Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 28. srpna 2017 do 3. září 2017 - vydání číslo 226. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha

Hlavní město chce zpracovat urbanistickou studii okolí metra Vltavská, počítající se stavbou nové budovy filharmonie. Umístění koncertního sálu budou v úterý schvalovat radní. Přípravu studie a následné architektonické soutěže na stavbu bude mít na starost městský Institut plánování a rozvoje. Původně se přitom hovořilo o stavbě sálu na Štvanici. Materiál vychází z doporučení výboru ustanoveného pro přípravu stavby. Výhodami prostoru kolem Vltavské je podle materiálu atraktivita umístění poblíž vltavského nábřeží a přímá vazba na veřejnou dopravu. Podrobnější informace jsme přinesli zde.

Přírodní divadlo v Šárce uvede v neděli 3. září operu Antonína Dvořáka Jakobín. Pokračuje tak v novodobé tradici, kdy s koncem prázdnin toto místo s bohatou divadelní historií ožívá operou. Stejně jako v předchozích letech jsou pod novým představením podepsáni dirigent Jan Chalupecký a režisérský tandem Jany Divišové a Renée Nachtigallové, které v roce 2005 přírodní divadlo v Šárce obnovily. Na opeře Jakobín se sólisty, sborem, orchestrem a baletem Národního divadla spolupracuje také Kühnův dětský sbor pod vedením sbormistra Jiřího Chvály. Diváci v Šáreckém údolí mohli vidět operu Jakobín již jednou, v roce 2009. I letos bude vstup zdarma, podrobnější informace jsme zveřejnili zde, z představení připravujeme fotoreportáž.

Bedřich Smetana: Dvě vdovy – Přírodní divadlo v Šárce 2016 (foto Pavel Horník)

 

Regiony
Desetidenní Ostravské dny 2017 s téměř stovkou kompozic hudby druhé poloviny dvacátého století i současnosti započaly ve čtvrtek 24. srpna. Festival nové a experimentální hudby přinese v tomto týdnu mimo jiné koncert na scéně Divadla Antonína Dvořáka Radikální minulost, který je naplánován na středu 30. srpna. Mezinárodní symfonický orchestr mladých ONO – Ostrava New Orchestra a Ostravská banda pod vedením dirigentů Petra Kotíka a Bruna Ferrandise provedou posluchače skladbami autorů, kteří patřili v průběhu poslední stovky let mezi průkopníky a často předznamenávali hudební vývoj. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas Vltava.

Festival bude završen v sobotu 2. září, kdy se od 19 hodin v Trojhalí Karolina uskuteční večer, na kterém vystoupí mezinárodní festivalový orchestr ONO – Ostrava New Orchestra, Ostravská banda a perkusista Victor Hanna pod taktovkou Rolfa Gupty, Josepha Traftona, Ondřeje Vrabce a Petra Kotíka. Na programu jsou Textures Muhala Richarda Abramse, Monadologie XIX Bernharda Langa, Trurliade – Zone Zero Olgy Neuwirth a skladby rezidentů Institutu Ostravské dny 2017. Z festivalu průběžně přinášíme recenze.

Ostravské dny 2017 – momentka z příprav (zdroj FB Ostravské centrum nové hudby)

Ostravské divadlo opět chystá Letní divadelní školu pro učitele, která se ve čtvrtek 31. srpna a pátek 1. září uskuteční v Národním divadle moravskoslezském. Připraveny jsou praktické workshopy, otevřené zkoušky, interpretační semináře, setkání s umělci a moderované diskuse. Mezi lektory se objeví například operní pěvkyně a pedagožka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě Eva Dřízgová-Jirušová, dirigenti Adam Sedlický a Robert Kružík a řada dalších.

V sobotu 2. září bude v klášterním kostele svatého Vojtěcha v Broumově zakončen dvanáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska. Komorní sólisté Karla Růžičky, Škampovo kvarteto, klavírista Jakub Dvořáček a Kühnův smíšený sbor vedený Markem Vorlíčkem přednesou Jazzovou mši Karla Růžičky.

V sobotu 2. září otevře balet Divadla Josefa Kajetána Tyla novou sezonu premiérou pro dětské diváky. Pohádka na motivy Hanse Christiana Andersena Malá mořská víla ožije na Malé scéně plzeňského divadla. Balet pro malé i dospělé chystá Marika Hanousková (členka baletního souboru Libereckého divadla F. X. Šaldy), mladý hudební skladatel Petr Hora a výtvarník Aleš Valášek. V hlavní roli alternují Kristýna Miškolciová a Anna Srncová. Z premiéry přineseme recenzi.

Malá mořská víla – choreografie Marika Hanousková – Anna Srncová – vizuál – DJKT Plzeň 2017 (zdroj DJKT Plzeň / foto Alena Voráčková)

Třetí a poslední koncertní večer Litoměřických svátků hudby se bude konat v neděli 3. září v kostele svatého Václava v Lovosicích, kam festival zavítá poprvé. Se skladbami vrcholného baroka zde vystoupí tenorista Jakub Pustina a fagotistka Denisa Beňovská za doprovodu souboru Barocco sempre giovane s uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem. Ohlášeny jsou skladby Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela a Antonína Dvořáka.

V neděli 3. září bude v kostele sv. Václava v Dobrušce zahájen sedmý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Na úvodním koncertu se představí houslista a profesor na Institute of Music v Clevelandu Ivan Ženatý a Pražský komorní orchestr. Festival nabídne celkem deset koncertů a také letos zavítá do nových míst. Poprvé se uskuteční koncert na zámku v Kvasinách a v kostele sv. Prokopa v Přepychách.

Kostel svatého Václava a zvonice v Dobrušce (zdoj wikipedia.org / foto Prazak)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Venezuelský režim zrušil turné národnímu mládežnickému orchestru, který měl ve Spojených státech vystupovat s proslulým dirigentem Gustavem Dudamelem. Informoval o tom v pondělí sám dirigent. Podle serveru Infobae tak chce režim tohoto venezuelského umělce potrestat, protože v předchozích týdnech kritizoval vládu. Podrobněji jsme informovali zde.

Také tři slovenské operní scény (Slovenské národní divadlo, Státní divadlo Košice a Státní opera Banská Bystrica) zahájily přípravu na novou sezonu, ve které plánují celkem deset premiér. Největší slovenský soubor, Opera Slovenského národního divadla v Bratislavě, připraví pět nových titulů. Podrobně jsme informovali v aktuálním vydání Operního kukátka zde.

Slovenské národní divadlo – nová budova (zdroj snd.sk)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat