Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 25. září do 1. října 2017 - vydání číslo 230. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Koncertem ve městě Ču-chaj bude v pondělí 25. září orchestr PKF – Prague Philharmonia pokračovat ve svém koncertním turné po Číně, kam odletěl minulý týden. Orchestr se vrací do Čínské lidové republiky po pěti letech, poprvé zde koncertoval v lednu 2012. Během deseti dnů absolvuje šest koncertů a téměř 8.000 km přejezdů. PKF – Prague Philharmonia uvede v Číně skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Ludwiga van Beethovena, jehož dílu věnuje v této sezoně mimořádnou pozornost. Za dirigentským pultem se vystřídají Leoš Svárovský a Zbyněk Müller. Zpět do České republiky se orchestr vrátí 4. října.

PKF – Prague Philharmonia (foto © Petr Králík)

Slavnostního zahájení 53. ročníku Bratislavských hudebních slavností se ve čtvrtek 28. září zhostí rezidenční orchestr festivalu – Slovenská filharmonie. V koncertní síni Slovenské filharmonie se během festivalu, který potrvá do 15. října, představí celkem čtyřikrát. Program úvodního koncertu je sestaven z děl Franze Schmidta, Petra Iljiče Čajkovského (Rokokové variace v podání německého violoncellisty Albana Gerhardta) a Roberta Schumanna. Dirigentské taktovky se ujme nový šéfdirigent Slovenské filharmonie, Angličan James Judd. V pátek 29. září vystřídají Slovenskou filharmonii na pódiu Vídenští filharmonikové v čele se Zubinem Mehtou. Ti přijeli bratislavskému publiku prezentovat díla Johannese Brahmse, Josepha Haydna a vrcholem večera bude jejich provedení Koncertu pro orchestr Bély Bartóka. Z koncertu přineseme recenzi. Z komorních koncertů prvních dní Bratislavských hudebních slavností jmenujme alespoň koncert Guarneri Tria Prague v sobotu 30. září v Malém sále Slovenské filharmonie, jehož dramaturgii tvoří klavírní tria Josepha Haydna, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Bedřicha Smetany.

 

Praha
Operní galapředstavení Pocta Jarmile Novotné 2017, které proběhne v pondělí 25. září ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina, připomene stodesáté výročí narození této legendární divy. Výběr árií z oper Don Giovanni, Figarova svatba, La traviata, Prodaná nevěsta či Růžový kavalír, které byly pro kariéru Jarmily Novotné nejvíce určující, přednesou čeští i zahraniční pěvci (sopranistky Kateřina Kněžíková a Adriana Kohútková, mezzosopranistka Nina Tarandek, tenorista Aleš Briscein a basbarytonista Adam Plachetka). Hudební oporou jim bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Večer svým nezaměnitelným průvodním slovem okoření moderátor Marek Eben, režii a organizaci večera zaštítí autorský tým bratrů Cabanových, který pro tuto příležitost připravuje speciální scénografii. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Jarmila Novotná (zdroj archiv ND Praha/archiv Ludmily Matrtajové)

V rámci Festivalu hudebního divadla Opera se tento týden představí pražskému publiku hned tři operní soubory. V pondělí 25. září to bude Slezské divadlo Opava, které uvede na scéně Stavovského divadla operu Macbeth Giuseppe Verdiho. Slovenské národní divadlo bude na festivalu zastoupeno svým provedením Triptychu Giacoma Pucciniho ve čtvrtek 28. září na prknech Národního divadla. Stavovské divadlo bude potom v pátek 29. září hostit soubor Národního divadla Brno, který zde provede méně uváděnou operu Gioachina Rossiniho Hrabě Ory s Petrem Nekorancem v hlavní roli. Festivalové dění pro vás průběžně sledujeme, také z operních představení tohoto týdne chystáme recenze.

Mozartova Korunovační mše C dur otevře v úterý 26. září řadu komorních koncertů, kterou pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v kostele sv. Šimona a Judy v rámci svých abonentních řad. Interpretace Mozartovy slavnostní mše a dalších menších děl z jeho salcburského období se ujmou přímo Pražští symfonikové s dirigentem Markem Štrynclem, sborové party přednese Kühnův smíšený sbor, jako sólisté se představí Michaela Šrůmová, Sylva Čmugrová, Václav Čížek a Jaromír Nosek. U této příležitosti v kostele sv. Šimona a Judy po letech zazvoní zvon sv. Patricius. Je to jediný dochovaný zvon z původních čtyř, které kostel kdysi míval.

V úterý 26. září zahájí Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha svoji 19. sezonu. Na svém úvodním koncertě přivítá dánské umělce, violistku Marii Louisu Jensen a violoncellistu Tobiase Gorvilda Lautrupa, kteří spolu s rezidenčním souborem festivalu, Stamicovým kvartetem, zahrají smyčcové sextety Nielse Gadeho a Johannese Brahmse. Koncert proběhne v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce za přítomnosti dánského velvyslance, který koncertu udělil záštitu.

Stamicovo kvarteto (zdroj EuroArt)

Jeden z nejstarších evropských uměleckých festivalů, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, proběhne od středy 27. do soboty 30. září v prostorách Nové scény Národního divadla. 54. ročník soutěžního festivalu, jehož pořadatelem je Česká televize, nabídne nejnovější světové filmy z oblasti klasiky, současné hudby, jazzu a world music, záznamy a televizní zpracovaní oper, divadelních představení, baletů i představení moderního tance. Mnohé z nich navíc před jejich televizní premiérou. Festival připravuje také bohatý doprovodný program, který zahrnuje workshopy, ukázky tanců i aktivity pro věkem malé návštěvníky. Festivalové dění budeme průběžně sledovat na našich stránkách.

 

Regiony
Hudební těleso Brno Contemporary Orchestra vedené dirigentem Pavlem Šnajdrem v pondělí 25. září představí posluchačům, kteří zavítají do brněnské vily Tugendhat, skladby Ervina Schulhoffa, Jana Rychlíka a Miloslava Ištvana. Koncert se koná v rámci VI. ročníku cyklu Dnů Hudby, který letos nese podtitul „All that Rythm“ a je inspirován rytmem a africkým „folklórem“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat