Hudba zaceluje válečné rány rozděleného světa
Za bezesných nocí probíhajícího konfliktu v Gaze myslím na hudebníky improvizující v té hrůze. Asi týden po masakrech Hamásu objížděli členové Izraelské filharmonie v malých sestavách nemocnice…
Za bezesných nocí probíhajícího konfliktu v Gaze myslím na hudebníky improvizující v té hrůze. Asi týden po masakrech Hamásu objížděli členové Izraelské filharmonie v malých sestavách nemocnice…
V této eseji se britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht zamýšlí nad budoucností hudby v Londýně.
Kvůli koronavirové pandemii nás čeká léto víceméně bez hudby. Tento fakt přiměl Normana Lebrechta k zamyšlení nad smyslem letních festivalů. O tom, jak a proč…
Operní kukátko (115). Týden od 16. do 22. října 2017. V dnešním vydání najdete: Podzimní sonáta – nová opera podle filmu Ingmara Bergmanna s Anne…
Sondy do soukromých životů slavných hudebníků a skladatelů (5). Arturo Toscanini (25. března 1867, Parma – 16. ledna 1957, New York)
Operní kukátko (102). Týden od 10. do 16. července 2017. V dnešním vydání najdete: Letní operní festivaly I. – Münchner Opernfestspiele 2017. Schrekerovi Die Gezeichneten…
Po francouzském skladateli Maurici Ravelovi, kterého nám minule ve své knížce přiblížil Václav Holzknecht, se nám v dnešním dílu Zapomenutých knižních pokladů představí zatím druhá…
Ivan Medek hovoří s Karlem Ančerlem Texty Ivana Medka (142) V roce 1967 spolu Karel Ančerl a Ivan Medek několikrát hovořili před mikrofonem Československého rozhlasu. Máme díky…
O koncertech a věcech kolem s Karlem Ančerlem Texty Ivana Medka (137) Před několika dny – 11. dubna 2017 – uplynulo přesně 109 let od narození…
Jak dalece je provázané umění a politika? Mají se umělci vůbec do politiky plést, mohou jí rozumět, mohou ji ovlivnit (ať už pozitivně, nebo negativně)…
Je zvláštním rozmarem dějin, že dva z největších orchestrů na světě, Vídeňská filharmonie a Newyorská filharmonie, budou letos na jaře slavit 175 let od svého…
Před šedesáti lety, 16. ledna 1957, zemřel v devětaosmdesáti letech Ital Arturo Toscanini, jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů. Toscanini proslul absolutním sluchem a fenomenální pamětí.…
O impresionismu s Ivanem Moravcem Texty Ivana Medka (119) V jednom z rozhlasových pořadů cyklu Umění 20. století hovořili Ivan Medek a Ivan Moravec o hudebním impresionismu. Pořad…
Týden od 18. do 24. července 2016. Operní kukátko (51). Mozartovské produkce v Salcburku 2016. Multirasová inscenace Così fan tutte v Aix-en-Provence. Minkowského Don Giovanni…
Koncertní sály světa (1) Příběh Carnegie Hall začíná uprostřed Atlantiku. Na jaře roku 1887, na palubě lodi cestují z New Yorku do Londýna bohatí novomanželé.…
Týden od 28. prosince 2015 do 3. ledna 2016. Trocha bulváru: Anna N. se vdala! Simone Keenlyside se omluvil svým posluchačům. První ohlasy na Lovce…
Jak hrát Vivaldiho. Vztyk s Georgem Friedrichem Händelem. Kalhotková árie Johanna Sebastiana Bacha konečně objevena. P. D. Q. Bach Cimerman. Haydnova netečnost. Sprosťák Mozart. Hrubián…
O hudebním životě za první republiky s Jaromírem Židem (3) Texty Ivana Medka (69) V jednom ze svých pořadů z cyklu Umění dvacátého století z roku 1968 nastavil Ivan…
O hudebním životě za první republiky s Jaromírem Židem (1) Texty Ivana Medka (67) V roce 1968 se mohlo začít – už otevřeně – hovořit o mnoha…
Texty Ivana Medka (17) Medkův text o Arturu Toscaninim vznikl pro Divadlo hudby v Ostravě v lednu 1965, tedy právě před půl stoletím. Nezestárnul ovšem ani trochu.…