a možná i dál – měl premiéru v neděli 22. října v Divadle na Vinohradech. Osm sólistů Pražského komorního baletu ztvárnilo na části Dvořákova Rekviem choreografii Tomáše Rychetského. Večer doplňují dvě kratší choreografie Pražského komorního baletu: černá taneční groteska na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran nesoucí název Chvilka POEzie v choreografii Marka Svobodníka na hudbu Jaroslava Ježka a Bedřicha Nikodéma a intimní niterná miniatura pro jednoho muže a tři ženy s názvem Nevyřčené ticho, k jejímuž vytvoření inspirovala choreografa Tomáše Rychetského klavírní sonáta Leoše Janáčka Z ulice. Z představení chystáme recenzi.

Kwangdžský symfonický orchestr spolu s rakouským klavíristou Gottliebem Wallischem provedli v neděli 22. října ve Smetanově síni Obecního domu Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert a v druhé části večera Čajkovského Čtvrtou symfonii. Program otevřela Fantazie na Arirang, krátká skladba, jejíž melodie platí za neoficiální korejskou hymnu a pod jejíž orchestrací je podepsán severokorejský skladatel Čoj Sung-hwan.

V neděli 22. října vyhlásil v Národním divadle portál Opera Plus vítěze letošního čtenářského hlasování o nejúspěšnější zpěváky uplynulé sezony a předal jim svoje Výroční ceny. Nominovány byly za svoje pěvecké a herecké výkony na českých a moravských scénách tři desítky pěvců z Česka i ze zahraničí (kompletní seznam najdete zde), čtenáři Opery Plus o nich hlasovali od začátku září. Ocenění převzali mezzosopranistka Eliška Weissová za roli Ortrudy v pražském nastudování Wagnerova Lohengrina a barytonista Svatopluk Sem za Figara v Lazebníkovi sevillském!!! a Kalinu ve Smetanově Tajemství v inscenacích Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Mimořádnou Výroční cenu Opery Plus převzala z rukou ředitelky Opery Národního divadla Silvie Hroncové a šéfredaktora portálu Víta Dvořáka za dosavadní činnost Dětské opery Praha její zakladatelka Jiřina Marková-Krystlíková.

Předávání Výročních cen Opery Plus – 22. 10. 2017 Národní divadlo (foto Pavel Horník)

 

Regiony
Předposlední opera Giuseppe Verdiho o benátském mouřenínovi Otello měla svoji premiéru ve čtvrtek 19. října na prknech Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. Soubor Národního divadla moravskoslezského v čele s dirigentem Jakubem Kleckerem ji nastudoval v italském originále, režie se ujal Ivan Krejčí. Hodnocení premiéry si můžete přečíst zde.

Po dvanácti letech se na repertoár Jihočeského divadla vrací jedna z nejslavnějších operních hrdinek všech dob, Violetta Valéry. Premiéra Verdiho opery La traviata se odehrála v pátek 20. října v českobudějovickém Domě kultury Metropol, sbor a orchestr Jihočeského divadla řídil Mario De Rose. Recenzi inscenace připravujeme.

Na pátek 20. října naplánovalo Národní divadlo Brno první operní premiéru této sezony, komickou operu Gaetana Donizettiho Nápoj lásky. Výpravnou kostýmní inscenaci v italském originále, která je uváděna v Mahenově divadle, připravila režisérka Magdalena Švecová. Premiéru jsme zhodnotili zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat