Týden s hudbou

Týden od 28. srpna 2017 do 3. září 2017 - vydání číslo 226. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha

Hlavní město chce zpracovat urbanistickou studii okolí metra Vltavská, počítající se stavbou nové budovy filharmonie. Umístění koncertního sálu budou v úterý schvalovat radní. Přípravu studie a následné architektonické soutěže na stavbu bude mít na starost městský Institut plánování a rozvoje. Původně se přitom hovořilo o stavbě sálu na Štvanici. Materiál vychází z doporučení výboru ustanoveného pro přípravu stavby. Výhodami prostoru kolem Vltavské je podle materiálu atraktivita umístění poblíž vltavského nábřeží a přímá vazba na veřejnou dopravu. Podrobnější informace jsme přinesli zde.

Přírodní divadlo v Šárce uvede v neděli 3. září operu Antonína Dvořáka Jakobín. Pokračuje tak v novodobé tradici, kdy s koncem prázdnin toto místo s bohatou divadelní historií ožívá operou. Stejně jako v předchozích letech jsou pod novým představením podepsáni dirigent Jan Chalupecký a režisérský tandem Jany Divišové a Renée Nachtigallové, které v roce 2005 přírodní divadlo v Šárce obnovily. Na opeře Jakobín se sólisty, sborem, orchestrem a baletem Národního divadla spolupracuje také Kühnův dětský sbor pod vedením sbormistra Jiřího Chvály. Diváci v Šáreckém údolí mohli vidět operu Jakobín již jednou, v roce 2009. I letos bude vstup zdarma, podrobnější informace jsme zveřejnili zde, z představení připravujeme fotoreportáž.

Bedřich Smetana: Dvě vdovy – Přírodní divadlo v Šárce 2016 (foto Pavel Horník)

 

Regiony
Desetidenní Ostravské dny 2017 s téměř stovkou kompozic hudby druhé poloviny dvacátého století i současnosti započaly ve čtvrtek 24. srpna. Festival nové a experimentální hudby přinese v tomto týdnu mimo jiné koncert na scéně Divadla Antonína Dvořáka Radikální minulost, který je naplánován na středu 30. srpna. Mezinárodní symfonický orchestr mladých ONO – Ostrava New Orchestra a Ostravská banda pod vedením dirigentů Petra Kotíka a Bruna Ferrandise provedou posluchače skladbami autorů, kteří patřili v průběhu poslední stovky let mezi průkopníky a často předznamenávali hudební vývoj. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas Vltava.

Festival bude završen v sobotu 2. září, kdy se od 19 hodin v Trojhalí Karolina uskuteční večer, na kterém vystoupí mezinárodní festivalový orchestr ONO – Ostrava New Orchestra, Ostravská banda a perkusista Victor Hanna pod taktovkou Rolfa Gupty, Josepha Traftona, Ondřeje Vrabce a Petra Kotíka. Na programu jsou Textures Muhala Richarda Abramse, Monadologie XIX Bernharda Langa, Trurliade – Zone Zero Olgy Neuwirth a skladby rezidentů Institutu Ostravské dny 2017. Z festivalu průběžně přinášíme recenze.

Ostravské dny 2017 – momentka z příprav (zdroj FB Ostravské centrum nové hudby)

Ostravské divadlo opět chystá Letní divadelní školu pro učitele, která se ve čtvrtek 31. srpna a pátek 1. září uskuteční v Národním divadle moravskoslezském. Připraveny jsou praktické workshopy, otevřené zkoušky, interpretační semináře, setkání s umělci a moderované diskuse. Mezi lektory se objeví například operní pěvkyně a pedagožka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě Eva Dřízgová-Jirušová, dirigenti Adam Sedlický a Robert Kružík a řada dalších.

V sobotu 2. září bude v klášterním kostele svatého Vojtěcha v Broumově zakončen dvanáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska. Komorní sólisté Karla Růžičky, Škampovo kvarteto, klavírista Jakub Dvořáček a Kühnův smíšený sbor vedený Markem Vorlíčkem přednesou Jazzovou mši Karla Růžičky.

V sobotu 2. září otevře balet Divadla Josefa Kajetána Tyla novou sezonu premiérou pro dětské diváky. Pohádka na motivy Hanse Christiana Andersena Malá mořská víla ožije na Malé scéně plzeňského divadla. Balet pro malé i dospělé chystá Marika Hanousková (členka baletního souboru Libereckého divadla F. X. Šaldy), mladý hudební skladatel Petr Hora a výtvarník Aleš Valášek. V hlavní roli alternují Kristýna Miškolciová a Anna Srncová. Z premiéry přineseme recenzi.

Malá mořská víla – choreografie Marika Hanousková – Anna Srncová – vizuál – DJKT Plzeň 2017 (zdroj DJKT Plzeň / foto Alena Voráčková)

Třetí a poslední koncertní večer Litoměřických svátků hudby se bude konat v neděli 3. září v kostele svatého Václava v Lovosicích, kam festival zavítá poprvé. Se skladbami vrcholného baroka zde vystoupí tenorista Jakub Pustina a fagotistka Denisa Beňovská za doprovodu souboru Barocco sempre giovane s uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem. Ohlášeny jsou skladby Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela a Antonína Dvořáka.

V neděli 3. září bude v kostele sv. Václava v Dobrušce zahájen sedmý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Na úvodním koncertu se představí houslista a profesor na Institute of Music v Clevelandu Ivan Ženatý a Pražský komorní orchestr. Festival nabídne celkem deset koncertů a také letos zavítá do nových míst. Poprvé se uskuteční koncert na zámku v Kvasinách a v kostele sv. Prokopa v Přepychách.

Kostel svatého Václava a zvonice v Dobrušce (zdoj wikipedia.org / foto Prazak)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Venezuelský režim zrušil turné národnímu mládežnickému orchestru, který měl ve Spojených státech vystupovat s proslulým dirigentem Gustavem Dudamelem. Informoval o tom v pondělí sám dirigent. Podle serveru Infobae tak chce režim tohoto venezuelského umělce potrestat, protože v předchozích týdnech kritizoval vládu. Podrobněji jsme informovali zde.

Také tři slovenské operní scény (Slovenské národní divadlo, Státní divadlo Košice a Státní opera Banská Bystrica) zahájily přípravu na novou sezonu, ve které plánují celkem deset premiér. Největší slovenský soubor, Opera Slovenského národního divadla v Bratislavě, připraví pět nových titulů. Podrobně jsme informovali v aktuálním vydání Operního kukátka zde.

Slovenské národní divadlo – nová budova (zdroj snd.sk)

Moskevský soud nařídil domácí vězení ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovi, jehož úřady podezírají ze zpronevěry státních prostředků poskytnutých na rozvoj umění. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Režisér, jehož díla kritizují byrokracii, korupci i vedení státu, obvinění odmítá. Na jeho stranu se postavila řada představitelů evropské divadelní a filmové scény. Sedmačtyřicetiletý Serebrennikov byl zatčen v úterý v Petrohradě, kde právě natáčel film. Následně byl převezen do Moskvy, kde na něj byla uvalena vazba. V případě, že ho soud uzná vinným, hrozí mu až desetiletý trest vězení.

 

Praha
V tomto týdnu jsme přinesli první reflexe Letní Letné, festivalu nového cirkusu, pohybového divadla a dalších žánrů, které se neverbálního a pohybového divadla dotýkají. Belgický soubor Collectif Malunés přivezl představení inspirované světem pohádkových postav. Forever, happily…, revue s živou hudbou. Show kanadského souboru Cirque Alfonse Barbu (francouzsky Vousáč) připomíná varieté, situované do dřevěného zrcadlového stanu v art deco stylu. Naši recenzi naleznete zde. Naše druhá reflexe, publikovali jsme zde, se pak zaměřila mimo jiné na představení Atelieru Lefeuvre & André 8m3 a dvě sólová představení Didiera Andrého a Jeana-Paula Lefeuvrea.

Holektiv: Kaffeeklatsch – Letní Letná 2017 (zdroj Letní Letná / foto František Ortmann)

Sboristé Národního divadla, kteří vyhlásili 8. června stávkovou pohotovost, se dosud nedohodli s vedením české první scény na kolektivní smlouvě. Do vyjednávání mezi nimi má vstoupit zprostředkovatel, na něm se však strany sporu nedokázaly shodnout. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce. Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má víc než třináct set zaměstnanců. Podrobnější zprávu o celé situaci jsme přinesli zde.

 

Regiony
Od 18. do 25. srpna se konaly již po osmnácté tradiční prázdninové klavírní kurzy v Mikulově, tentokrát pod heslem „Audaces fortuna iuvat“, tedy „Odvážnému štěstí přeje“. Letos se o výuku starali Monika Czajkowská (ZUŠ Jaroslava Kvapila Brno, Konzervatoř Brno), Helena Suchárová-Weiser (JAMU Brno), Ivo Kahánek (HAMU Praha, FU Ostravské univerzity), Karel Košárek (Konzervatoř Kroměříž), Peter Toperczer ml. (Gymnázium a hudební škola hlavního města Prahy) a Jana Labašová (ZUŠ Hranice). Reportáž jsme přinesli zde.

Klavírní kurzy Mikulov 2017 (zdroj Klavírní kurzy Mikulov / foto Dušan Brus)

Šostakovičova třináctá symfonie Babi Jar v nastudování Mladých brněnských symfoniků pod vedením Gabriely Tardonové zazněla ve středu na brněnském Špilberku společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou Hoj, prvním ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkera. Recenzi koncertu jsme publikovali zde.

V Kuksu na Trutnovsku začal ve středu večer šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks. Do neděle nabídl dvě desítky divadelních a hudebních produkcí. Podle pořadatelů festival představil nové interpretace klasických děl, současné divadlo inspirované obdobím baroka a také znovuobjevená díla barokních umělců, kteří tvořili přímo v Kuksu.

Opravy Janáčkova divadla v Brně budou delší a dražší, než se očekávalo. Stavbaři, kteří tam nastoupili na začátku prázdnin, objevili nebezpečné azbestové materiály, což ovlivní rozsah víceprací i schválený harmonogram. Očekává se, že opravy se prodraží o jednotky milionů a prodlouží o jeden či dva měsíce. Divadelníci doufají, že nejpozději na začátek festivalu Janáček Brno v listopadu 2018 bude scéna s největším jevištěm v Česku opravená a připravená pro každodenní provoz. Podrobněji jsme informovali zde.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NdB)

Národní divadlo Brno také informovalo o tom, že v minulé sezoně mírně zvýšilo tržby, které se přiblížily 60 milionům korun. Návštěvnost ale klesla, a to zejména kvůli tomu, že se v posledních měsících sezony připravovala rekonstrukce Janáčkovy scény. Stavbaři sice nakonec nastoupili až o prázdninách, kapacita divadla ale nebyla na sklonku sezony plně využitá.

Letní kulturní nabídku na jižní Moravě rozšířilo ve čtvrteční premiéře scénické provedení opery Armide Jeana-Baptisty Lullyho. Pro nedávno rekonstruované zámecké divadlo ve Valticích na Břeclavsku dílo nastudoval mezinárodní tým. Jde o první české provedení inscenace, vzniklé v roce 2015 v Göttingenu v Německu. Vedle mladých zahraničních pěveckých sólistů se na inscenaci podílel český taneční soubor Hartig Ensemble, Projektový sbor z Göttingenu a také Göttingenský barokní orchestr. Režijně je pod inscenací podepsán Freimund Pankow.

Festival nové a experimentální hudby nabídl ve čtvrtek v Provozu Hlubina v Ostravě od 18 hodin v rámci programu Open space skladby rezidentů Institutu Ostravské dny 2017. A později ve 21.30 hodin rozeznělo ostravský kostel sv. Václava Requiem pro Violu Borise Guckelsbergera v podání Nikolause Schlierfa. Recenzi z obou koncertů jsme přinesli zde.

Open space – Ian Mikyska: passing; moving; still; passing. 17 still-lives – Jennifer Baker, William Lang – Ostravské dny 24. 8. 2017 (zdroj Ostravské dny / foto Martin Popelář)

Koncert Spielberg na Špilberku se konal v pátek pod taktovkou Caspara Richtera, spoluzakladatele Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. V podání Filharmonie Brno zazněly skladby dvorního Spielbergova skladatele Johna Williamse, Morriconeho Tenkrát na západě a řada dalších čísel. Recenzi z koncertu jsme publikovali zde.

25. a 26. srpna se v Litoměřicích v jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii uskutečnily první dva koncerty pátého ročníku festivalu Litoměřické svátky hudby. Na tom pátečním se kromě hostitele Václava Hudečka představili také trumpetisté Marek Zvolánek a Marek Vajo za doprovodu komorního tělesa Barocco sempre giovane. Vystoupila i letošní nejlepší účastnice Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích, osmnáctiletá Klára Lešková. Recenzi jsme publikovali zde.

Václav Hudeček, Klára Lešková – Litoměřické svátky hudby 25. 8. 2017 (zdroj LSH / foto Jiří Kopuletý)

V sobotu na festivalu filmové hudby Soundtrack v Poděbradech za doprovodu Filharmonie Hradec Králové vystoupil italský skladatel Nicola Piovani. Autor Oscarem oceněné hudby ke snímku Roberta Benigniho Život je krásný na koncertu převzal cenu festivalu Soundtrack za celoživotní přínos filmové hudbě.

Ve věku jednaosmdesáti let zemřel v sobotu v Mariánských Lázních významný český barytonista, operní pěvec a pedagog René Tuček. Ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. Informace o posledním rozloučení se zesnulým sdělí pozůstalí později. První zprávu jsme přinesli zde, zevrubný portrét umělce zde.

W. A. Mozart: Figarova svatba – René Tuček (Almaviva) – ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

ONO je zkratkou pro Ostrava New Orchestra. Historický okamžik nastal 17. srpna 2017 v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Do té doby pouze virtuální těleso, které vznikalo prostřednictvím on-line komunikace s Ostravským centrem nové hudby, dostalo svou „fyzickou“ podobu a začalo zkoušet. Funguje jako rezidenční symfonický orchestr Ostravských dní pro interpretaci soudobé hudby. Má celkem sto šest hráčů z dvaceti zemí světa. Debut orchestru se uskutečnil v neděli 27. srpna v Trojhalí Karolina, kde orchestr vystoupil pod vedením Bruna Ferrandise a Petra Kotíka. Sólisty večera byli Hana Kotková (housle), Holger Falk (baryton), Tamás Schlanger (perkuse), Juho Laitinen (violoncello) a Keiko Shichijo (klavír). Zazněly skladby Giorno velato presso il lago nero Salvatore Sciarrina, AÏS Iannise Xenakise, ve světové premiéře #9.7 Philla Niblocka, Holography Idina Samimiho Mofakhama a Six Short Places Devina Maxwella.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat