Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Česká filharmonie, Wayne Marshall a Wynton Marsalis – závěrečný koncert 22. 6. 2017 Hradčanské náměstí Praha (zdroj ČF / foto Petr Kadlec)

V neděli 25. června vystoupil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jana Kučery v Letenských sadech pod kyvadlem s ryze česko-ruským programem. Večerní koncert otevřel Pekelný tanec ze Stravinského baletu Pták Ohnivák, dále zazněla Smetanova symfonická báseň Vltava a také část Šostakovičovy Deváté symfonie, Čajkovského Květinový valčík a Intermezzo z opery Rudá Marie Jana Kučery. Open air koncert uzavřel Čajkovského Slovanský pochod.

Členové tanečního souboru DekkaDancers se stali iniciátory charitativního večera, který proběhl v neděli 25. června v holešovickém prostoru Jatka78. Výtěžek z představení poputuje organizaci Lékaři bez hranic na projekty v Jižním Súdánu. Jiří Lábus četl jednu z povídek Jiřího Kyliána, jejichž celé pásmo uvádí Divadlo Viola, DekkaDancers zatančili své choreografie Ultimo a Kill de Bill a Laterna magika vystoupila s fragmentem choreografie Cube. Podrobněji jsme informovali v našem magazínu Týden s tancem zde.

DekkaDancers Bez hranic (vizuál) (zdroj DekkaDancers)

 

Regiony
Město Pardubice do konce roku ukončí činnost Kulturního centra, které spravuje osm organizací a pořádá různé akce. V posledních letech má organizace problémy s účetnictvím i fluktuací zaměstnanců a opakovaně mění ředitele. Nový koncept organizace kultury město spustí od ledna příštího roku. Bližší informace jsme přinesli zde.

Jubilejní třicátý ročník festivalu Filharmonie Brno Expozice nové hudby byl zahájen 21. června v Evropský den hudby. Tématem letošního ročníku je NOVÁ ®EVOLUCE! a poprvé je rozdělený na tři části. Ta červnová s tématem Zvučící sochy začala rozezněním zvukových instalací v zahradách vil Tugendhat a Löw-Beer. Přes prázdniny festival pokračuje „radioposlechem radioateliéru“, aby se pak na podzim propojil s festivalem Moravský podzim 2017.

Ve čtvrtek ve vile Tugendhat soubor Brno Contemporary Orchestra, vedený dirigentem Pavlem Šnajdrem, oslavil Evropský den hudby. Zazněly skladby Ervina Schulhoffa, Jana Rychlíka a Miloslava Ištvana.

Hudební festival Smetanova Litomyšl představil 23. června na druhém zámeckém nádvoří operní soubor Národního divadla moravskoslezského s jeho zbrusu novou inscenací Rossiniho buffy Lazebník sevillský!!! v novém překladu Jarka Nohavici, v režii Ondřeje Havelky a v hudebním nastudování Marko Ivanoviće. Recenzi z premiéry jsme zveřejnili zde, tu festivalovou zde.

Den poté, v sobotu 24. června, hostoval na festivalu soubor opery Národního divadla moravskoslezského s další novou inscenací, komickou operou Tajemství, která je součástí smetanovského operního cyklu 2024, a to v režii Tomáše Studeného a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Recenzi premiéry jsme publikovali zde, recenzi z festivalu jsme vydali zde.

B. Smetana: Tajemství – Soubor opery NDM Ostrava – Smetanova Litomyšl 2017 (zdroj Smetanova Litomyšl / František Renza)

Orchestr Česká Sinfonietta vedený Radkem Baborákem a s mladým německým virtuosem Julianem Steckelem vystoupil v neděli na festivalu Smetanova Litomyšl. Na úvod zazněla orchestrální předehra Egmont Ludwiga van Beethovena, následovaná Koncertem pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka a poté Berliozovou Fantastickou symfonií „Epizoda ze života umělcova”. Recenzi z koncertu chystáme.

Návštěvníci Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice v sobotu mohli sledovat soutěž nejlepších tanečníků tance verbířů, tedy verbuňku. Nejlepší byl Pavel Fridrich z Kyjova, který uspěl mezi osmnácti tanečníky. Soutěž o nejlepšího tanečníka byla dvoukolová. K jedenácti tanečníkům z předkola se připojilo sedm vítězů regionálních kol. Hudební doprovod tanečníků zajistily cimbálové muziky Burčáci z Míkovic, OLiNa z Hodonína a Šmytec z Brna. Verbuňk má Česko na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Celou zprávu jsme přinesli zde.

Zahajovací koncert osmého ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se uskutečnil v sobotu v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové, a to u příležitosti 200. výročí nalezení Rukopisu královédvorského. Vystoupil na něm houslista Ivan Ženatý a Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Vojtěchem Spurným. Program koncertu byl dramaturgicky spjat s rukopisnou tematikou, zazněla mimo jiné Fibichova symfonická báseň Záboj, Slavoj a Luděk a předehra k opeře Záboj Josefa Leopolda Zvonaře. Recenzi jsme přinesli zde.

Zahajovací koncert – Ivan Ženatý, Vojtěch Spurný, Filharmonie Hradec Králové – Hudební léto Kuks 24. 6. 2017 (zdroj Hudební léto Kuks / foto Miloš Šálek)

Slezské divadlo v Opavě uvedlo v neděli v režii Dany Dinkové premiéru operety Johanna Strausse mladšího Cikánský baron. Orchestr v opavské verzi operety vedl dirigent Petr Šumník. Scénu navrhl Jaro Válek, kostýmy Adriena Adamíková, v hlavních rolích vystoupili Juraj Nociar, Dušan Růžička, Tereza Kavecká, Barbara Sabella a další. Recenzi připravujeme.

Soubor Ensemble Opera Diversa se se sezonou rozloučil tuto neděli operou Čaroděj a jeho sluha. Sopranistku Lucii Kašpárkovou, tenoristu Ondřeje Koplíka a basistu Jana Šťávu, kteří vystupovali v několika rolích, doplnili coby vypravěči Pavla Radostová, Jakub Tuček a Aleš Janiga. O inscenaci jsme více informovali zde.

Ondřej Kyas, Pavel Drábek: Čaroděj a jeho sluha – Ensemble Opera Diversa 2016 (zdroj FB EOD)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat